Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

Ventilator perete

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sqzme

sqzme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.03.2013
Buna,

Am urmatoarea situalie. Am un apartament cu 2 camere de 55 m2.
Am trei gauri in perete( in zona living-ului).  In una este tubulatura necesara eliminarii gazelor de centrala.
Cealalta nu are o utilitate si mi se pare ca doar pierd caldura iarna si racoarea vara.
https://i.postimg.cc...poza-ventil.jpg
Mai e o gaura mica de diametru 50mm.
Nu prea inteleg rolul acelor gauri. Pentru moment am pus acele capace aparente.
As vrea sa introduc un ventilator de genul sau sa astup gaura cu totul.
https://www.dedeman....manda/p/2031715

Ce parere aveti? Merita?

Mersi mult.

Edited by sqzme, 09 June 2024 - 15:07.


#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,985
  • Înscris: 01.09.2006
https://forum.softpe...are-de-caldura/

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,384
  • Înscris: 24.06.2006

View Postsqzme, on 09 iunie 2024 - 15:01, said:

Am trei gauri in perete( in zona living-ului).  In una este tubulatura necesara eliminarii gazelor de centrala.
ce solutie tehnica pentru cosul centralei!

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,658
  • Înscris: 13.01.2011
Este păcat să astupi o gaură carotată deja.
Instalează acel ventilator cu recuperare de căldură.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,772
  • Înscris: 01.12.2001
Alea îs obligatorii pt PIF centrala. Una mare sus și una mica jos.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,359
  • Înscris: 07.11.2006
Cati din locuitorii de la bloc, cu centrale, au asa ceva, adica gaura sus si gaura jos? Adica gauri functionale, nu astupate.

#7
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 16.02.2013
Presupun ca ai o bucatarie openspace. Nu cred ca centrala este montata in living , sau ai/s-au facut modifcari fata de proiect. Un orificiu su o suprafata de minim 100 cmp la partea de sus este pentru eliminarea eventualelor scapari de gaze de la centrala si plita de gatit ( asa prevede normativul NTPEE, sistemele de siguranta electrice nu prezinta garantia functionarii) si totodata de aport de aer proaspat pentru ardere la plita de gatit cu gaze naturale.Pentru cea de 50 mm diametru nu ma pronunt pt ca detaliile furnizate sunt prea putine. Daca obturezi orificiul cu diametrul de 10 cm risti ca la verificarea periodica - 2 ani sau revizia de 10 ani a instalatiei de utilizare a gazelor naturale sa ramai fara gaze deoarece nu sunt asigurate conditiile din prescriptia NTPEE.
Si daca montezi un ventilator - hota care sa scoata gazele arse/abur de la plita acel volum de aer evacuat trebuie inlocuit cu altul proaspat. Pe unde crezi ca intra ?

#8
sqzme

sqzme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.03.2013

Vizualizare mesajandu2006, pe 09 iunie 2024 - 16:12, a scris:

Presupun ca ai o bucatarie openspace. Nu cred ca centrala este montata in living , sau ai/s-au facut modifcari fata de proiect. Un orificiu su o suprafata de minim 100 cmp la partea de sus este pentru eliminarea eventualelor scapari de gaze de la centrala si plita de gatit ( asa prevede normativul NTPEE, sistemele de siguranta electrice nu prezinta garantia functionarii) si totodata de aport de aer proaspat pentru ardere la plita de gatit cu gaze naturale.Pentru cea de 50 mm diametru nu ma pronunt pt ca detaliile furnizate sunt prea putine. Daca obturezi orificiul cu diametrul de 10 cm risti ca la verificarea periodica - 2 ani sau revizia de 10 ani a instalatiei de utilizare a gazelor naturale sa ramai fara gaze deoarece nu sunt asigurate conditiile din prescriptia NTPEE.
Si daca montezi un ventilator - hota care sa scoata gazele arse/abur de la plita acel volum de aer evacuat trebuie inlocuit cu altul proaspat. Pe unde crezi ca intra ?

Intradevar, bucataria este openspare. Centrala este montata in living spre balcon iar bucataria este in colt opus. Nu stiam ce toate aceste normative. Nu-l obturez, doar m-am gantit sa-l fac mai profi. Se poate pune un recuperator de caldura?

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,339
  • Înscris: 05.04.2011

Vizualizare mesajdan210, pe 09 iunie 2024 - 15:13, a scris:

ce solutie tehnica pentru cosul centralei!
Sunt si centrale care-si trag aerul prin tub concentric cu cel de evacuare (fortat, cu ventilator si nu au nevoie de cos)

#10
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 16.02.2013
Teoretic ventilatorul schimbatorului de caldura ( recuperator) permite trecerea aerului din interior la esterior, dar daca la verificarea periodica vine un tip care aplica adliteram prescriptiile normativului, te obliga sa-l dai jos. In orice caz, multa caldura nu vei recupera deoarece suprafata de schimb este mica, iar costul echipamentului prea mare dupa parerea mea. Eu as alege siguranta in detrimentul unei ipotetice economii la incalzire. Mai degraba investeste in materiale de calitate si montate corect nu de Dorel electrozugrav. Vezi cazul recent de la Botosani ( nu stiu cauza dar in orice caz se pare ca a fost o lipsa de profesionalism a echipei care a lucrat).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate