Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...
 

RCA 2024: ieftin sau scump?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 09.06.2023
Cum mai e legea in 2024? In caz de accident pot sa-mi fac masina pe RCA-ul meu? Merita sa iau cel mai scump RCA?

#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,834
  • Înscris: 15.11.2003

View PostIntaritu, on 06 iunie 2024 - 14:58, said:

Cum mai e legea in 2024? In caz de accident pot sa-mi fac masina pe RCA-ul meu? Merita sa iau cel mai scump RCA?
Merita sa-l iei pe cel mai ieftin cu decontare directa ;)

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.08.2005
merita sa iei unul bun cu decontare directa: daca tu ai la Generali/Allianz si ala care da in tine are cel mai ieftin RCA, tu o sa poti sa iti iei bani de la Generali/Allianz si se descurca aia cu asiguratorul vinovatului

#4
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 09.02.2007
Depinde. Daca ai casco la masina, logic este sa iei cel mai ieftin RCA fara decontare directa, pt ca in caz de un accident care nu e cauzat de tine, iti poti repara masina pe casco cu regres la RCA-ul vinovatului.

Edited by shadow_x3x, 06 June 2024 - 16:11.


#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 05.12.2002

View Postshadow_x3x, on 06 iunie 2024 - 16:09, said:

Depinde. Daca ai casco la masina, logic este sa iei cel mai ieftin RCA fara decontare directa, pt ca in caz de un accident care nu e cauzat de tine, iti poti repara masina pe casco cu regres la RCA-ul vinovatului.
D-aia suntem unde suntem si ne meritam soarta, ca asa gandeste romanul.
"Ce plm ma doare de ala pe care l-am lovit, da-l in rahat, sa se descurce cu cel mai ieftin RCA."

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,361
  • Înscris: 21.03.2020

View PostIntaritu, on 06 iunie 2024 - 14:58, said:

Cum mai e legea in 2024? In caz de accident pot sa-mi fac masina pe RCA-ul meu? Merita sa iau cel mai scump RCA?
RCAul e pentru pagubit, decontarea directa e pentru tine...

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajIntaritu, pe 06 iunie 2024 - 14:58, a scris:

In caz de accident pot sa-mi fac masina pe RCA-ul meu?
Ăla nu e RCA, e CASCO.

#8
dani27

dani27

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2024

View Postdorin_2k, on 06 iunie 2024 - 16:26, said:

Ăla nu e RCA, e CASCO.

Este RCA cu decontare directa. Iti poti repara masina pe RCA-ul tau iar compania la care ai tu RCA o sa isi recupereze banii de la pagubit. In unele cazuri poate fi destul de benefica si nu e diferenta mare de pret

#9
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 13.02.2014

Vizualizare mesajAlice, pe 06 iunie 2024 - 16:18, a scris:

D-aia suntem unde suntem si ne meritam soarta, ca asa gandeste romanul.
"Ce plm ma doare de ala pe care l-am lovit, da-l in rahat, sa se descurce cu cel mai ieftin RCA."

Atat timp cat este legal si cel ieftin care este supararea? De ce sa  dau mai mult. Sa le umplu buzunarele asiguratorilor.

Edited by Epidaurus, 06 June 2024 - 17:39.


#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,071
  • Înscris: 15.04.2019

View PostEpidaurus, on 06 iunie 2024 - 17:38, said:

Atat timp cat este legal si cel ieftin care este supararea? De ce sa  dau mai mult. Sa le umplu buzunarele asiguratorilor.
Ca-l f.ti de doua ori pe ala pe care l-ai lovit, aia-i supararea.

#11
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 13.02.2014
Și cel care este mai scump cu ce îl ajută? Îi cumpără mașină nouă cei de la asigurare....

Edited by Epidaurus, 06 June 2024 - 19:18.


#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,071
  • Înscris: 15.04.2019
Nu, i-o repara in service (pe asigurare, nu pe banii lui). Daca nu i-o dai de totala.

#13
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 02.06.2021

View PostAlice, on 06 iunie 2024 - 16:18, said:


D-aia suntem unde suntem si ne meritam soarta, ca asa gandeste romanul.
"Ce plm ma doare de ala pe care l-am lovit, da-l in rahat, sa se descurce cu cel mai ieftin RCA."

Gresit. Zi.mi diferentele intre cel mai ieftin si cel mai scump RCA. Nu vei gasi diferente. In teorie. Deci cu ce greseste cel care cumpara cel mai ieftin RCA? Cu NIMIC.

Problemele sunt create fix de cei care ar trebui sa controleze piata RCA, dar nu o fac(de fapt o fac, ca de aia primesc 16 salarii si nu d.alea pe economie), asa ca nu te mai da mare civilizat. Aici nu este cazul.

#14
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 10.01.2021

View PostAlice, on 06 iunie 2024 - 16:18, said:

D-aia suntem unde suntem si ne meritam soarta, ca asa gandeste romanul.
"Ce plm ma doare de ala pe care l-am lovit, da-l in rahat, sa se descurce cu cel mai ieftin RCA."

Da frate, hai ca iau cel mai scump RCA care e cat vreo 50 de salarii medii pe un an, doar asa ca sa ii fac un bine la ala pe care il lovesc. Asta in timp ce pe mine ma fute si asiguratorul, si servisul si statul.
Pacat ca nu sunteti la fel de revoltati pe astia 3 care va fura in nestire la ca si pe romanul ala mult hulit

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,011
  • Înscris: 25.01.2007
Ia si tu o asigurare mai buna cu decontare directa, nu te mai zgarci la bani, si nu te mai fute nici asiguratorul, nici serviceul.

#16
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 30.12.2007
Daca erau toate tarifele egale alegeam o firma ok si nu alegeam decontare directa. Daca erau toate firmele ok nu conta unde fac, este egalitate de sanse si fac la oricine. In situatia actuala cand avem unele saracii de societati care cauta motive de prelungire timp la plati si diverse cascadorii sa te puna pe drumuri sa lungeasca procesul pana la finalizare, aleg sa fac rca la firma buna cu decontare directa. Am dat mai mult decat minimul ca la saracii ca sa ofer si eu la randul meu experiente placute in service in caz de ciocaneala. E simplu, daca cel care ma trozneste are rca la firma nasoala accept sa fac amiabila, repar masina pe decontarea mea directa si e ok. Dar daca dau peste o saracie de om cu o saracie de rca nasol, nu accept nicio amiabila si merg direct la politie.

Eu sunt legea lui om, esti om cu mine sunt om cu tine. In caz de probleme eu ofer rca-ul meu ok, sper sa primesc rca ok dar daca e nasol si omu si rca-ul, nu fac amiabila. E dreptul meu sa nu accept sa fac amiabila si sa merg la politie. Aviz amatorilor care platesc rca ieftin la firma nasoala si li se rupe de cei pe care ii troznesc, diferenta de pret intre rca-ul ales ieftin de la firma nasoala aleasa de ei si o firma de asigurari cu rca mai scump dar care rezolva problemele rapid fara probleme se va regasi in amenda primita si eventual diversele costuri daca li se retine permisul.

#17
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 10.01.2021
Poti lua ce asigurare vrei, scumpa, si mai scumpa (ca nu mai exista ieftine), cu decontare, fara decontare, ca preturile reparatiilor tot vor fi supra-evaluate.
Singura diferenta e cu cat.
Daca voi preferati sa hraniti acesti hoti cu asigurari "mai bune" e treaba voastra. Dar sa nu va mai mirati atunci de ce e tot mai rau. Eu nu o voi face si imi pare rau de ala pe care il lovesc, dar nu e moral sa il ajut prin a umfla buzunarele unor paraziti. Le dau fix minimul legal cat sa nu am militia pe cap, dar nici macar ala nu il merita. Daca fac o medie a accidentelor cauzate de mine - am 2 in 15 ani, o bara spate si un far pe fata la altcineva. Ambele reperatii daca le faci in regim propriu te costa 1000 de lei, asta in timp ce rca-urile platite de mine in acesti 15 ani la 2 masini depasesc 25.000 lejer. Practic am facut cadou 24.000 la asiguratori, la stat, la patronii unor servisuri

#18
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 23.06.2004
N-ai nimerit tu farul care trebuie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate