Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Cu mașina spre Budapesta și Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
Cezcarino

Cezcarino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 04.03.2007
Salut!
Pentru 2024 doresc să fac o vacanță în străinătate cu familia, prima de acest fel, cu autoturismul.
Attached File  traseu 2024.png   21.81K   51 downloads
Ăsta ar fi traseul și defalcarea pe nopți de cazare. Am zis că sunt suficiente câte 3 zile în Budapesta și Viena, pentru un prim contact cu „ele”, apoi 3 zile mai de relax în Hajdu, poate și vizitarea Debrecen.
Aș dori să primesc ceva sfaturi despre ce ar trebui să am în vedere, în linii mari, din experiența celor care poate au făcut acest lucru înainte. Am să încerc să structurez discuția pe câteva puncte pe care să le am în vedere, să completez cu informații utile pe măsură ce le voi primi.

1. Cine? Eu, soția și fiica-16 ani
2. Când? Începutul lunii august.
- astea rămân fixe, nu mai modific aici... Posted Image

3. Taxe: - asigurare medicală
- vignete - pentru Ungaria de pe https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ , pentru Austria https://www.asfinag....gital-vignette/ (pentru cea de 10 zile înțeleg că nu e necesară comanda cu 18 zile înainte).

4. Cazare: - personal mă gândesc la booking, nu am avut probleme în țară, hoteluri sau particulari, dar nu stiu cum e afară. Am găsit oferte bune, 1100-1200ron pentru 3 nopți, apartament relativ în centrul Budapestei, 570+ reviews - 9.2 nota.

5. Buget: ~2000euro. Cum e de procedat la maghiari cu banii? E de preferat să schimb în forinți? Nu am Revolut.

Deocamdată astea ar fi punctele la care aștept sfaturi. Mulțumesc! Posted Image

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,167
  • Înscris: 26.02.2010
In Ungaria, musai forinți, mai poți plăti si cu euro, dar cursul valutar este in defavoarea ta. Vezi că la bancă forinți se aduc a doua zi, pe comandă fermă.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,619
  • Înscris: 17.08.2007
Fa-ti totusi un Revolut sau Wise.

Fa-ti totusi un Revolut sau Wise.

#4
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 30.04.2008
@Cezcarino, poti schimba din Lei in Forinti la casele de schimb valutar din Satu Mare.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,598
  • Înscris: 29.04.2008
1. Revolut. Neaparat

2. nu din patriotism local dar ti-as sugera sa schimbi Satu Mare cu Oradea. E si mai misto ca oras ;) si de la Oradea ai direct autostrada.

3 vigneta pentru Ungaria o poti gasi si plati online.

#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 12.12.2006
Parerea mea e ca daca nu ai Revolut sau Wise (care e ceva similar), poti folosi linistit cardul bancar romanesc. Cursul de schimb probabil e usor mai prost, dar nu e o tragedie.

Atentie la doua lucruri: sa fii taxat in forinti (sau Euro in Austria). Uneori comerciantul iti propune sa te taxeze in lei, la un curs dat de ei (de obicei foarte prost). E bine sa zici nu multumesc, taxati-ma in moneda locala. In marea majoritate a cazurilor banca ta iti da un cura mai bun decat ce iti ofera magazinul/benzinaria. (Daca iti apare pe POS o suma in lei zici nu, in forinti va rog)

Similar cand vrei sa scoti cash de la bancomat: unele bancomate sunt destul de agresive in a te presa sa alegi o anumita suma in lei. Trebuie sa fii atent si sa alegi merru sa-ti ia bani in moneda locala, e de preferat sa faca banca ta conversia decat bancomatul care o face in profitul lui.

Si fereste-te de bancomatele Euronet, sunt peste tot dar au comisioane mari.

Noi ne-am oprit anul trecut o noapte la Budapesta. Nu am vazut niciun forint la fata, totul am platit cu cardul: hotel, parcare, restaurant, kurtos, pizza la felie… E putin probabil sa ai nevoie de prea mult cash.

Edited by mdt, 17 June 2024 - 07:24.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,408
  • Înscris: 07.11.2006
Si pregateste-te de drumuri proaste pentru Ungaria. Nu ma refer la autostrazi sau drumuri rapide/expres.
Cum treci granita pe la Oradea sau Salonta, dai direct la situatia cum era Romania in anii 2000, adica gropi, cratere, etc.
Cel putin acu doia ani asa a fost. Daca au reparat, bravo lor, daca n-au reparat, bravo lor.

#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,177
  • Înscris: 20.12.2007
Nu reparasera anul trecut nici de la Oradea nici de la Varsand. Chiar m-am mirat pentru ca stalpisorii de plastic de pe margini erau toti la locul lor, iarba tunsa dar asfaltul prost cu multe petice si gropi.

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,056
  • Înscris: 12.08.2008
Si pe la Petea SM e dezastru drumul in H pana la M3 ( f. aglomerat, damburi, gropi..) eu il evit , am fost acum o luna, nu am decat euro si dolari cash la mine, gasesti o multime de case de schimb valutar in H , acum cativa ani am oprit la Tokai sa cumpar vin , acceptau si zloti PL la un curs normal Posted Image
PS inceputul lunii august e extrem de aglomerat prin vami, drumuri, preturile la cazari cresc.. sper sa ai AC in masina, hotel si bune.

Edited by mihaiC1, 17 June 2024 - 08:13.


#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajmdt, pe 17 iunie 2024 - 07:22, a scris:

Parerea mea e ca daca nu ai Revolut sau Wise (care e ceva similar), poti folosi linistit cardul bancar romanesc. Cursul de schimb probabil e usor mai prost, dar nu e o tragedie.

Atentie la doua lucruri: sa fii taxat in forinti (sau Euro in Austria). Uneori comerciantul iti propune sa te taxeze in lei, la un curs dat de ei (de obicei foarte prost). E bine sa zici nu multumesc, taxati-ma in moneda locala. In marea majoritate a cazurilor banca ta iti da un cura mai bun decat ce iti ofera magazinul/benzinaria. (Daca iti apare pe POS o suma in lei zici nu, in forinti va rog)

Similar cand vrei sa scoti cash de la bancomat: unele bancomate sunt destul de agresive in a te presa sa alegi o anumita suma in lei. Trebuie sa fii atent si sa alegi merru sa-ti ia bani in moneda locala, e de preferat sa faca banca ta conversia decat bancomatul care o face in profitul lui.

Si fereste-te de bancomatele Euronet, sunt peste tot dar au comisioane mari.

Noi ne-am oprit anul trecut o noapte la Budapesta. Nu am vazut niciun forint la fata, totul am platit cu cardul: hotel, parcare, restaurant, kurtos, pizza la felie… E putin probabil sa ai nevoie de prea mult cash.

Foarte bine punctat!

La bancomate intotdeauna sa alegeti retragere fara conversie valutara (No Conversion). Astfel schimbul valutar va fi facut de banca emitenta a cardului tau, si nu la cursul dezavantajos propus de banca ATM-ului.

Edited by wertyck, 17 June 2024 - 08:56.


#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 12.12.2006
Lucru de care nu esti scutit nici daca ai Revolut. Am patit la benzinarii in Ungaria ca trec ei o suma in lei (daca te vad toman) sau in euro (daca se prind doar ca nu esti maghiar). Nope, puneti voi suma in forinti si treaba mea cu conversia.

#12
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Din experienta mea:

- use common sense.
- daca nu ai timp si chef sa cauti cea mai ieftina varianta posibila, nu ai nevoie de carduri suplimentare sau cine-stie-ce alte chestii. cand platesti cu cardul sau daca scoti bani singurul sfat e sa te asiguri ca plata va fi facuta in moneda locala si nu in lei. insa nu o sa ai nevoie sa scoti bani. peste tot se poate placi cu cardul, chiar si la wc-urile publice.
- nu uita de plata taxelor de drum
- in majoritatea cazurilor parcarile sunt fie cu plata, fie de resedinta iar regulile difera de la oras la oras. Daca nu esti sigur intreaba.
- ia niste medicamente uzuale cu tine (nurofen, smecta etc...). prin afara farmaciile sunt rare si multe medicamente nu se dau fara reteta.
- evita restaurantele din zonele turistice.
- ca sa scapi de bataia de cap cu parcare si diversele reguli, cel mai bine este sa lasi masina fie la hotel (daca au parcare proprie), fie intr-un park&ride la intrarea in oras.

#13
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 28.05.2008
In ceea ce priveste partea financiara, ati primit deja sfaturi foarte pertinente.
Intrucat e vorba de luna august + va veti deplasa cu autoturismul, va recomand sa rezolvati rapid cu cazarile (Booking e o optiune foarte buna) si sa aveti in vedere problema parcarii (ambele capitale sunt aglomerate + nu e obligatoriu ca hotelul sa aiba locuri disponibile); de ex., la Budapesta am rezervat din timp un loc intr-o parcare subterana care ofera locuri inchiriabile pe termen lung (in zona Pietei Elisabeta - Erzsebet ter).
In functie de interesele dvs.culturale specifice, va pot oferi sfaturi punctuale; cunosc foarte bine atat Viena, cat si Budapesta.

Va doresc de pe acum sa aveti o vacanta grozava!

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,177
  • Înscris: 20.12.2007

View Postsdrc, on 17 iunie 2024 - 09:18, said:

In ceea ce priveste partea financiara, ati primit deja sfaturi foarte pertinente.
Intrucat e vorba de luna august + va veti deplasa cu autoturismul, va recomand sa rezolvati rapid cu cazarile (Booking e o optiune foarte buna) si sa aveti in vedere problema parcarii (ambele capitale sunt aglomerate + nu e obligatoriu ca hotelul sa aiba locuri disponibile); de ex., la Budapesta am rezervat din timp un loc intr-o parcare subterana care ofera locuri inchiriabile pe termen lung (in zona Pietei Elisabeta - Erzsebet ter).
In functie de interesele dvs.culturale specifice, va pot oferi sfaturi punctuale; cunosc foarte bine atat Viena, cat si Budapesta.

Va doresc de pe acum sa aveti o vacanta grozava!
Pai vezi ca am si eu un tur asemanator tot cu auto.
Ma intereseaza Viena. Am mai fost acolo dar acum 15 ani asa ca nu mai imi aduc aminte multe chestii. Stau aici, o sa las masina la astia in parcare. Ce am nevoie sa stiu ar fi asa ceva
- abonament doua zile pe transportul in comun
- locuri de vizitat la distanta relativ mica unul fata de celalalt. Asta pentru ca sotioara sufera de o problema la picior si incepe sa o doara daca merge prea mult.

Multumesc

#15
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 28.05.2008
@Kokoshmare: va voi raspunde in privat la toate intrebarile

Edited by sdrc, 17 June 2024 - 10:14.


#16
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,289
  • Înscris: 06.07.2023

View PostCezcarino, on 16 iunie 2024 - 21:31, said:

Salut!
Pentru 2024 doresc să fac o vacanță în străinătate cu familia, prima de acest fel, cu autoturismul.
Attachment traseu 2024.png
Ăsta ar fi traseul și defalcarea pe nopți de cazare. Am zis că sunt suficiente câte 3 zile în Budapesta și Viena, pentru un prim contact cu „ele”, apoi 3 zile mai de relax în Hajdu, poate și vizitarea Debrecen.

Singurele opriri din lista ta, care sa merite efortul, sint Budapesta si Viena. Noaptea pierduta in Satu Mare este inutila, poti ajunge direct la Budapesta fara sa pierzi vremea si cistigi din start o noapte pentru altceva. Nici in Cluj nu prea ai de ce sa pierzi vremea, acolo poti ajunge cu alte ocazii in excursii prin tara
In loc de Hajdúszoboszló, unde nu ai absolut nimic de vazut, as incerca mai degraba o vizita de baie in Budapesta la Szechenyi bath. Este cu totul altceva decit un strand, fie el si supradimensionat.
https://www.google.c...h=1111&dpr=0.94

Poate ca "impachetezi" noaptea cistigata din Satu Mare in Budapesta. De aici as pleca spre seara, sa zicem in jur de ora 18 inspre Viena, drumul dureaza 3 ore, exclusiv pe autostrada.
3 nopti in Viena este ok, aproape toate obiectivele importante se pot atinge cu liniile de metrou.
Partea interesanta intervine cind iti pui problema ce sa faci cu timpul cistigat din Satu Mare, Cluj si Hajdúszoboszló, adica aproape o saptamina intreaga. As vedea optiunile cam asa:
1) Impartit timpul intre Viena, Graz (2 ore de la Viena pe autostrada) si Salzburg (3 ore de la Viena pe autostrada)
2) Impartit timpul intre Viena si München (4 ore pe autostrada de la Viena)
3)Impartit timpul intre Viena, München (2 zile), Regensburg (1 zi) si eventual Nuernberg (2 zile), fiecare din astea doua la cite o ora de mers pe autostrada fata de obiectivul antecedent
4) Impartit timpul intre Viena si Bibione la Adriatica, de unde poti impacheta si o zi in Venetia

Interesante la ultima varianta sint marea, care e cu totul altceva decit Hajdúszoboszló si perspectiva de a vedea Venetia, macar ca sa-ti faci o idee. Pleci de dimineata, parchezi masina pentru o zi la Tronchetto si iti tirasti oasele prin oras toata ziua, seara te intorci si continui plaja
https://www.tronchet...JgaAuXzEALw_wcB

Pe linga Revolut as zice ca ar fi bine sa ai si o carte de credit, Visa spre exemplu

LE: si niste imagini, ca sa fie mai clar despre ce vorbim

Salzburg:
https://www.google.c...nt=gws-wiz-serp

Graz:
https://www.google.c...nt=gws-wiz-serp

Regensburg:
https://www.google.c...h=1111&dpr=0.94

Nuernberg
https://www.google.c...nt=gws-wiz-serp

Si vezi sa nu ratezi o plimbare cu linia de metrou M1 in Budapesta

Edited by Zuckerwatte, 17 June 2024 - 10:41.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,408
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajsdrc, pe 17 iunie 2024 - 10:09, a scris:

@Kokoshmare: va voi raspunde in privat la toate intrebarile

Da' de ce nu raspunzi in "oficial", ca sa stie chiar toata lumea?
Nu-i mai corect si mai elegant asa?

#18
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 28.05.2008

View Postadisz, on 17 iunie 2024 - 11:09, said:

Da' de ce nu raspunzi in "oficial", ca sa stie chiar toata lumea?
Nu-i mai corect si mai elegant asa?

Stimabilul coleg @Kokoshmare a indicat un alt topic, am raspuns deja acolo.
Corect si elegant este ca aici sa ii acordam prioritate initiatorului.
Mesageria privata ne permite sa clarificam in prealabil cateva aspecte, iar raspunsurile ample sa vina direct in topic; de multe ori, informatiile utile se pierd in lungi conversatii clarificatoare, a.i. se pierde "firul".

Edited by sdrc, 17 June 2024 - 11:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate