Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 26.11.2006
Salutare! Am un NVR Dahua DH-NVR4116H cu un hdd de 3tb si as dori sa-l inlocuiesc cu un ssd. Credeti ca se poate face 100%, sunt compatibile software si hardware? Multumesc!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,873
  • Înscris: 07.06.2014
scrierile pe un mediu de stocare la nvr sunt foarte multe. scrierile pe un ssd sunt limitate pana al un punct, functie de calitatea acestuia

esti sigur ca vrei sa schimbi anual cate un ssd? sau mai bine ramai pe hdd? cu ce te nemultumeste acum un hdd?

#3
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 30.12.2007
O capacitate de stocare mai mare ofera o perioada mai lunga de stocare a inregistrarii. Dpdv al costurilor hdd-ul de 3TB il ai deci costuri 0 pana acum, un ssd de 2 sau 4TB e cam scump, deci costuri suplimentare. Limitarea va exista de la dvr ca probabil stie doar sata 3. Eu nu as face pasul asta.
Eu am dvr cu hdd 4TB la 2 camere si am stocare 6 luni. Nu as schimba hdd cu ssd, eventual as schimba camerele cu ceva mai bun, sau as lua un hdd de capacitate mai mare decat cel existent.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 08.02.2011
Pai daca scrii 4TB in 6 luni, in cât timp epuizezi aia 300 sau 600TB sau mai mult recomandat de producător ?

#5
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 26.11.2006

 Dany_Darke, on 16 iunie 2024 - 08:18, said:

scrierile pe un mediu de stocare la nvr sunt foarte multe. scrierile pe un ssd sunt limitate pana al un punct, functie de calitatea acestuia

esti sigur ca vrei sa schimbi anual cate un ssd? sau mai bine ramai pe hdd? cu ce te nemultumeste acum un hdd?
Nu stiam de dezavantajele astea la ssd, ma gandeam ca creste performanta la fel cum s-a intamplat cu laptop-ul. Ma deranjeaza ca am nvr-ul in living si hdd-ul fâșâie si nici nu l-as duce in camera tehnica sa se prafuiasca inutil. Multumesc de sfaturi, raman la hdd.

#6
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmodoran, on 16 iunie 2024 - 08:35, said:

Pai daca scrii 4TB in 6 luni, in cât timp epuizezi aia 300 sau 600TB sau mai mult recomandat de producător ?

Nu am stat sa calculez, nici sa verific cat se scrie. Am verificat din urma si se pastreaza 6 luni inregistrarea. Verific zilnic inregistrarile si daca sunt probleme schimb hdd-ul, in dvr-ul meu se conecteaza doar un hdd.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,805
  • Înscris: 27.10.2007

View Postjohnnydanut, on 16 iunie 2024 - 08:38, said:

nu l-as duce in camera tehnica sa se prafuiasca inutil.
Iti faci probleme in mod inutil.
Cand s-a introdus obligativitatea camerelor in statiile ITP (acum vreo sase ani) am montat vreo 5 - 6 sisteme de supraveghere in statii ITP unde e praf, fum, iarna e frig, vara e cald, primavara si toamna e umezeala.
Am pud HDD de supraveghere si nici un HDD n-a crapat inca.

Edited by strongsss, 16 June 2024 - 09:14.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,873
  • Înscris: 07.06.2014

View Postjohnnydanut, on 16 iunie 2024 - 08:38, said:

Nu stiam de dezavantajele astea la ssd, ma gandeam ca creste performanta la fel cum s-a intamplat cu laptop-ul. Ma deranjeaza ca am nvr-ul in living si hdd-ul fâșâie si nici nu l-as duce in camera tehnica sa se prafuiasca inutil. Multumesc de sfaturi, raman la hdd.

laptopul foloseste un sistem de operare, care se ocupa de o gramada de chestii in fundal, o gramada de procese deschise ce tot scriu si citesc mii de date la fiecare secunda. fiecare click al tau face un transfer de date, o sarcina ce trebuie scrisa si mai ales citita si ea la un moment dat

un sistem de supraveghere nu lucreaza in acelasi mod, e cu totul alta poveste, astfel ca un hdd isi face treaba cu succes acolo, iar ssd-ul nu-si prea are loc acolo

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 08.02.2011
Ssd-ul nu face zgomot și vibrații, dacă prețul nu e o problema poți monta liniștit. Problema e că cele mai ieftine sunt pe nvme, in special cele ce se vând pe diverse forumuri sub prețul pieței.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate