Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Scutire abonament telefonie fixa L189/2000 + internet

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 16.01.2023
Ma intereseaza pentru un batran daca mai exista pe undeva scutire abonament telefonie fixa cf.reved. L189/2000 si, daca mai exista. operatorul are si servicii de internet ?

Altfel, care ar fi cel mai ieftin pachet sau variante - telefonie fixa +internet ?

#2
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,213
  • Înscris: 24.04.2013
Daca are Digi in zona, atunci la ei exista standard telefonie fixa la sub 6LEI/luna (1EUR/luna+TVA) care include convorbiri nelimitate in reteaua Digi (fix+mobil), 100 minute nationale catre fix alte retele (ce depaseste este 0,5centi/min+TVA), iar convorbirile nationale catre mobil alte retele sunt 2centi/min+TVA.

Din moment ce legea prevede scutirea de abonament, atunci ar trebui sa fie valabil la orice operator. Si oricum, la tarifele de mai sus nu cred ca e o problema pentru nimeni sa plateasca abonamentul + traficul suplimentar daca e cazul. La net nu gasesc sa existe scutire (in acel decret <https://legislatie.j...Document/269897>; legea pe care o mentionezi nu face decat sa aprobe cu modificari o ordonanta care modifica un decret mai vechi).

#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 01.02.2007
asta e tare: dupa RCA pe parinti / bunici trecem la urmatorul nivel: internetul.
Pe bune acum: habar n-am dar oare chiar exista operator care furnizeaza asa ceva?

#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,213
  • Înscris: 24.04.2013
@dacibesti: Sunt absolut convins ca acest topic nu e despre ‘trecerea netului pe bunici’ ci despre a ajuta un batran care o duce greu. Evident nici eu nu pot sti care care e situatia, dar nici tu, asa ca nu ai motiv sa consideri ca e cazul de improscat cu noroi.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Scutirea respectiva se acorda persoanelor persecutate din motive politice, deportate, prizonieri, lagare concentrare, motive etnice si alte asemenea grozavii

Seniorul despre care vorbesti, se incadreaza la una din categorii (sau mai multe) ?

Daca NU = vorbim degeaba
NU va beneficia de scutire

#6
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 16.01.2023

View Postsags, on 06 iunie 2024 - 13:45, said:

Daca are Digi in zona, atunci la ei exista standard telefonie fixa la sub 6LEI/luna (1EUR/luna+TVA) care include convorbiri nelimitate in reteaua Digi (fix+mobil), 100 minute nationale catre fix alte retele (ce depaseste este 0,5centi/min+TVA), iar convorbirile nationale catre mobil alte retele sunt 2centi/min+TVA.

Din moment ce legea prevede scutirea de abonament, atunci ar trebui sa fie valabil la orice operator. Si oricum, la tarifele de mai sus nu cred ca e o problema pentru nimeni sa plateasca abonamentul + traficul suplimentar daca e cazul. La net nu gasesc sa existe scutire (in acel decret <https://legislatie.j...Document/269897>; legea pe care o mentionezi nu face decat sa aprobe cu modificari o ordonanta care modifica un decret mai vechi).

nu net, telefonie si TV dar TV nu vrea

View PostNaijax, on 06 iunie 2024 - 14:17, said:

Scutirea respectiva se acorda persoanelor persecutate din motive politice, deportate, prizonieri, lagare concentrare, motive etnice si alte asemenea grozavii

Seniorul despre care vorbesti, se incadreaza la una din categorii (sau mai multe) ?

Daca NU = vorbim degeaba
NU va beneficia de scutire

Este, cu dosar complet la CNAS, primeste si sporuri la pensie, pe vremuri a avut telefon fix gratuit la Telekom, apoi hipoacuzic - desfiintat telefon, acum cautam protezare acustica + abonament telefon + internet pt camere monitorizare. Telekom nu mai are nimic fix, primit raspuns.

View Postdacibesti, on 06 iunie 2024 - 13:46, said:

asta e tare: dupa RCA pe parinti / bunici trecem la urmatorul nivel: internetul.
Pe bune acum: habar n-am dar oare chiar exista operator care furnizeaza asa ceva?

Internetul este necesar pentru monitorizare continua, nici un asistent de la Primarie nu sta 24/24 cu el, nici macar noi, cei din familie nu ne putem lasa casele sa ne mutam dar poate il putem ajuta altfel ...

Edited by Sterone, 06 June 2024 - 14:57.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Bun ... acuma - NU exista scutire pentru internet
Doar pentru telefonie fixa si doar pentru taxa abonament
De ex. la DIGI cel mai ieftin abonament e 1 euro si ceva dar, daca cunsumi minutele alocate = platesti

Nu mi se pare mare afacere
Cum zici tu

Cererea se depune la directia de munca si protectie sociala

Spor

#8
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 16.01.2023
Nu se depune acolo dar nu asta este esential, banuiesc ca fiberlink nu mai contine de 10 ani telefonia analogica deci ar fi si taxa lunara router, in baza legii 189/2000 operatorul este obligat sa practice scutirea, Digi - fara a motiva - nu ofera acea scutire, motiv pentru care am intrebat in spatiul public, poate mai sunt batrani care au acea scutire, important ar fi la ce operator

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Pai ce vrei sa motiveze Digi ?
E la mintea cocosului
Telefonia lor fixa este de fapt VoIP (Voice over Internet Protocol)
Adica fara internet NU merge
Adica legea aia NU ofera scutire la internet iar telefonie fixa de pe vremea lui Stefan cel Mare nu stiu cine mai are

Dar chiar daca gaesti un operator cu o retea antica, internetul tot va trebui platit separat

#10
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,213
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca la Digi e taxa pentru router decat daca vrei din cel WiFi 6/ etc care e cu chirie (sau cumparat). Eu am FTTH si ca echipamente (inafara de decodor/SmartCAM pt tv) am un mininod si un router (care are si WiFi dar am cerut trecere in bridge si nu folosesc WiFi de la el, am router-ul meu) pentru care nu platesc absolut nimic.

@Naijax: Indiferent de infrastructura folosita, telefonia fixa e telefonie fixa. Si mai exista. Ca nu mai gasesti cu infrastructura cu fire de cupru, poate, dar asta e altceva.

Edited by sags, 06 June 2024 - 15:22.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Nu mai conteaza
El de fapt vrea sa-l vada pe omul ala cu camere monitorizare pentru care are nevoie de internet
Aici e problema lui

Nu pricepe ca legea aia nu are treaba internetul si trebuie platit cu bani cash

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,837
  • Înscris: 27.10.2007

View PostNaijax, on 06 iunie 2024 - 15:17, said:

Pai ce vrei sa motiveze Digi ?
E la mintea cocosului
Digi are licenta de telefonie si ar trebui sa o respecte.
Obligand abonatii sa cumpere si televiziune sau internet, DIGI face un abuz, dar nu e nici primul nici ultimul abuz facut de ei. E o loge care pedepseste vanzarea conditionata, dar nu se impiedica DIGI de o lege.
De exemplu, la tara eu am telefon fara internet, dar asta doar dupa pentru ca am si televiziune de la ei.
Fara televiziune nu mi-au acceptat portarea numarului de telefon fix.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Prostii
Digi nu obliga pe nimeni nimic
Nu cred ca cineva de la ei a stat cu pistolul la tampla ta si te-a obligat sa semnezi contractul
Ai semnat de buna voie si nesilit de nimeni
De asemenea, daca nu esti multumit de serviciile lor = poti anula contractul
Nu te vor baga intr-un lagar de concentrare sa-ti bage "mintile in cap"

#14
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 16.01.2023
@Naijax, are nevoie si de telefonie fixa ca este buton cu poza mea pe el, la un telefon fix care nu a fost dat jos de pe perete, doar apasa pe el si sunt alertat - dar a renuntat la Telekom candva ca nu mai auzea deloc telefonul - situatie care se poate indrepta prin protezare.

Care-i problema ca pentru una este nevoie de alta ? Sunt sigur ca pentru telefionie e nevoie de router. Am deschis topice pt fiecare necesitate de-a lui insa e imposbil sa le separ cu totul,  poate ce operator de telefonie si internet va fi nu-i pe varianta de wifi a camerelor etc

N-am deschis topicul sa facem filozofia interdependentelor si nu mai trage concluzii in numele meu. Abtine-te putin.

View Poststrongsss, on 06 iunie 2024 - 15:27, said:

Digi are licenta de telefonie si ar trebui sa o respecte.
Obligand abonatii sa cumpere si televiziune sau internet, DIGI face un abuz, dar nu e nici primul nici ultimul abuz facut de ei. E o loge care pedepseste vanzarea conditionata, dar nu se impiedica DIGI de o lege.
De exemplu, la tara eu am telefon fara internet, dar asta doar dupa pentru ca am si televiziune de la ei.
Fara televiziune nu mi-au acceptat portarea numarului de telefon fix.

De acord cu tine, batranul ar avea scutire si la TV si la telefonie dar nu mai gasesc acest pachet, era mai simplu sa intreb online decat sa ma judec cu Digi.

Si, da, ai dreptate, toti operatorii sunt obligati sa respecte legea insa toti invoca ca nu mai exista telefonie fixa, desi parca legea nu specifica "fixa"

Art. 5. - Persoanele prevăzute la art. 1 şi 3 vor beneficia de prevederile prezentei ordonanţe cu începere de la data de 1 a lunii următoare celei în care a fost depusa cererea (*) şi de următoarele drepturi:
a) asistenţă medicală şi medicamente, în mod gratuit şi prioritar, atât în tratament ambulatoriu, cât şi pe timpul spitalizărilor;
b) transport urban gratuit cu mijloace de transport în comun aparţinând unităţilor cu capital de stat (autobuz, troleibuz, tramvai, metrou);
c) 6 călătorii dus-întors gratuite, anual, pe calea ferată română, clasa I, cu mijloace de transport auto sau, după caz, cu mijloace fluviale, la alegere; în cadrul numărului de călătorii stabilit pentru titular acesta poate oferi gratuitatea călătoriei şi pentru o persoana care să îl însoţească şi să îl ajute pe timpul călătoriei;
e) un bilet pe an, gratuit, pentru tratament într-o staţiune balneoclimaterică;
f) scutire de plata taxelor de abonament pentru radio şi televizor;

g) prioritate la instalarea unui post telefonic, precum şi scutire de plata taxei de abonament;
h) acordarea, la cerere, cu titlu gratuit, a unui loc de veci.


* Este in drepturi depline din 2004

Edited by Sterone, 06 June 2024 - 15:42.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
N-am de gand sa incep o discutie tehnica pentru ca nu-si are rostul aici
Legea aia a fost facuta pe vremea cand telefonia fixa folosea fire de cupru
Probabil mai exista operatori care mai au active astfel de retele dar nu cred ca mai sunt asa multe
Acum se foloseste VoIP

Sunt de acord ca legea aia trebuie modificata dar nu cred ca-si bate nimeni capul cu asta
Intre timp ... singura solutie pentru internet (deocamdata) este plata cash

Asta-i absolut tot

#16
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,213
  • Înscris: 24.04.2013
Foarte posibil sa refuze instalarea doar a telefoniei fixe, si motivul mi se pare clar: realizarea infrastructurii (tras fibra + echipamentele individuale necesare) costa destul si din 6LEI/luna (care include si apeluri) o sa amortizeze acest cost la anu’ si la multi ani. De aceea multa vreme, si poate si in prezent, nu instalau la case decat daca se contractau cel putin 2 servicii fixe.

In cazul dat, vad ca sunt necesare deja 2 servicii fixe: telefonie si net. Din acestea, doar abonamentul de telefonie ar fi gratuit, nu si restul (trafic suplimentar la telefonie si netul). Ii dau dreptate lui @Sterone ca ar trebui ca in factura sa beneficieze de gratuitate in locul celor sub 6LEI. In practica mi se pare mai important sa aiba niste servicii stabile acum, si rezolvi pe urma cu cei 6LEI. (cu ANPC, cu CNAS ca zici ca acolo e dosarul, cu ce o fi). Iar daca pana la urma nu razbesti, 6LEI/luna chiar conteaza?

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Exact
Eu am pachet complet de la Digi iar telefonia fixa este absolut gratuit
Le-am spun ca nu am nevoie de telefon fix dar - E gratis Bo$$
- Noi il instalam iar dumneavostra faceti ce vreti cu el
Teoretic ar trebui sa plaesc doar daca depasesc minutele incluse in abonament
Practic nu se atinge nimeni de telefonul ala fix deci platesc 0 (zero)

In plus vad ca se omite un lucru esential
Digi este companie privata si nu are contract sau intelegere cu marele guvern din scumpa noastra patrie
Pana la urma nimic nu e gratis pe planeta asta - cineva, undeva, cumva =  plateste

#18
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 16.01.2023
prioritate la instalarea unui post telefonic, precum şi scutire de plata taxei de abonament;, nu scrie "fixa", a fost eroarea mea din titlu

Edited by Sterone, 06 June 2024 - 15:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate