Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Impamantare suplimentara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 10.05.2007
Salutare, am un circuit dedicat protejat de o siguranta  B25, circuit pe care doresc sa-l folosesc la o statie de incarcare EV.
Pentru asta am sapat santul si as vrea sa stiu daca are rost sa mai fac o impamantare suplimentara( ma gandeam la 3 tarusi de 1.5m) si daca ar ajuta in vreun fel impamantarea existenta( cea a casei) in conditiile in care nu pot duce conductorului in tabloul principal de sigurante.?

Edited by mihai93, 17 June 2024 - 20:41.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,370
  • Înscris: 22.05.2003
1. E nevoie de impamantare, deci fa una noua, daca nu te poti lega de cea veche. Tragi cablu direct din afara proprietatii?
2. Nu ajuta la nimic vechea impamantare.

#3
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 10.05.2007
Vechea impamantare este foarte bună , nu am avut probleme vreodată cu ea. Ma gândeam ca una suplimentara ptr încărcare ev ar mai prinde bine și pentru un sistem FV pe viitor, și dacă le-aș uni ar ieși o valoare de normativ ptr rezistenta ( sub 4 ohmi)

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 01.09.2021
Pai cum e foarte bună împământare veche dacă trebuie sa o unești cu cea noua sa aibă sub 4 ohmi?! ��

Ma gândeam ca vrei sa ajungi de la 4 ohmi la 1 ohm.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,505
  • Înscris: 08.02.2011
Întotdeauna e bine sa fie cat mai multi țăruși, da o rezistenta mai mica. Te legi de cea veche . 4 ohmi e o valoare maximă acceptată.

#6
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 10.05.2007
Ideea este ca am citit pe internet ca 2 sisteme de impamantare nu ar trebui unite din cauza posibilității de apariție a unor anomalii.
Connecting multiple grounding wires together at one end can lead to a variety of issues, including increased resistance in the grounding system, inadequate fault current dissipation, and potential safety hazards

Edited by mihai93, 17 June 2024 - 22:13.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,370
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde cum le conectezi, cat de gros e cablul.

#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,993
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajmihai93, pe 17 iunie 2024 - 22:11, a scris:

including increased resistance in the grounding system

Ar trebui să pui un link să vedem și noi unde ai găsit perla asta fiindcă eu nu-mi dau seama cum e posibil să crească rezistența. Mai mulți țăruși, mai multă platbandă înseamnă rezistență mai mică.

Cred că se referă la altceva: e vorba de conectarea mai multor conductori de protecție la același șurub pe o platbandă de împământare, e altă mâncare de pește.

După părerea mea poți să le unești fără probleme - e chiar mai bine.

edit

Am mai citit o dată

"connecting multiple grounding wires together at one end"

Nu e vorba despre unirea a două împământări.

Edited by FreeThinker, 18 June 2024 - 05:00.


#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,325
  • Înscris: 21.01.2009
Se refera la  posibilitatea aparitiei contactului imperfect  in conexiunea cu  "Connecting multiple grounding wires together" .  Pentru asta se folosesc distribuitoarele pentru egalizare potentialului .

Edited by ggelu, 18 June 2024 - 06:52.


#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,343
  • Înscris: 17.03.2009

Vizualizare mesajmihai93, pe 17 iunie 2024 - 22:11, a scris:

Ideea este ca am citit pe internet ca 2 sisteme de impamantare nu ar trebui unite din cauza posibilității de apariție a unor anomalii.
Connecting multiple grounding wires together at one end can lead to a variety of issues, including increased resistance in the grounding system, inadequate fault current dissipation, and potential safety hazards
Asta este o prostie, se conecteaza ele multiple prize de pamant din aceeasi incinta daramite doua,recomandarea mea este sa faci acea priza de pamant  suplimentara  si sa o conectezi cu cealalta prin intermediul unei bare de echipotentializare.

#11
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 10.10.2005
Tocmai ca cele 2 prize de pamant trebuie unite ferm prin surub sau sudura, cu platbanda . Trecand prin bara de echipotentializare exista posibilitatea sa se intrerupa undeva si atunci poate sa apara o diferenta de potential intre cele 2 prize de pamant.

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,343
  • Înscris: 17.03.2009
Daca este facuta de electrozugravi posibil sa se intrerupa in toate situatiile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate