Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Instalarea mobilei prea scumpa?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
jenkeized

jenkeized

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2024
Salut!
As avea nevoie de o parere sau un sfat,
Ai mei vor sa mobileze bucataria din casa cu ceva model de la LEMS, la un pret destul de ok la cum arata si ce materiale are (Karisma - 15.300 lei). Dupa ce am vorbit la magazinul lor despre configurare, durata de productie (1luna), am ramas putin socat la pretul serviciului de montare acasa de la ei, acesta fiind 15% din pretul total al mobilei care dupa calcule ar fi undeva la 2.200 lei.
Adevarul este ca nu am mai mobilat de ceva vreme, dar pretul mi se pare putin exorbitant.
Exista ceva firme de montare aproape de Bucuresti care lucreaza cat de cat ok sau trebuie sa incep sa invat sa o montez sigur?
Daca aveti o experienta recenta cu mobilarea, va rog sa o impartasiti.
Multumesc anticipat!

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.08.2005
Lems vinde mobila modulara pe care ti-o asamblezi tu sau ti-o asambleaza ei, nu e ceva special.
dar cat priveste instalarea, mai bine ii eviti si cauti pe vreunul care se pricepe si iti instaleaza mobila

acum 15 ani am mobilat bucataria cu mobila de la Lems: 2 randuri de dulapuri (din care un corp de hota), plus corpuri de jos de sub blat (din care un corp cu sertare si un corp de cuptor)
la momentul respectiv mobila a costat 5500 lei, sau transformat in banii de acum vreo 11.000 lei
ptr instalare mi-au cerut 500 lei, sau transformat in banii de acum vreo 1000 lei

cum mi s-a parut mult ptr instalare, am decis ca de banii aia mai bine cumpar bere, asa ca m-am apucat sa o instalez eu: aveam bormasina de insurubat, aveam rotopercutor, aveam surubelnite si alte scule, asa ca m-am apucat de treaba
m-a mai ajutat unchiul meu cand era de ridicat sau maica-mea cand era doar de tinut pe pozitie si pana la urma le-am instalat pe toate
a durat de 2 sau de 3 ori mai mult, dar macar le-am pus pe toate LA LINIE !!!

Edited by rexx, 07 June 2024 - 22:20.


#3
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,834
  • Înscris: 15.11.2003
cam mult 15% la sumele astea desi e treaba de 2 oameni jumate de zi probabil
Cand n-ai oamenii aia atunci ceri pret + profit 100% ca sa-i trimiti doar la cei foarte comozi si largi la punga

Edited by radu103, 07 June 2024 - 22:46.


#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.08.2005
asta e bucataria pe care vrei sa o montezi: https://www.lemet.ro...a-l275-x-313-cm ?

#5
jenkeized

jenkeized

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2024

View Postrexx, on 07 iunie 2024 - 23:12, said:

asta e bucataria pe care vrei sa o montezi: https://www.lemet.ro...a-l275-x-313-cm ?
Salut, da. Mobila va fi aleasa în funcție de modulele alese de maică-mea (ce ne hotărâm să luăm că și electrocasnice, deoarece mai avem o bucătărie afara), pe un singur perete de 3.30m plus o masca sau modul făcut pentru a ascunde mașină de spălat. Costul in sine nu știu dacă o să ajungă sau depășească 150mil, asta va depinde de configuratie

#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 21.10.2009
Preturile pentru montaj sunt cel putin nesimtite.
Nici un neurochirurg nu castiga atat, daca facem un calcul pe ora de lucru.

Daca te pricepi cat de cat, instaleaza singur, nu e nimic prea complicat. Pana si eu mi-am mobilat singur 2 apartamente si am 2 maini stangi...

#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.08.2005
confirm, pretul e exagerat de mare. sa zicem un 1000 montat doar mobila fara electrocasnice sau 1500 lei cu tot cu conectarea cuptor+hota+plita ar fi un pret mai rezonabil

eu am luat blatul din alta parte ca nu imi placeau culorile de la Lems, asa ca a trebuit sa il debitez eu, sa ii dau gaura ptr chiuveta si plita si resp sa il prind de corpurile de jos

cu mobila am avut ceva batai de cap:
- la corpul de hota ca hota Gorenje aleasa de mine e o monstruozitate cu 2 motoare care nu se potrivea cu gaurile pregatite de ei, asa ca a trebuit sa dau alte gauri de prindere si sa decupez alta gaura de evacuare a aburului
- la cuptor si plita ptr ca ambele sunt pe gaz a trebuit sa le pun furtune flexibile, T-uri si alte piulite/adaptoare ca sa ma leg la instalatia de gaz
- cuptorul si plita le-am legat direct la o duza din perete, iar cable de alimentare cu curent le-am tras prin spatele faiantei de pe perete
- la cuptor a trebuit sa ii improvizez niste picioare de suport ca daca ar fi stat prins doar in suruburi pe laterale, s-ar fi rupt din pal-ul din care e facut corpul
- la colturile bucatariei am niste stalpi de rezistenta, asa ca corpurile coresp de la colt a trebuit sa le debitez putin sa intre peste stalpii de rezistenta

cu totul a durat vreo 4-5 zile, inclusiv cautat si cumparat blat de bucatarie care sa se potriveasca la culoare cu restul mobilei
aproape jumatate de zi am reglat la usi si la balamale ca sa fie la linie, ca sunt obserdat de perfectiune.

#8
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 14.01.2006

View Postjenkeized, on 07 iunie 2024 - 15:14, said:

Salut!
As avea nevoie de o parere sau un sfat,
Ai mei vor sa mobileze bucataria din casa cu ceva model de la LEMS, la un pret destul de ok la cum arata si ce materiale are (Karisma - 15.300 lei). Dupa ce am vorbit la magazinul lor despre configurare, durata de productie (1luna), am ramas putin socat la pretul serviciului de montare acasa de la ei, acesta fiind 15% din pretul total al mobilei care dupa calcule ar fi undeva la 2.200 lei.
...................

Eu am experiențe cu mobilarea destul de recente și chiar cu mobilă de la Lems.
Prima chestie pe care trebuie să o iei în calcul este dacă în cei 15 % este inclus și transportul pieselor de mobilier până în casă sau trebuie să plătești separat.
A doua chestie pe care poate nu o înțelegi este că din magazin cumperi mobila demontată complet, adică sunt niște cutii cu niște bucăți de lemn, niște șuruburi și niște schițe.
Nu este inginerie spațială, deci evident că poate fi montată și de tine, dar este destul de complicat, plus că piesele de mobilier sunt destul de grele, plus că blatul de bucătărie este o bucată de lemn completă, deci va trebui să decupezi tu spațiul pentru chiuvetă.
Deci dacă te pricepi cât de cât poți să o faci singur, iar dacă nu ai experiență mai bine plătești pentru montat.
Eu am plătit pentru transport + montaj.

#9
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 30.07.2008
  • Din experienta cu mobila de bucatarie stiu ca o mobila de bucatarie mai proasta montata foarte bine duce la final la o bucatarie buna, o bucatarie foarte buna montata prost va duce la o bucatarie proasta.
  • Pentru mobila de bucatarie de obicei sunt oameni diferiti in magazine si, cateodata, magazine/departamente specializate doar pe bucatarii, asta pt ca se considera mobila mai complexa si cu alte caracteristici decat restul mobilierului din casa.
  • in general costul pentru montaj ar fi 5-10% din valoare mobila DAR conteaza complexitatea si valoarea pe unitate/modul sau totala. Costurile echipei de montaj implica timp, scule, consumabile, calificare,  transport/deplasare, taxe si impozite. Firmele mari au normative si proceduri, ca la sevice auto, stomatologie, notari, fabrici, etc. si altele dau direct procent din valoare mobila, calculat pe o medie de ei stiuta.
Parerea mea este ca 15% este cam mult dar daca totul iese perfect la final atunci merita. Daca garanteaza cumva ca iese conform proiectului desenat, dupa masuratori si consultare lista aparate, atunci asta este. Montata cu neprofesionisti si in mod neprofesionist s-ar putea sa ti sa para ok daca nu stii cum ar fi trebuit sa iasa :) dar probabil in timp sa se vada unde s-a gresit .


Succes

#10
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 15.03.2013

Vizualizare mesajjenkeized, pe 07 iunie 2024 - 15:14, a scris:

...Exista ceva firme de montare aproape de Bucuresti care lucreaza cat de cat ok sau trebuie sa incep sa invat sa o montez sigur?...
Asculta un batran, trecut prin viata: de ce nu incerci sa iei legatura separat cu unul din baietii de la Lems? Asa e cel mai bine, baietii isi cunosc marfa si specificatiile, au experienta necesara.Devizul va scadea cel putin cu valoarea tva-ului.Win-win. ;)

Edited by calincosma, 09 June 2024 - 09:23.


#11
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022
Deci nu vi se pare  mult 15 mii lei pe mobila de bucatarie in schimb pentru montaj e mult  2200 ?
Pe bune ?
Eu zic ca ala care reproseaza ca e mult pretul montajului e un scartzar, si n-are decat sa si-l monteze singur.
Cunosc un caz in care meseriasul a montat , i-a spus proprietarul sa monteze cum stie mai bine, la final vine si spune ca nu ii place cum a fost montat, si evident ca meseriasul s-a conformat si a montat cum i s-a spus.
Din aceste motive cresc preturile, findca apar tot felul de indivizi , cu pretentii, dar  cand e vorba de plata . . .e mult frate , pai ce , esti chirurg ?

#12
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 15.03.2013
Bine ai venit in "economia de p(a)iata". :) Apropo: mai sunt si clientii gen "soacra" care stau permanent in spatele meseriasului si dau indicatii pretioase non stop acestuia. :) Romania e o natie de "meseriasi all skiled".

Edited by calincosma, 09 June 2024 - 09:37.


#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,837
  • Înscris: 27.10.2007

View Postcalincosma, on 09 iunie 2024 - 09:19, said:

Asculta un batran, trecut prin viata: de ce nu incerci sa iei legatura separat cu unul din baietii de la Lems? Asa e cel mai bine, baietii isi cunosc marfa si specificatiile, au experienta necesara.Devizul va scadea cel putin cu valoarea tva-ului.Win-win. Posted Image

eu ma facut asa, in provincie, si m-au refuzat categoric. in schimb mi-a dat numarul unui baiat care lucra le Dedeman.

Quote

am ramas putin socat la pretul serviciului de montare acasa de la ei, acesta fiind 15% din pretul total al mobilei care dupa calcule ar fi undeva la 2.200 lei.
In suma absoluta este mult. daca tii cont ca ti-o si cara in casa, iti schimbi un pic parerea. in plus, sunt niste chichițe ale montajului, nu e foarte simplu. am apelat  la ei in Bucuresti si am fost multumit de modul in care au montat mobila.

Edited by strongsss, 09 June 2024 - 12:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate