Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Țuica are gust ciudat

  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Bună ziua. Am cumpărat un cazan de țuică făcut complet din inox alimentar (nu tine magnetul pe el). Problema este ca indiferent din ce asa face (vin, borhot de fructe) rachiul are un miros ciudat ca de sulf sa zic asa și un anume gust cât parca se apropie  cu mirosul. Cu timpul mai dispare. Acu nu mi dau seama ce ar putea fi? Greșesc ceva la proces? O fi de la cazan?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,415
  • Înscris: 30.08.2006
Nu sunt expert in fabricarea tariilor dar daca treci un paharel de rachiu prin carbune activ, ar trebui sa se elimine mirosul rau.
https://www.hectarul...-hctg00504.html

Edited by Leo2006, 16 June 2024 - 14:20.


#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 05.04.2023
Se prinde oare la interiorul cazanului pojghita din borhot care se coace si da mirosul ala?

#4
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 12.08.2008
Inox la cazan ? Nu e aluminiu ? Oricum inoxul e cel mai prost conducator de caldura, treci pe Cupru ca e mai bine, daca vrei un rachiu bun il scoti la 45-65 grade si il lasi in butoiase de lemn de dud cateva luni, ani.. Tuica e pt. femei si copii Posted Image

#5
thunderbolt

thunderbolt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.05.2008

View Postciresel, on 16 iunie 2024 - 13:55, said:

O fi de la cazan?
Nu cred. Poti totusi sa faci un test simplu. Spala cazanul, serpentina etc., pune cativa litri de apa si fa niste apa distilata. Daca si apa are miros si gust ciudat, e clar ceva pe cazan sau serpentina. Poti incerca apoi sa folosesti o alta serpentina, pentru a vedea la care dintre cele doua e problema (cazan/serpentina).


View Postciresel, on 16 iunie 2024 - 13:55, said:

rachiul are un miros ciudat ca de sulf sa zic asa și un anume gust cât parca se apropie  cu mirosul. Cu timpul mai dispare.
Daca se estompeaza pana la a nu te mai deranja, nu are rost sa mai incerci ceva. Daca mirosul/gustul continua sa te deranjeze si dupa ce se estompeaza, eu as incerca diverse solutii: cazanul frecat cu bicarbonat de sodiu alimentar si spalat cu otet, serpentina spalata si ea.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,319
  • Înscris: 23.08.2014
Cea mai importanta sursa de stricat taria e daca se arde pe cazan.Daca vezi arsuri pe fund/margini e de acolo.Apoi conteaza modul in care faci focul, apoi spirtul, ce curge la inceput tre sa il separi, daca il lasi in tarie iti strica gustul, apoi la final tre sa stii cand sa te opresti, apoi tre sa ai apa potrivita.

#7
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 05.04.2023

View Postfqx, on 16 iunie 2024 - 14:50, said:

ce curge la inceput tre sa il separi

E toxic, arunca-l, contine alcool metilic (care are temperatura de distilare mai mica si de aia iese la inceput) si poate duce la orbire chiar.

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,319
  • Înscris: 23.08.2014

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 16 iunie 2024 - 14:55, said:

E toxic, arunca-l, contine alcool metilic (care are temperatura de distilare mai mica si de aia iese la inceput) si poate duce la orbire chiar.
Am dat unui "colorat" 2 cani cand faceam palinca si in afada de faptul ca s-a rosiit, nu a patin nimic, avenit peste 2 ore sa ii mai dam o cana.Nu stiu ce contine, dar stiu ca se separa.Si nu se arunca, se foloseste la alceva, de ex dezinfectat rani.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,453
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajciresel, pe 16 iunie 2024 - 13:55, a scris:

Bună ziua. Am cumpărat un cazan de țuică făcut complet din inox alimentar (nu tine magnetul pe el). Problema este ca indiferent din ce asa face (vin, borhot de fructe) rachiul are un miros ciudat ca de sulf sa zic asa și un anume gust cât parca se apropie  cu mirosul. Cu timpul mai dispare. Acu nu mi dau seama ce ar putea fi? Greșesc ceva la proces? O fi de la cazan?

e cumparat din comert?
ia pune o poza.

NU cred ca e inox

Vizualizare mesajmihaiC1, pe 16 iunie 2024 - 14:30, a scris:

Inox la cazan ? Nu e aluminiu ? Oricum inoxul e cel mai prost conducator de caldura

n-ai avut note mari in liceu, este?

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,276
  • Înscris: 10.07.2013
Daca serpentina este de teava din otel inoxidabil tuica/palinca nu au mirosul+gustul bun.

[ https://cdn.contentspeed.ro/bricolajmarket.websales.ro/cs-content/cs-photos/products/original/teava-cupru-colac-22x1-feinrohren_9320_1_1697784513.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie ca serpentina sa fie din teava de cupru (carbon free) cu puritate mare: https://www.bricolaj...ml?gad_source=1

Edited by xmanyacs77, 16 June 2024 - 15:32.


#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 12.08.2008
Mai sunt unii care cred ca Al e inox sau fonta albaPosted Image.. mai rau.

View PostTsunamii, on 16 iunie 2024 - 15:24, said:

n-ai avut note mari in liceu, este?
Si ce insinuiezi , ca nu am dreptate ? Scuze, conductor , limba romana e grele Posted Image

Edited by mihaiC1, 16 June 2024 - 15:35.


#12
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,134
  • Înscris: 25.01.2015

View Postxmanyacs77, on 16 iunie 2024 - 15:28, said:

Daca serpentina este de teava din otel inoxidabil tuica/palinca nu au mirosul+gustul bun.

[ https://cdn.contentspeed.ro/bricolajmarket.websales.ro/cs-content/cs-photos/products/original/teava-cupru-colac-22x1-feinrohren_9320_1_1697784513.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie ca serpentina sa fie din teava de cupru (carbon free) cu puritate mare: https://www.bricolaj...ml?gad_source=1
Cum schimba inoxul gustul la tuica?

#13
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Cazanul este facut artizanal cu foaie de inox  luata de pe la niște mese de la o fosta cantina. Deci iese din discuție, sa nu fie inox alimentar. Pe fund nu s a prins niciodată pt între focar fundul cazanului este ca un fel de disc cu nisip. Plus ca înăuntru cazanului pe fund mai  este o sita găurita.
Am făcut și din vin care este lichid, deci ai tot miros urat avea.
Ideea cu apa distilata este minunată, am să distilez niște apă sa vad dacă are acelas miros sau gust.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajciresel, pe 16 iunie 2024 - 13:55, a scris:

Am cumpărat un cazan de țuică făcut complet din inox alimentar (nu tine magnetul pe el).
Inoxul e otel inoxidabil. Structura poate fi: martensita sau ferita.
Ambele sunt feromagnetice.
Oare "inoxul" tau nu e altceva?
Daca e otel austenitic are conductibilitatea termica mica, nu e ok pt cazan. E bun pt blaturi profesionale, dar nu pt cazane.

#15
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
https://photos.app.g...Uv2PCPjuXQjfRE7 aici simt niște poze cu cazanul. Totul este din acelas material

Edited by ciresel, 16 June 2024 - 16:08.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Serpentina din ce material e?

#17
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Nu știu ce otel este. Dar am pus magnetul pe el și cade. Într adevăr se încălzește mai greu, mai ales ca sta și pe patul de nisip. Dar nu încălzirea este problema, căci în doua ore începe e fierbe, eu de miros ma plâng

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e ok serpentina din același material. Conduce f rău căldura.
Daca mai ai o bucățică de material, du-o la un laborator metalografic. La o facultate cel mai bine.
Sa o analizeze.
O lustruiesc bine, o pun în soluție și apoi la microscop
Se poate determina ce e după structura.
Că analiza chimica mai greu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate