Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

RCA firma

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
loki00

loki00

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2023
Cum pot afla daca soferul de pe masina de firma foloseste polita RCA in caz de accident? Am constatat ca multor masini de firma le creste clasa de bonus malus. De aici deduc ca soferii au facut amiabila si nu au anuntat la firma. E posibil ca asiguratorul sa faca dosarul de dauna si sa nu fie nici macar anuntat proprietarul?

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 09.01.2015
Cum creste bonus malus, de la B1 spre B8?
Daca e asa, reducerea asigurarii e mai mare si nu are legatura cu ce banuiesti.

Edited by ph13xlv, 06 June 2024 - 16:11.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Pai pentru deschiderea dosarului de dauna este nevoie de imputernicire de la proprietarul vehiculului (de la firma)
Deci nu prea cred ca nu anunta firma
Cred ca te ocolesc pe tine Posted Image
Baga o dispozitie interna - de azi inainte doar eu semnez imputerniciri

#4
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,706
  • Înscris: 26.01.2014
te uiti la masina... eu zic ca e destul de evident!

Citat

Pai pentru deschiderea dosarului de dauna este nevoie de imputernicire de la proprietarul vehiculului
ce imputernicire? nicio imputernicire... pentru "vinovat"

Edited by apocalipsul, 06 June 2024 - 18:25.


#5
loki00

loki00

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2023

View Postph13xlv, on 06 iunie 2024 - 16:08, said:


Din contra e de la M1 la m8. Ideea e că șoferul face un accident sa spunem minor, face amiabila și te trezești următoarea dată când faci RCA cu costuri suplimentare. Și nu știi de unde

View PostNaijax, on 06 iunie 2024 - 17:20, said:


Treabă cu împuternicirea o știu și eu. Si așa e normal. Însă ceva da cu rest...asta vroiam sa aflu...dacă se poate face și fără împuternicire. Sa se facă constatarea doar cu șoferul?

View Postapocalipsul, on 06 iunie 2024 - 18:23, said:


E destul de greu de văzut. Este vorba de autobuze...și în cazul tamponărilor ușoare nu se vede

Edited by Dany_Darke, 06 June 2024 - 20:55.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,011
  • Înscris: 25.01.2007
Soferul pune in amiabila si la proprietar tot numarul lui de telefon.
Si in principiu asiguratorul are nevoie de declaratiile vinovatului, nu are treaba cu proprietarul.

Edited by slai, 06 June 2024 - 21:01.


#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,706
  • Înscris: 26.01.2014
despagubirile nu se contabilizeaza atat de repede... adica nu te trezesti chiar data viitoare... mai trece ceva timp

daca rata de malus creste de la o asigurare la alta... (sau rata de bonus scade...) cum nu stii de unde e asigurarea mai scumpa?!?

in principiu, pentru noi ceilalti... creste bonuslu de la an la an dar... creste si pretul RCA
deci platim mai mult an de an cu toate ca bonusul creste (joac-o p-asta)

#8
loki00

loki00

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2023
Nu este vorba de creșterea prețurilor RCA. Aia e alta discutie. Eu mă refer strict la creșterea ratei de malus.spre exemplu zilele trecute a trebuit să facem RCA pt un autobuz care cu un an înainte a avut m2.acum are m8!!! Și astronomică suma de 13000lei
Bineînțeles că nu mai e același șofer pe autobuz, așa că ramai cu paguba. Am întrebat la o firma de asigurări și răspunsul a fost că pentru dosarul de daune trebuie neapărat proprietarul sau împuternicit. Eu știu sigur că nu a fost nici una nici alta.
De aceea am deschis acest topic poate mai e cineva în aceeași situație. E ceva generalizat? Firmele de asigurări chiar nu dau importanta acestui aspect? Ei sunt acoperiți?

#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,706
  • Înscris: 26.01.2014
fiecare dauna scade bonusul sau creste malusul cu 2 puncte... inseamna ca autobuzul respectiv pe langa faptul ca n-a fost cuminte nici inainte, a produs 3 accidente...
nu se poate sa fie trecute cu vederea urmele a 3 accidente totusi...
fiind pe firma, "paguba" se trece la cheltuieli...

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,011
  • Înscris: 25.01.2007
Adica in pretul la bilete, vrei sa zici, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate