Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!
 

Telecabina Piatra-Neamț - Machetă scara 1:32

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.06.2008
Vă salut !

Prezint și eu macheta unui teleferic de grădină, scara 1:32, care rulează automat cu un Arduino MEGA 2560 condiționat de un senzor de ploaie, vânt, temperatură și un modul ceas pentru funcționare la program zilnic între orele 9:00 și 17:00. Alimentarea sistemului se face dintr-un acumulator conectat la un încărcător solar și la un panou fotovoltaic.

Stațiile sunt concept propriu dar au la bază principiul de funcționare al unui teleferic clasic cu rulaj în sistem pendul cu cablurile purtătoare tensionate în stația de bază împreună cu greutatea pentru tensionarea cablului de tracțiune. Șasiul este construit din oțel inoxidabil de 3 mm, tăiat la jet de apă, îndoit și sudat în puncte.

Închiderile stațiilor sunt făcute din policarbonat compact tăiate la CNC, panourile laterale grosime de 5mm, 2 mm pentru învelitoare și 10 mm pentru peroane. Toate șuruburile, șaibele și piulițele sunt din oțel inox pentru a rezista la intemperii.

Brațul de susținere, cărucioarele de rulare și alte câteva accesorii sunt imprimate pe Nylon PA12 de la HP, iar cabinele, prima versiune din MDF, iar pentru upgrade sunt făcute din PVC Forex.

Brațele de susținere și cabinele au ca referință telecabina Bușteni, iar cărucioarele telecabina Sinaia.

Attached Files



#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 03.02.2007
Foarte frumos, felicitări!

#3
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.06.2008

View PostDigix, on 12 iunie 2024 - 20:24, said:

Foarte frumos, felicitări!

Mulțumesc !

Și o plimbare cu telecabina în miniatură.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wQT37O1jhaI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andyned, 12 June 2024 - 21:29.


#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 07.08.2007
Superb! Felicitari !!!!

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,924
  • Înscris: 12.01.2018
duce o bere sus pe balcon?
așa ceva...10

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,377
  • Înscris: 07.11.2006
Dupa atata inflatie, deflatie, manelari, terapeuti holistici, in sfarsit ceva placut ochiului.

Faina lucrare Posted image

#7
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 05.04.2007
Interesant, dar care e sensul acestei investitii?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,377
  • Înscris: 07.11.2006
Nea Mitica, nu fi grobian Posted image
Suntem pe aria pasiuni comune, subaria modelism.

Aici performeaza doar cei care au ceva de spus, aratat, demonstrat. Noi astialalti, profanii, n-avem decat sa admiram, in liniste, calitatile altora, alea pe care noi nu le avem.

ps.
Nici eu nu-l inteleg pe Picasso, dar nu comentez un cuvintel despre productiile sale.De exemplu, eu n-as agata vreun tablou de-al lui nici in pivnita. Dar ma abtin.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajadisz, pe 13 iunie 2024 - 09:57, a scris:

Nici eu nu-l inteleg pe Picasso, dar nu comentez un cuvintel despre productiile sale.De exemplu, eu n-as agata vreun tablou de-al lui nici in pivnita. Dar ma abtin.
Nu prea ai niemrit exemplu. Eu l-as agata in sufragerie. dar sa fie din perioada de inceput. Gasesti pe net ce vreau sa zic.

On-topic - felicitari initiatorului. Multa munca si bani ptr o asemena lucrare. Se vede ca e o pasiune.

#10
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 05.03.2005
bravo vecine si e de apreciat ceea ce ai facut !

Salutari de la un pietrean ! :D

Credeam ca se poate vedea live ceea ce ai facut tu, dar se pare ca e pe proprietate privata :)

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,924
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajadisz, pe 13 iunie 2024 - 09:57, a scris:

Nea Mitica, nu fi grobian Posted image

Poate atâta pricepe

Vizualizare mesajmitica13, pe 13 iunie 2024 - 09:23, a scris:

investitii?
asta nu-i o investiție.investiția este altceva

#12
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.06.2008
Vă salut și vă mulțumesc pentru aprecieri !

View Postmccrya, on 13 iunie 2024 - 14:35, said:

bravo vecine si e de apreciat ceea ce ai facut !

Salutari de la un pietrean ! Posted Image
Credeam ca se poate vedea live ceea ce ai facut tu, dar se pare ca e pe proprietate privata Posted Image
Salutări și ție vecine ! Posted Image

Scurtă precizare, proiectul nu este o investiție, ba din contră, a reprezentat o cheltuială extrem de consistentă.
Ca hobby, dacă vorbim de modelism, radioamatorism, pescuit, pictura, mersul la băut cu prietenii sau altele, la final e despre modul cum alegi să-ți petreci timpul liber și să-ți limpezești mintea după o zi încărcată la muncă.

Dar să revenim la lucruri neserioase Posted Image
Fundația pentru stâlpul telefericului este din beton armat cu bare filetate M12, fixate cu 5 etrieri din tablă de oțel de 3 mm debitate la laser. Dimensiunea blocului de fundare este de 25 x 25 x 95 cm, cota săpăturii finale  - 0,75 m față de terenul natural. Cu toate că am "scăpat" mai mult ciment decât prevede rețeta, clasa teoretică a betonului e C16 / 20 - B250, cu acoperirea armăturilor la 5 cm.
După rectificarea muchiilor și realizarea unei scafe din mortar de ciment la bază, fundația am protejat-o cu o hidroizolație lichidă bituminoasă aplicată în 4 straturi. La final am fixat un geotextil perimetral pentru protecție suplimentară și am pus sămânță de gazon.

Attached Files



#13
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.06.2008
Stâlpul este construit din țeavă pătrată 40 x 40 x 2 mm, cu 4 guseuri și o talpă din tablă de oțel de 5 mm, totul grunduit și vopsit pentru exterior. La partea superioară, piesa suport poate fi rotită 10 grade în plan orizontal pentru alinierea de precizie a stației de bază cu cea de vârf, același lucru fiind valabil și la suportul stației de vârf, singura diferență e că stâlpul superior este fixat direct de balustrada balconului.
Fixarea pe poziție este cu șaibe și piulițe cu protecție din țeavă și capace PPR.

Attached Files



#14
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.06.2008
Șasiul stațiilor este confecționat din tablă din oțel inoxidabil de 3mm, tăiat la jet de apă și îndoit la Abkant, iar prinderea panourilor este făcută cu sudură și finisare ulterioară.
Le-am proiectat astfel încât sa-mi permită reglarea pantei de urcare a cabinelor în funcție de diferența de nivel, prin culisarea pe verticală a roților de antrenare și deviere. Fiind aproape identice, ele se pot monta ori la bază ori în vârf, singura diferență este dată de piesele pentru tensionarea sau antrenarea cablului.

Mai târziu am separat piesele din aluminiu de cele din inox cu șaibe late de nylon pentru a nu mai avea coroziune galvanica.

Attached Files



#15
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.06.2008
Toate roțile de antrenare și deviere sunt imprimate 3D în Franța pe Nylon PA 12 de la HP, un material cu rezistență foarte mare la impact, abraziune, solvenți și cicluri îngheț-dezgheț.

Tensionarea cablurilor purtătoare și de tracțiune pe deschiderea de 13,43 metri se face gravitațional cu greutăți din oțel simplu și oțel inox de 10 mm fixate în stația de bază. Ansamblul de tensionare pentru cablul de tracțiune culisează pe verticală cu ajutorul unor rulmenți cu canelură în V pe două bare din oțel inox cu diametru de 5 mm. Cursa maximă pe verticală a întregului ansamblu de la punctul maxim până la cel minim este de 180 mm, în timp ce rulajul telefericului în condiții normale solicită o cursa de maxim 20 mm.

Attached Files


Edited by andyned, 14 June 2024 - 18:28.


#16
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,085
  • Înscris: 13.06.2004
Ce să zic? Foarte bengos! Se vede că ai pus mult suflet şi multă îndemânare în aşa ceva. Cine ştie, poate îţi extinzi pasiunea şi faci şi pentru alţii sau dai şi altora sfaturi. Îndemânarea la lucruri tehnice şi de fineţe te ajută în viaţă; eu, din păcate, nu am îndemânare la chestii de fineţe, că nu vor mâinile să mă asculte.   :(
Interesante unele materiale folosite. De acel Nylon chiar nu ştiam. Cine ştie, poate pentru unele chestii va fi materialul viitorului, în loc de plastic.

#17
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.06.2008

View Postdjl, on 20 iunie 2024 - 12:11, said:

Ce să zic? Foarte bengos! [...]

Mulțumesc djl !
Un timelapse din stația de vârf cu telecabina la plimbare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2EA9qgA3KuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate