Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Dovada adresei de resedinta

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
MadoHanao

MadoHanao

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2024
Salutare, postez aici crezand ca am ales topic-ul corect. Astazi am fost pentru reinoirea buletinului, buletinul dupa 18 ani, cand am facut 18 ani nu am avut probleme cu acesta. Astazi m-am prezentat cu actele necesare + actul casei , bunica fiind propietar si a decedat acum 10 ani (calendaristic vorbind). Cand am prezentat actele mi s-a cerut un proces verbal pentru actul casei desi din cate stiu noi nu avem acest document. Succesiunea nu a fost facuta intr-adevar si nici testament lasat, deci prin urmare ar trebuii sa ramana mostenire tacita (din cunostintele mele), deci in teorie mama (cu care m-am prezentat la locatie) este mostenitor legal al imobilului, desi fara acel act nu imi pot elibera cartea de identitate. Actul respectiv se poate elibera la un notar? Sau exista alta posibilitate pentru a face dovada ca locuiesc la adresa? Tin sa repet ca la 18 ani nu am intampinat problema respectiva. Va multumesc (si scuzele mele daca am gresit topic-ul)

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,630
  • Înscris: 30.07.2007
– declaraţia pe propria răspundere a solicitantului, însoţită de nota de verificare a poliţistului de ordine publică, prin care se certifică existenţa unui imobil, faptul că solicitantul locuieşte efectiv la adresa declarată;

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMadoHanao, on 13 iunie 2024 - 21:08, said:

...in teorie mama (cu care m-am prezentat la locatie) este mostenitor legal al imobilului....

"mostenitor legal" nu inseamna mai nimic. autoritatile vor sa vada ca tu ai acordul proprietarului imobilului, nu al cuiva care-l va mosteni (probabil) candva.
rezolvati-va problemele cu actele.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
Daca mergeai in ziua alegerilor sau cu 1-2 zile înainte aveai șansă să scoți CI fără bătăi de cap. Că au avut program extins și eliberau CI rapid.

Totuși în CI se trece adresa de domiciliu nu de reședință.


#5
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 03.05.2019

View PostMadoHanao, on 13 iunie 2024 - 21:08, said:

Succesiunea nu a fost facuta intr-adevar si nici testament lasat, deci prin urmare ar trebuii sa ramana mostenire tacita (din cunostintele mele)

Sunt curios: care este nivelul tau de cunostinte pe acest subiect? Pentru CI ai nevoie de acceptul explicit al proprietarului spatiului. Ori proprietarul acela nu mai exista de 10 ani (a propos, ce inseamna 10 ani necalendaristici?). Ceilalti inca nu sunt proprietari pentru ca nu pot pune la dispozitia autoritatilor un titlu legal de proprietate pe numele lor.

#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie facuta succesiunea la un notar,plus platite toate taxele si penalitatile aferente intarzierii.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,132
  • Înscris: 09.08.2005
Nu există penalități de întîrziere. Există doar bonus - fără impozite - dacă se face succesiunea în termen de doi ani de la deces. După aceste termen se plătesc impozite.

#8
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.11.2023
La eliberarea unei noi CI e nevoie sa dovedesti ca esti proprietar sau acceptul proprietarului ca te ia in spatiu.
Nu esti proprietar. Bunica a decedat si nu poate da acceptul.
Mama nu este (inca) nici ea mostenitoare pentru ca nu a dezbatut succesiunea. Chiar daca exista un testament, tot trebuia facuta. Ai auzit ceva de "tacit" dar nu ce trebuie. Esta acceptarea tacita a mostenirii. Dar nici aici nu e asa simplu. In nici un caz nu devii automat proprietar doar pentru ca esti singurul mostenitor. Apropo, mama este singura mostenitoare?
Inainte ca mama sa devina proprietar si sa te ia in spatiu, nu iti poti face CI cu adresa acolo. Chiar daca acolo locuiesti.

#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Ofiterii de la Evidenta Populatiei nu sunt notari sau judecatori sa stabileasca cine sunt sau nu mostenitorii.

Trebuie sa mergi impreuna cu proprietarul (in acte) al casei sau sa ai de la el o declaratie in fata unui notar ca te primeste in spatiu.

Mama ta nu este proprietara, cel putin nu in acte. Va deveni proprietara dupa ce veti face succesiunea. Pana atunci nu iti poti face CI la acea adresa.

#10
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,647
  • Înscris: 22.08.2012
Mama ta nu e proprietar, asta cu mostenire tacita e haioasa rau.

Faceti succesiunea si dup-aia va fi - desi pentru mine e de neinteles de ce naiba nu face lumea succesiune dupa ce mor parintii, bunicii, etc.

#11
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 01.12.2005
Problema e ca si mama va avea aceeasi problema cand ii expira CI (daca nu are buletin d-ala cu valabilitate.. pana la moarte)

#12
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajgogu1905, pe 14 iunie 2024 - 07:57, a scris:


Sunt curios: care este nivelul tau de cunostinte pe acest subiect? Pentru CI ai nevoie de acceptul explicit al proprietarului spatiului. Ori proprietarul acela nu mai exista de 10 ani (a propos, ce inseamna 10 ani necalendaristici?). Ceilalti inca nu sunt proprietari pentru ca nu pot pune la dispozitia autoritatilor un titlu legal de proprietate pe numele lor.
Eu nu va inteleg pe voi.
Adica daca nu ai nici un domiciliu ei vor refuza inoirea actului de identitate ?
Deci avem autoritati pline de imbecili.
E o regula nazista asta.
Esti cetatean al acestei tari e obligat statul sa-ti elibereze un act de identitate la cerere fara alte conditionari.

#13
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 14.04.2007

View PostOlteanul_sfios, on 14 iunie 2024 - 09:32, said:

... pentru mine e de neinteles de ce naiba nu face lumea succesiune dupa ce mor parintii, bunicii, etc.
Poate nu au bani; daca decedatul s-a dus dupa o boala grea, e posibil sa se fi dus toate rezervele familiei si sa fi ramas si cu datorii; sunt milioane de oameni care muncesc pe salariul minim, si raman cu zero lei la sfarsitul lunii; pentru ei cateva mii de lei sunt greu de suportat.
Poate nu reusesc sa adune toti mostenitorii; poate e vreunul care e la munca in afara si nu e dispus sa vina in tara pt 1/8 dintr-un apartament si nici sa umble pe la consulate sa obtina imputernicire

View PostPaco_ste1, on 14 iunie 2024 - 11:43, said:

Eu nu va inteleg pe voi.
Adica daca nu ai nici un domiciliu ei vor refuza inoirea actului de identitate ?
Deci avem autoritati pline de imbecili.
E o regula nazista asta.
Esti cetatean al acestei tari e obligat statul sa-ti elibereze un act de identitate la cerere fara alte conditionari.
Se poate elibera carte de identitate provizorie, cu valabilitate de un an.

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,098
  • Înscris: 02.03.2003
Legarea românească de glie. Sectoristul trebuie să știe unde găsește cetățeanul...

#15
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 02.09.2009

View PostOlteanul_sfios, on 14 iunie 2024 - 09:32, said:

Mama ta nu e proprietar, asta cu mostenire tacita e haioasa rau.

Faceti succesiunea si dup-aia va fi - desi pentru mine e de neinteles de ce naiba nu face lumea succesiune dupa ce mor parintii, bunicii, etc.
Exista riscul sa se intoarcaPosted Image

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,354
  • Înscris: 24.11.2002
@florinellll cel putin din 4 in 4 ani, cand se da cu stampila.
Trebuie sa stie autoritatea unde locuiesti sa stie unde sa te caute, la ce sectie de votare sa te treaca pe lista.

Edited by vestale, 14 June 2024 - 16:12.


#17
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajMadoHanao, pe 13 iunie 2024 - 21:08, a scris:

Cand am prezentat actele mi s-a cerut un proces verbal pentru actul casei desi din cate stiu noi nu avem acest document.

Este actul pe care îl pierd mulți.

Se poate face buletin pe 10 ani cu actele pe numele decedatului și fără actul ăla care lipsește.

Nu a știut ăla unde ai fost.

Mai încearcă în altă zi când e altul la birou acolo.

#18
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.05.2008
Te bazezi pe ce, cand afirmi asta? (lege/hotarare, articol, paragraf). Poate mai sunt in situatia asta, si sa stie ce sa spuna atunci cand merg pt schimbare CI.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate