Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ? Golf 5

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
xarte

xarte

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.11.2018
Salut.

Doresc sa schimb amortizoarele, toate cele 4 de la un Golf 5, 2007, diesel..

Am auzit ca pe spate ar merge bine amortizoare cu ulei, deoarece sunt mai moi, atenueaza mai bine crapaturile din asfalt, in timp ce pe față, merg amortizoarele cu gaz...

Ideea e ca vreau sa mai țin mașina cel putin 4 ani, si va intreb care sunt mai rezistente in timp, dintre aceste două tipuri? (gaz vs. ulei)

#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 24.07.2022
gaz sunt mai bune si mai rezistente din ce stiu eu. nu cred ca e bine sa pui jumate-jumate.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,318
  • Înscris: 26.06.2009
Masina va face 20 de ani imediat si tu iti bati capul ce tipuri de amortizoare sa iti iei??? :-D

Cumpara niste SACHS si va si super ok. Vezi sa cumperi si bucsele de la amortizoare pentru ca cele vechi sunt... vechi si noile amortizoare vor trece prin bucsele vechi si mancate de timp ca "prin branza"! Atentie cum iti scoate arcurile - sa nu dea cu ciocanul ca niste ciobani pentru ca sunt si ele vechi si o sa se rupa imediat! Ideal sa aiba presa ca sa iasa "frumos".

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,405
  • Înscris: 03.12.2005
Si alea carora le zici "pe gaz" au in mare parte ulei. Gazul functioneaza tot ca un arc dar doar pe comprimare. Generatia aia cred ca au avut de fabrica amortizoare cu gaz pe toate colturile.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 07.11.2006
Amortizorul/telescopul traditional functioneaza pe principiu hidraulic, care este asigurat de ulei. Nu exista amortizor/telescop fara ulei, este imposibil.
In functionare, uleuli din amortizor/telescop se incalzeste, se dilata si formeaza bule de aer, in acest fel diminueaza eficienta. La amortizoarele/telescoapele de generatie mai noua,care au si gaz, .gazul are rol de a diminua efectele negative ale incalzirii uleiului..
Care tin mai mult? Ambele tin la fel, ca mult, ca putin. Cele traditionale sunt, teoretic mai moi decat cel care au si gaz.
Dar pentru o tinuta corecta a masinii este nevoie ca toate cele patru amortizoare/telescoape sa fie de acelasi fel. Daca sunt si de la acelasi producator si mai bine, da' nu-i neaparat musai.

Dupa stiinta mea, bucsele amortizorului/telescopului sunt din fabrica montate. In schimb este nevoie de aparatorile de praf si rulmentii si/sau flansele amortizoarelor/elescoapelor.

Marci consacrate de amortizoare/telescoape: Monroe, Sachs, Bilstein, Kayaba.

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 15.08.2005
eu nu am auzit de amortizoare pe aer la masini, poate ceva autobuze sau camioane dar alea deja au alt sistem de suspensie
singurele unde am auzit de amortizoare pe aer sunt la biciclete tocmai ca greutatea e mica acolo

#7
xarte

xarte

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.11.2018
acum vreo 10 ani gasisem discutia asta aici https://forum.softpe...az-sau-pe-ulei/

si de-asta am pomenit despre mix-ul dintre gaz si ulei....

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,798
  • Înscris: 12.09.2015
Pe masina mea(asiatica) ,din 2006 amortizoarele sunt originale din fabrica,sunt pe ulei,impecabile dupa 19 ani!!(verificate recent)  ,masina rulata 90% pe drumurile noastre din Romania.Marca amortizoarelor ce vin montate pe original din fabrica sunt KYB Kayaba Made in Japan.Excelent acest brand pe amortizare,foarte durabil in timp,numai ca sunt rigide.

Edited by PiticVerde, 18 June 2024 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate