Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...
 

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 26.11.2001
Stie cineva cum se pot accesa setarile curbei Q-U la un Fronius Gen24?

Am gasit info despre Fronius Symo, care are LCD extern, dar nimic pentru Gen24.

Raspuns/sugestie de la distribuitorul Relele Electrice Muntenia Sud.
Eu intrebasem altceva (exista caderi de 1-2s aproape zilnic pe linia de medie, nu doar pe trafo local.

Citat

In urma verificărilor efectuate de către reprezentanții operatorului de distribuție, s-a constatat că, nivelul tensiunii electrice măsurate în punctul de delimintare se încadrează/nu se încadrează în limitele prevazute de standardul de performanță.
Problema reclamata este specifica, de regula, zonelor cu panouri solare. Acestea determina aparitia unui nivel ridicat al tensiunii electrice pe reteaua JT, in intervalul orar 08:00 – 19:00 (atunci cand soarele straluceste puternic si productia panourilor fotovoltaice este ridicata) datorita faptului ca necesarul de consum nu acopera productia totala generata de centralele fotovoltaice. Cu cat cantitatea de energie debitata neacoperita de consum este mai ridicata, cu atat cresc mai mult valorile tensiunii, ceea ce produce declansarea protectiilor invertorului.
  Pentru a impiedica functionarea protectiilor invertorului, dumneavoastra trebuie sa activeze functia curbei Q-U.

Conform precizarilor furnizorilor: Setarile curbei Q-U prevaleaza si dicteaza productia.

Se vede in curba ca atunci cand creste tensiunea, power factor-ul scade pentru a reduce injectia si implicit tensiunea.
In felul asta invertorul nu mai ajunge sa intre in protectie, moduland in permanenta injectia in functie de tensiunea retelei.

Edited by Courage, 06 June 2024 - 07:54.


#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,918
  • Înscris: 31.01.2010
Setarile invertoarelor sint stabilite de ANRE.
Caderile probabil apar datorita comutarilor pe linii de MT.
Treaba celor de la Distributie este sa rzolve problema nu sa scrie balade.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,056
  • Înscris: 06.01.2006

Vizualizare mesajIon_Bumbu, pe 06 iunie 2024 - 08:04, a scris:

Setarile invertoarelor sint stabilite de ANRE.
Instalatorul face setarile acestea si nu ANRE.

La Huawei am sunat la instalator si i-am rugat sa schimbe din modul normal de lucru in modul Q-U din cauza tensiunii mari pe retea fiind la capatul retelei. Schimbarea s-a facut imediat si am observat o imbunatatire atat la modul de lucru cat si la timpul mai scurt de revenire in cazul supratensiunii. Asa ca daca aveti probleme cu tensiunea prea mare fiind la capat de retea atunci e recomandat ca instalatorul sa treaca pe modul Q-U.

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,918
  • Înscris: 31.01.2010
Oameni buni, se fac in concordanta cu regulile ANRE si sint generale pe tara, nu fiecare le face cum il taie capul!

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,056
  • Înscris: 06.01.2006
Curba Q-U este un standard valabil in toata lumea si la toate invertoarele si nu are nici o treaba ANRE.
Se poate lasa invertorul la maxim sa dea tot ce produce sau se poate seta sa mearga dupa curba Q-U de catre instalator.
E cam si cum ai spune ca legea lui Ohm trebuie aprobata de ANRE altfel nu se aplica in Romania.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,375
  • Înscris: 22.05.2003
Curba Q-U inseamna ceva foarte simplu:

Daca se atinge pragul de voltaj X -> scade puterea invertorului, astfel incat sa nu depaseasca voltajul respectiv.

La Gen24 se intra cu userul Technician

Safety and Grid Regulation -> Country Setup -> 77634 -> Grid Support Functions -> Active Power, Voltage-dependent Power Control

Attached File  Screenshot 2024-06-06 at 23.41.35.jpg   141.77K   13 downloads

CRED ca despre asta e vorba, la mine nu e activat!

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,918
  • Înscris: 31.01.2010
Da, la dumneavoastra este vorba de curba Q-P
Q-U in functie de tensiune trece si injecteaza si putere reactiva capacitiva sau inductiva.
Asta cam darima coeficientul de putere din retea.
Setarea se face nu dupa urechea instalatorului ci dupa cerintele OD.
Eu stiu ca ANRE nu a acceptat sa se activeze modificarea factorului de putere in retea la prosumatori.
Exista si Q-P, aia este benigna dpdv a retelei, scade puterea injectata cind creste tensiunea peste o anumita limita.
Are la Huawei cred ca maxim 10 nivele de tensiune/putere definibile.

Edited by Ion_Bumbu, 06 June 2024 - 23:02.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,375
  • Înscris: 22.05.2003
Esti fix pe invers.
Q-U este curba putere-tensiune.
In acest caz invertorul isi scade puterea.

Q-P este cea in care injectezi putere reactiva.
In acest caz puterea invertorului ramane maxima, dar componenta sa reactiva creste in functie de necesitati.

Ai citit ce a primit initiatorul de la OD?
E citat.

Aicie manualul.

La pagina 41 gasesti Q-U

La pagina 63 gasesti Q-P

#9
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 28.11.2017
La huawei ii zice curba P/U aia cu setatu sa ii scada injectia in retea in functie de tensiune!
De obicei se seteaza in procente (fata de puterea invertorului) dar cred ca mergea si direct ca si Kw!
Ex la 250v sa scada la 80%, 253v 50% , etc!

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,918
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAdm, on 07 iunie 2024 - 06:02, said:

Esti fix pe invers.
Q-U este curba putere-tensiune.


Huawei zice asa:
"The Q-U characteristic curve control mode is to dynamically adjust the ratio Q/S of output reactive power to apparent power in accordance with the ratio U/Un(%) of the actual grid voltage to the rated grid voltage."

https://support.huaw...cteristic-curve

Deci da, e injectie de putere doar ca e reactiva.

Fronius dixit:
pag. 41
Voltage-dependent Power Control
or also called Volt/Watt function or P(U) function, causes a change in effective
power depending on the mains voltage. By reducing the effective power at high
mains voltage (or increasing the effective power at low mains voltage), an unin-
tentional switch-off of the inverter due to the overvoltage or undervoltage limits
can be avoided. This makes the yield losses less than they would be if the inverter
was switched off.

Mai sus se discuta Q-U care n-are treaba cu P(U), este alta functie.

Deci ce vrea OD? sa modifici puterea sau sa modifici factorul de putere, doua lucruri cam diferite!
Sau OD e chiar pe linga la terminologii...

Edited by Ion_Bumbu, 07 June 2024 - 09:25.


#11
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 28.11.2017
Daca nu sunt setate toate invertoarele sa opreasca injectia la 253v e fiecare pentru el atunci!

Cand e reteaua slaba nici mama setarilor nu are ce sa ii faca!
(channel 2 e invertor, channel 1 retea).

Are avantaj care are tupeu sa tina setarile mai sus!

Attached Files



#12
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 12.09.2005
E cum zice Ion Bumbu, curba Q-U scade tensiunea prin injectarea de reactiva in retea, nu scazand productia panourilor

Deci practic cand creste tensiunea, va creste si reactiva, lucru care indirect ajuta la scaderea tensiunii, deci invertorul nu va mai declansa prin overvoltage.
Si setarea asta are anumite limite, nu face minuni, dar cert ajuta.

Distribuitorii stiu ca se generaza reactiva prin activarea curbei Q-U, dar atat timp cat nu vin cu solutii de inlocuire a liniilor, accepta setarea asta.
E un compromis care ajuta in anumite situatii sa nu pice invertorul asa de des.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,918
  • Înscris: 31.01.2010
Cred ca distribuitorul a incurcat definitia, e cam aiurea sa bagi reactiva in retea fara control.
Denumirea  corecta este caracteristica Volt-var Q(V) sau Q(U) sau Q-U si Volt-Watt Q(P) sau Q-P a generatorului.
Mai repede cred ca s-a referit la Q-P, Volt-Watt, la care s-au referit si colegii.

Edited by Ion_Bumbu, 07 June 2024 - 12:02.


#14
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 12.09.2005
Uite ce explicatie i-au dat lui Courage, e clar ca sunt constienti de scaderea PF-ului.

Conform precizarilor furnizorilor: Setarile curbei Q-U prevaleaza si dicteaza productia.
Se vede in curba ca atunci cand creste tensiunea, power factor-ul scade pentru a reduce injectia si implicit tensiunea.
In felul asta invertorul nu mai ajunge sa intre in protectie, moduland in permanenta injectia in functie de tensiunea retelei.


#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,918
  • Înscris: 31.01.2010
Asa sa fie insa in setarile agreate de ANRE Q-U era dezactivat.
Ce vor sa faca mai departe e treaba lor insa daca fiecare seteaza curba de capul lui ei siu ce iese.

#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,244
  • Înscris: 23.02.2007

View PostCourage, on 06 iunie 2024 - 07:54, said:

Am gasit info despre Fronius Symo, care are LCD extern, dar nimic pentru Gen24.
Ai un link?

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,375
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.fronius....rters_EN_AU.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate