Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 

Ușă exterioară care scârțâie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
unitilizatorroman

unitilizatorroman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.12.2023
Bună ziua!

Ușa metalică de la apartament a început să scârțâie de ceva vreme. Am uns-o cu sprayuri pe baza de silicon, cu vaselina și altele. Nu a ajutat.
De ce? Pentru că cel mai probabil nu a ajuns lichidul in zona unde se produce frecarea.

Pentru asta am nevoie de ajutorul vostru. Vreau să iau cumva ușa jos astfel încât să pot  unge eu cu vaselină în balamale iar nu pe deasupra/dedesubt așa cum am uns până acum.

Problema e că nu știu cum să scot ușa din balamale, că nu iasă deloc dacă o ridic. M-am uitat la balamale sa văd dacă există vreun mecanism dar nu pare să fie la suprafață.

Am atașat ceva poze astfel încât să vă faceți o idee.

https://i.imgur.com/dzswy49.jpeg
https://i.imgur.com/2uwCfoF.jpeg
https://i.imgur.com/ywsen7v.jpeg

Mă puteți ajuta va rog cu o direcție?

Mulțumesc frumos!

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 02.08.2021
Încearcă să dai cu WD40 cu pai lung și dai pe peste tot pe unde ajungi. Redirecționezi cu paiul respectiv pe acolo unde sunt elementele în mișcare. Și încerci să dai când ușa e în diferite poziții ca să pătrundă mai bine.
Ca să scoți ușa, cu două persoane puteți desface acele șuruburi imbuls. Dar o să fie bătaie de cap să o nimeriți înapoi ca să se poată închide.

Edited by Valy_User, 16 June 2024 - 14:06.


#3
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 23.09.2010
Salti usa cu un levier 1 - 2 mm (preferabil cu usa in dreptul tocului - sa zicem deschisa la 30 - 60 grade, sa nu iasa de tot, ca altfel iti trebuie ajutor sa o pui la loc!). Ungi partea expusa a stiftului interior. Lasi usa si o ridici de cateva ori. In timpul asta roteste usa. Uleiul ? vasilina sau ce-ai dat tu pe-acolo, vor patrunde in balama.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 02.08.2021

View Posthamal, on 16 iunie 2024 - 14:15, said:

Salti usa cu un levier 1 - 2 mm
Cred că nu ai văzut pozele.

#5
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 12.08.2008
Balamaua aia are un luft, daca te uiti atent si cu un spray cu vaselina lichida, mai intai cureti cu wd40 ..

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Desfaci cele 2 șuruburi de la fiecare balama. Dai foaia de ușă jos.
Apoi vezi cum desfaci mai departe.
Sigur poți dezasambla și ajungi la interior sa gresezi cu ceva adecvat.

Oare cu de azi 2 utilizatori au aceeași problema cu ușa? Ies acum ie 15 iunie din garanție toate? ;)

Edited by dorin_2k, 16 June 2024 - 16:14.


#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 12.08.2008
Cine stie ce "dorei" au montat usa ..

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,943
  • Înscris: 12.01.2018
nu se freacă  în partea de jos pe prag chiar aproape de axa balamalelor  acolo jos în colț?

dă un puf și acolo

#9
unitilizatorroman

unitilizatorroman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.12.2023

View PostValy_User, on 16 iunie 2024 - 14:03, said:



Mulțumesc frumos pentru răspuns! Sunt eu de stil vechi sau ceva, dar am pierdut prea mult timp să ung pe lângă și să nu meargă. Vreau să ung balamalele pe interior astfel încât să nu rămână nicio urmă de îndoială că nu sunt unse corespunzător.
Nu se poate da ușa jos din balamale?

Sigur nu.
Sunt 3 balamale, e balamaua de jos care scartâie intr-un punct specific, cam la 30 de grade unghiul de deschidere al usii.
Daca cumva stiti cum se numeste aceste balamale sau cum se desfac sa vad un video sau ceva, v-as fi foarte recunoscator!

Multumesc!

Edited by Dany_Darke, 16 June 2024 - 18:39.


#10
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 25.09.2014
Vezi ca uneori zgomotul poate fi produs si de garniturile care se freaca de toc la inchidere / deschidere. Poti adauga un pic de ulei pe garnitura, sau pe toc, pentru a vedea daca zgomotul dispare.
Pentru demontarea balamelelor trebuie sa dai jos suruburile care se vad in prima poza. O sa fie mai greu la remontat, pentru ca trebuie puse pe pozitie. Fa si cateva semne cu un marker fin inainte sa demontezi balamalele, ca sa le asezi la fel.

#11
unitilizatorroman

unitilizatorroman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.12.2023
Păi dacă deșurubez acele șuruburi doar separ ușa de balamale, eu vreau să separ balamelele între ele, adică să am acces la interiorul balamalei (cum se face la ușile mai vechi unde doar ridici ușa și iese din balamale).

Răspunsurile mele vin târziu pentru că trebuie un moderator sa îmi accepte fiecare postare pentru că nu am numărul minim de postări necesare.

Mulțumesc pentru ajutor și pentru înțelegere!

Edited by Dany_Darke, 16 June 2024 - 19:37.
nu mai cita inutil. de cand citesti si pana scrii, uiti la ce mesaj raspunzi???


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajunitilizatorroman, pe 16 iunie 2024 - 13:40, a scris:


Mă puteți ajuta va rog cu o direcție?

Mulțumesc frumos!

Daca ai posibilitate, ia legatura cu fabricantul usii, cu un reprezentant local/national al lui, cu un dealer de-al lui

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,716
  • Înscris: 08.03.2017
Da pe chedare cu o crema de maini daca nu ai altceva la indemana, glicerina folosita in detailing auto e foarte buna .
M-am luptat 3 luni la serviciu cu o minune de usa ca pana la urma sa dau pe chedarul de la balamale cu vaselina auto si jumatate de an am liniste .
Nu da jos din balamale ca nu o mai reglezi nici in 2 zile , e cumplit , cred ca in fabrica au ceva sablon unde la imbinaaltfel nu-mi explic. Am dat noi jos una , pfoai , am ajuns dupa 1 ora la calcule de integrale si logaritmi sa o pozitionam , bine, noi suntem din zona tehnica unde daca nu merge ceva luam un ciocan mai mare .

#14
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 07.08.2011

View Postunitilizatorroman, on 16 iunie 2024 - 17:31, said:

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Sunt eu de stil vechi sau ceva, dar am pierdut prea mult timp să ung pe lângă și să nu meargă. Vreau să ung balamalele pe interior astfel încât să nu rămână nicio urmă de îndoială că nu sunt unse corespunzător.
Nu se poate da ușa jos din balamale?
...
Dai usa jos, pui balamalele in pzitia inchis, ungi bine si le verifici mobilitatea pe ax.
Ca sa fie mai simplu cu montarea, insemni pozitia la fiecare balama inainte de a o demonta.
Nu are rost sa transformi problema intr-una mai mare, e doar o usa... Scopul tau e sa merga usa bine si sa nu scartaie, sau sa o faci bucatele si sa o pui la loc?

Apropo de insemnarea pozitiei balamalelor, daca balamalele nu sunt bine reglate, poate scartai si tocul dar ar trebui sa se vada urmele de frecare.

Edited by Lexon, 16 June 2024 - 22:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate