Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Nu am semnal la telefon la casa in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 06.12.2006
O sa ma mut curand într-o noua locuinta

Este la stadiul de pus gresie, parchet etc

Dar observ ca atunci cand intru in casa, nu mai am semnal la telefon (Vodafone)

Locuinta este pozitionata in Bucuresti, si nu chiar la periferie (fix in spate la Grand Arena, langa Metalurgiei / Obregia)... mai sunt o multime de blocuri noi construite in Bucuresti mai departe, mai inspre centura

Din ce cauza se intampla asta ?

Ce solutii am?

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,963
  • Înscris: 14.11.2004
Ai vre-o husa metalica pe telefon? Daca nu, posibil de la noile constructii sa nu mai ai semnal si sa fiti mai multi afectati de problema asta plus ca unele telefoane, precum Apple, sunt mai putin sensibile la semnal fata de alte modele.

In mod normal trebuie ca operatorul sa umble la infrastructura.

#3
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 06.12.2006
Nu am husa pe telefon. Modelul este S24 Ultra, dar si sotia pateste la fel

Casa nu e incadrata de blocuri. Si mi se intampla doar cand intru in interior. In curte am semnal

Am observat ca in toata zona Berceni pe la Blv Metalurgiei semnalul e mai slab

Ceea ce e super ciudat, deoarece e semnal bun in COMUNA berceni sau alte zone din Bucuresti mult mai la periferie... si mult mai slab aici unde totusi sunt doar vreo 6km pana la Pta Unirii (evident nu e nici central, dar in niciun caz nu e in vreun camp de la periferie)

Edited by allah2, 05 June 2024 - 19:31.


#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 10.01.2012
Văd că sunt amplificatoare GSM.  Și probabil trebuie reglat corespunzător ca să nu facă "smog" electromagnetic inutil.
Însă unul care știe 4G costă de la 1500 în sus, dar dacă cineva are finanțe pentru casă, încă 350€ e o bagatelă.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,822
  • Înscris: 01.12.2001
Daca se manifesta pe mai multe telefoane: nu ai semnal indoor acolo.
Verifica la restul operatorilor. Daca nu rezolva operatorul tau: portezi in altă rețea.

#6
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 09.08.2009
Din ce vad pe cellmapper, nu prea este semnal in zona aia pe vodafone. Si pare ca nici orange si telekom nu stau prea bine. Singurul care este mai verde pe zona e digi.

Attached Files



#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,894
  • Înscris: 02.08.2021
Are acoperiș de tablă cel mai probabil.
Nu-ți face griji, un router Wi-Fi și activat VoWiFi.

Și mie mi se întâmplă de multe ori să intru în diverse construcții, afară să am semnal full dar înauntru canci.

Edited by Valy_User, 05 June 2024 - 20:07.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,381
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajallah2, pe 05 iunie 2024 - 19:16, a scris:

Din ce cauza se intampla asta ?
Ce solutii am?
Din cauza incarcarii metalice si de material cu penetratie scazuta la undele radio a caldirii.
Solutie exista daca semnalul afara ei si el slab, atunci se poate instala de catre operator ceva mai aproape sau care sa bata spre cladiri, daca semnalul e totusi bun afara si nu se mai justifica financiar ceva nou instalat nu sunt alte solutii decat wifi call la interior, acoperirea nu se garanteaza decat outdoor.

Edited by andreic, 05 June 2024 - 20:18.


#9
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 22.02.2014
Portare la DIGI, si scapi de problema semnalului.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,381
  • Înscris: 07.02.2003
Cateodata merge, cateodata nu, depinde si ei unde au sectoarele si cum bat spre bloc. Sunt cladiri in care nici statiile VHF nu merg prea departe. Confectia metalica din betoane ceeaza campuri opozante si in functie de cum sunt dispuse ca proiectie din directie semnalului pot obtura mai mult sau mai putin. Ideal este ca semnalul sa vina de la 2 celule fiecare care sa bata pe cate o fatada, atunci ai conditii optime.

Edited by andreic, 05 June 2024 - 20:29.


#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 28.10.2006
Ia de veddeti receptia INDOOR la posturile de radio FM!
In aceasi camera, unele posturi merg OK cu antena la geam, altele cu antena in mijlocul camerei.
Un conglomerat frecventa - emitator - receptor- configuratie cladire(in totalitate) poate conduce la cele mai variate rezultate. Mai ales in telefonie mobila.
Vine provider-ul si testeaza semnalul in 5 puncte din locatie. +/- 10 m. Iti garantez ca o sa fie OK si o sa-ti spuna sa iesi afara daca vrei sa vorbesti la telefon.
Orice alta discutie e poveste din Padurea Verde.
Sunt un milion de constructii noi, turnuri, cazemate, tuneluri, alea-alea in care se instaleaza repetoare PE CABLU pentru ca NIMENI nu calculeaza structura de rezistenta, recte fier beton de armatura, astfel incat sa ai tu semnal 5 LINIII la telefonul mobil.
Punctual, solutia este o antena externa si un repeater in interior, strict acordat(circuitul) pentru ce ai nevoie.
Atentie ca frecventele sunt diferite - 2G, 3G, 4G/LTE, 5G.
Deci nu exista solutie universala.
Sau cum s-a spus - trecere pe WiFi si acolo e alta mancare de pescarus!

Edited by viceroy56, 05 June 2024 - 21:18.


#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.11.2002

View PostNelsonMandravela, on 05 iunie 2024 - 19:34, said:

Văd că sunt amplificatoare GSM.  Și probabil trebuie reglat corespunzător ca să nu facă "smog" electromagnetic inutil.
Însă unul care știe 4G costă de la 1500 în sus, dar dacă cineva are finanțe pentru casă, încă 350€ e o bagatelă.
De la ANCOM citire:
-------------------------
În contextul pandemiei de COVID-19 și pe fondul distanțării sociale și a intensificării utilizării serviciilor de comunicații electronice, amplificatoarele de semnal 2G/3G/4G, echipamente radio care cresc nivelul semnalului recepţionat de telefonul mobil, ar putea să fie tot mai utilizate. În acest context, ANCOM atrage atenția utilizatorilor că acest tip de echipament radio poate fi pus în funcțiune doar cu acordul operatorilor de telefonie mobilă și trebuie să aibă aplicat marcajul CE.
----------
În cazul în care cei care dețin echipamente radio neconforme continuă să le folosească, încalcă astfel prevederile Hotărârii Guvernului nr. 740/2016 privind punerea la dispoziţie pe piaţă a echipamentelor radio, cu modificările şi completările ulterioare, riscând sancțiuni cuprinse între 500 şi 5.000 lei.
-----------------------
Pandemia a trecut, legislatia s-a pastrat.

Edited by vestale, 05 June 2024 - 22:16.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,524
  • Înscris: 05.06.2002

View PostValy_User, on 05 iunie 2024 - 20:05, said:

Are acoperiș de tablă cel mai probabil.
Nu-ți face griji, un router Wi-Fi și activat VoWiFi.
dap, solutia e sa pui un internet fix de calitate, configurezi reteaua astfel incat sa ai semnal wifi peste tot (sarma intre acces point-uri e de baza) si apoi activezi VoWiFi. apelul pleaca si se receptioneaza pe wifi prin internet si nu mai conteaza ca ai semnal prost pe gsm. nu conteaza operatorul de la care ai internetul fix, doar sa fie de calitate.

#14
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.01.2022
ai cumva peretii casei din beton armat?
acoperisul din tabla?

#15
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 09.11.2010

View Postallah2, on 05 iunie 2024 - 19:16, said:

O sa ma mut curand într-o noua locuinta

Este la stadiul de pus gresie, parchet etc

Dar observ ca atunci cand intru in casa, nu mai am semnal la telefon (Vodafone)

Locuinta este pozitionata in Bucuresti, si nu chiar la periferie (fix in spate la Grand Arena, langa Metalurgiei / Obregia)... mai sunt o multime de blocuri noi construite in Bucuresti mai departe, mai inspre centura

Din ce cauza se intampla asta ?

Ce solutii am?

Si eu stau in zona Metalurgiei. Am observat ca pe partea cu Grand Arena/ Obregia/ Persului/Drumul Binelui nu este semnal bun. Pe partea cealalta a Bulevardului Metalurgiei/ spre Berceni/ Aparatorii Patriei este.

Si aici ma refer la semnalul AFARĂ. În casă nu mai zic. Vodafone are semnal slab indiferent de zona.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,370
  • Înscris: 22.05.2003
De la 4G (5G e de nefolosit) aproape ca nu mai pot avea o conversatie in interiorul locuintei.
E jale cu semnalul, tot timpul 2-3 liniute.

Convorbirea se intrerupe daca te misti, iar WIFI Calling merge extrem de prost, cel putin daca ai provider RDS si GSM Orange.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,381
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajAdm, pe 06 iunie 2024 - 06:52, a scris:

cel putin daca ai provider RDS si GSM Orange.
Merge fain la mine combinatia asta, wifi call permanent cand sunt acasa.

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,370
  • Înscris: 22.05.2003
Suna, dar de obicei fie nu se realizeaza conexiunea cand raspund, fie se aude infect.
E fibra optica, gigabit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate