Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Probleme retea, router?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,600
  • Înscris: 29.04.2008
Se da o retea cu un router RT-AC87U

La el sunt conectate prin fir un PC, un multifunctional si un plotter. Prin wifi doar un tel mobil.

Problema este ca, cu totul random, cade reteaua. Adica pe PC nu mai am acces la net, dar SIMULTAN pierd si legatura cu plotterul.

In acest moment routerul are ledurile stinse si se comporta ca si cum ar rebota. De altfel ceva de genul asta si aprare in loguri. Ciudat ca ora era gresita, dupa hard reset a revenit la normal.

Routerul il am de 6 ani.

Ah, si inca o chestie: un cablu de retea curenteaza.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,921
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajiladi, pe 06 iunie 2024 - 14:36, a scris:

Ah, si inca o chestie: un cablu de retea curenteaza.
acolo e buba, vezi de unde e problema ca intra curent in router si de aia face asa, scoate cablul respectiv si vezi daca se mai repeta problema

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,600
  • Înscris: 29.04.2008

View Postxcit, on 06 iunie 2024 - 14:48, said:

scoate cablul respectiv si vezi daca se mai repeta problema

Problema e random, nu ma ajuta foartte mult rezolvarea ta. Cum poate intra curent in cablurile de retea? Cum imi pot da seama care dintre periferice e cel cu problema? Problema a aparut de cateva zile, pana acum nu am avut-o

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,921
  • Înscris: 29.06.2006
unul dintre ele are probleme si da curent pe retea, numai prin eliminare il gasesti. Sau atunci cand face, scoate pe rand si vezi daca isi revine

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 25.09.2014
Curent pe cablul de retea poate fi de la o problema de legare la pamant a prizelor, contacte defecte in doza.
Masoara tensiunea la prize si tensiunea faza/impamantare.
Verifica alimentatorul routerului, banuiesc ca trebuie sa scoata 12 V.

#6
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 25.11.2004
un cablu de retea curenteaza.
Care? unde este conectat?
Cand capetele cablelor sunt legate la potentiale diferite, "pisca"

Edited by istratei, 06 June 2024 - 19:45.


#7
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,600
  • Înscris: 29.04.2008
Cel de la plotter. Practic curenteaza placa de metal din jurul mufei de retea. Cand opresc plotterul nu mai simt piscaturi. Am sa chem un electrician sa verifice instalatia.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,836
  • Înscris: 06.01.2007
Pune atunci plotterul in priza cu impamantare si nu va mai curenta. Adica sa ai si priza si prelungitorul si tot pana la ploter cu impamantare.
Banuiesc ca impamantarea nu curenteaza. Daca ea nu curenteaza, nu va curenta nici ploterul, ca se va scurge curentul in impamantare.
Asta daca are impamantare. Ar trebui sa aiba, ca-i ditai hardughia. Daca n-are, poti improviza.

Nu are ce sa verifice electricianul. Problema e la ploter ca are un curent de scurgere prea mare catre acea tabla (care nici nu e legata la impamantare, e floating)

Daca curenteaza impamantarea, atunci ar trebui sa curenteze tot ce ai prin casa, problema ar fi mai grava si acolo, intr-adevar, e treaba de electrician.

Mai poti inversa ploterul in priza si sunt sanse mari sa nu mai piste.

Edited by maccip, 06 June 2024 - 21:28.


#9
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,987
  • Înscris: 14.08.2006
Am intalnit in multe locuri cabluri de retea care "curenteaza". Din cauza ca prizele de curent nu au impamantare..daca eram pe vremea lu ceasca aveam si impamantari :)

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,600
  • Înscris: 29.04.2008
Plotterul are impamantare, priza are. Cel putin teoretic. Am inversat priza si e la fel, de asta ma bate gandul ca electricianul a bulit-o. N-ar fi prima data.

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,836
  • Înscris: 06.01.2007
Are impamantare, ok. Si.. curenteaza?
Pentru ca daca curenteaza, inseamna ca nu ai impamantare buna. Si daca nu e buna, ar trebi sa curenteze si frigiderul si masina de spalat si centrala si absolut orice mai ai prin casa. Mi se pare improbabil.

Daca nu curenteaza, inseamna ca n-ai diagnosticat tu bine problema. In sensul ca doua metale care fac contact, nu se poate ca unul sa curenteze si celalalt nu. Ori curenteaza amandoua, ori niciunul.
Asa si cu impamantare si cu tabla ta. Daca ele fac contact, amandoua sau niciunul trebuie sa curenteze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate