Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Tipuri de acces Gura Portitei, dinspre Jurilovca, Periboina etc - orice alte detalii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 16.01.2023
M-ar interesa cine cunoaste si a fost de curand

ce tipuri de acces catre Gura Portitei mai sunt, exceptand varianta ambarcatiunii:

_daca mai este posibil accesul dinspre plaja Periboina catre Gura Portitei
_cat de departe ajunge un 4x4, unde trebuie lasat si de unde se merge mai departe cu bicicleta
_cam ce distanta ramane pana la Gura Portitei intre locul de stationare auto si destinatie
_daca mai exista , functional, podetul lat de 1 m - nu mai retin unde gasisem detalii cum ca era in paragina si imposibil accesul pe Grindul Lupilor sau cum se numea, fiind si acesta inundat
_orice alte detalii privind accesul

Cateva detalii despre Satul de vacanta Gura Portitei, am fost acum peste 10 ani, nu gaseai decat ft greu apa potabila, probabil s-au schimbat multe de atunci.

#2
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 26.07.2023
Lasi masina si boxele aferente la Jurilovca si treci peste lac cu vaporul sau barca, la fel ca toata plebea.
Eu sunt unul dintre piromanii care ar da foc oricarui cazan 16 x 16 transportat cocalareste acolo.
In satul de vacanta gasesti orice, dar trebuie sa ai cardul greu.

#3
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 16.01.2023
Piromania se tratează, să știi.

Vreau sa ajung cu cineva acolo care nu suporta ambarcațiunile.

#4
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,045
  • Înscris: 12.08.2008
Si cine are rau de "ambarcațiuni" sunt pastile, te complici prea mult cu masina, biciclete.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 02.06.2005
Eu am mers acum ceva ani de la Vadu la Gura Portitei. Poti trece pe la Periboina pe stavilar. Gasesti apa potabila la Portita dar la pret prohibitiv as zice. Altfel merg de cateva ori pe an dar masina/barca.

Edited by dreaQ, 16 June 2024 - 16:20.


#6
kipoy16613

kipoy16613

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.04.2024
eu am facut traseul asta mentionat de tine, de la Vadu se pleaca. inca e valabila trecerea pe stavilar
pana la zona Vadu toate bune si frumoase, de aici trebuie sa stii ca sunt vreo 2-3 variante de drum offroad nisipos sau pamantos in functie de anotimp, de vreme mai ales daca a plouat recent sau deloc in ultima luna. sunt portiuni de nisip adanc in care te afunzi cu rotile pur si simplu chiar si cu 4x4 daca nu ai experienta serioasa pe offroad sau anvelope de tractor
dar in mare parte e ok, problema e ca multi fac offroad acolo dupa ploaie si strica complet drumul cu urmele, fac santuri etc

de ce nu ti-as recomanda si de ce eu m-am intors din drum, pentru ca este o mizerie, de la lacul ala imputit plin de tantari o sa-ti doresti sa nu te mai intorci niciodata. eu am fost cu cortul si l-am pus pana sa ajung acolo, mai sunt vreo 2 lacuri in zona parca, chiar daca l-am pus pe malul marii, am crezut ca mor. erau tantarii peste tot. dupa ora 17 nu mai puteai intra in mare sa faci baie, pur si simplu se urca turma de tantari pe tine.
bataie de joc

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,063
  • Înscris: 15.04.2019

View Postkipoy16613, on 16 iunie 2024 - 21:32, said:

erau tantarii peste tot. dupa ora 17 nu mai puteai intra in mare sa faci baie, pur si simplu se urca turma de tantari pe tine.
Iar ziua sunt tauni, care fac gauri mult mai dureroase decat tantarii. Poate sa ajute o crema repelent din magazinele pescaresti, dar nu stiu daca esti 100% safe.

#8
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 16.01.2023

 kipoy16613, on 16 iunie 2024 - 21:32, said:

eu am facut traseul asta mentionat de tine, de la Vadu se pleaca. inca e valabila trecerea pe stavilar
pana la zona Vadu toate bune si frumoase, de aici trebuie sa stii ca sunt vreo 2-3 variante de drum offroad nisipos sau pamantos in functie de anotimp, de vreme mai ales daca a plouat recent sau deloc in ultima luna. sunt portiuni de nisip adanc in care te afunzi cu rotile pur si simplu chiar si cu 4x4 daca nu ai experienta serioasa pe offroad sau anvelope de tractor
dar in mare parte e ok, problema e ca multi fac offroad acolo dupa ploaie si strica complet drumul cu urmele, fac santuri etc

de ce nu ti-as recomanda si de ce eu m-am intors din drum, pentru ca este o mizerie, de la lacul ala imputit plin de tantari o sa-ti doresti sa nu te mai intorci niciodata. eu am fost cu cortul si l-am pus pana sa ajung acolo, mai sunt vreo 2 lacuri in zona parca, chiar daca l-am pus pe malul marii, am crezut ca mor. erau tantarii peste tot. dupa ora 17 nu mai puteai intra in mare sa faci baie, pur si simplu se urca turma de tantari pe tine.
bataie de joc

Țânțari sunt și la Sulina și în Green Village la Sf. Gheorghe, sunt așa multi că dacă faci un grătar intra peste foc, îi găsești pe frigărui. Asta nu inseamănă că nu mai merg la pescuit in Delta.

N-aș sta la cort nici bătut, nu suport bâzâitul și umiditatea, am incercat dar nu pot.

Am cumpărat și am vândut apoi 2 corturi mari, nu am putut dormi în ele.

Țânțarii nu mă deranjeaza daca nu intra in camera in care dorm.

Edited by Sterone, 16 June 2024 - 22:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate