Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Curatare tigaie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 10.01.2021
Am o tigae de cupru din aceea scumpa.
In interior are strat de inox care e curat.
Dar in exterior unde e cupru e neagra. Si e un fel de scoarta neagra care nu poate fi spalata, nu merge jos nici cu buretele nici cu sarma din aceea ghem.
Ce alte variante am sa o curat sa se vada din nou cupru?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,894
  • Înscris: 02.08.2021
Lasă tigaia vreo oră la înmuiat în oțet.

#3
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,827
  • Înscris: 15.11.2003
masina de gaurit cu perie de polish + pasta de polish sau pasta de dinti
sau manual cu smirghel fin pe un burete tare/lemn/spuma/polistiren

Edited by radu103, 31 May 2024 - 22:26.


#4
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 20.06.2005
Otet + apa cu sare, eventual fierbinte.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,822
  • Înscris: 01.12.2001
Oricum cuprul oxidează. Cureți mecanic până la stratul de baza, apoi tot va oxida.
Și iar o cureți.
Până o "cureți" de tot.
Poți păstra luciul metalic doar daca o dai cu lac și o agăți pe perete. La folosire iar se înnegrește

#6
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 20.06.2005
Nu mecanic, aia parca se cheama patina, nu trebuie îndepărtată, sub nici o forma.

Edited by wolfydRg, 31 May 2024 - 23:19.


#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 16.08.2010
Polizor unghiular + perie de sârmă.

*Patină? Așa se numește grăsimea arsă la o tigaie?  Posted image

#8
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 30.11.2005
Sablare cu nisip sau material de sablat la  sac . Trebuie si un compresor . Ajungi la stratul de cupru  , rapid . Si la lemn se poate aplica , cu succes maxim .
***
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-uy_gihYt5k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by scub, 01 June 2024 - 05:36.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,822
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajrammbo, pe 31 mai 2024 - 22:08, a scris:

Am o tigae de cupru din aceea scumpa.
Cat de scumpă?
Aia de 3.900 lei?
Attached File  Screenshot_2024-06-01-06-34-09-746_ro.emag.android.jpg   74.05K   73 downloads
RTFM și afli daca mai o poți salva

#10
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 06.11.2005
O solutie slaba de soda caustica (gen Triumf de la magazin) in apa calduta - nu fiarta - indeparteaza grasimile, chiar si cele mai arse (o lasi o jumatate de ora). Cuprul reactioneaza slab cu soda caustica. Si clatit cu multa apa. Daca e murdara/arsa rau, repeti si freci in locurile respective.

#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajscub, pe 01 iunie 2024 - 05:31, a scris:

Sablare cu nisip

Omul vrea să curețe o tigaie și tu îl trimiți să cumpere sablator... Chiar, e o idee bună să avem toți câte un sablator în debara, nu ocupă mult spațiu. Posted image

edit

Am uitat, trebuie și un compresor...

Edited by FreeThinker, 01 June 2024 - 06:04.


#12
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 30.11.2005

View PostFreeThinker, on 01 iunie 2024 - 06:03, said:

.....

Am uitat, trebuie și un compresor...
Atelierele auto , au tot ce le trebuie :)

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 16.08.2010
E mult mai la îndemână un polizor și o perie de sârmă, am zis mai sus. Așa am curățat eu niște tigăi și tuciuri vechi din aluminiu. Apoi le-am aruncat fiindcă Alzeheimer bla-bla, și am trecut pe inox.  Posted image

Edited by FreeThinker, 01 June 2024 - 06:25.


#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,094
  • Înscris: 12.03.2010

View PostFreeThinker, on 01 iunie 2024 - 04:53, said:

*Patină? Așa se numește grăsimea arsă la o tigaie?
Yep, si rugina, si indoiturile, loviturile de ciocan, îs semn ca o ai de la rasbunica.

View PostwolfydRg, on 31 mai 2024 - 22:52, said:

Otet + apa cu sare, eventual fierbinte.
Ajunge apa cu sare, am o tigaie de fier de 1mm grosime de 40 de ani, nu as schimba-o cu nimic in lume (m-am lamurit cu „antiaderentele”), cind se aduna scoarță de grasime arsa o fierb cu multa sare si o razuiesc cu o surubelnita plata ascutita, apoi cu spalatorul de sirma o fac ca noua (ma rog, cu patina, ca n-o fac argintie, doar cit sa sune cristalin, a metal cind o lovesti).

#15
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,130
  • Înscris: 24.02.2011
Te-ai lămurit prost. Am eu una în care pot face papară și ochiuri fără ulei și nu se leagă, dar tot pun un strop de ulei ca să nu se ardă.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,822
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă citești review-uri de pe net te amuzi: la unul tigaia se curata singura, la altul i-au fugit și gândacii din bucătărie.

Din specificații: su se pune in MSV, nu se înmoaie, se șterge doar cu un șervet. Însă dacă are grăsime arsa de multe luni, sigur nu iese doar cu un șervet.

#17
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,094
  • Înscris: 12.03.2010

Vizualizare mesajsandel1, pe 01 iunie 2024 - 07:16, a scris:

Am eu una în care pot face papară și ochiuri fără ulei și nu se leagă, dar tot pun un strop de ulei ca să nu se ardă.
Da ma, toti au tigai „d'alea bune si de marca” care-i tin cu anii. Eu n-am avut nici una care sa ma tina mai mult de 6 luni (stratul aderent) iar pe cur cind se murdareste (arde, oxideaza) daca vrei s-o speli mai hotarit (cu spalatorul de sirma), i se duce si vopseaua. Si maninc si eu cu ulei.

Vino cind o sa te tina o tigaie d-aia 40 de ani (si nu e de fonta, sa zici ca e de la 1907, sau de 5 kile, sa-ti rupa mina) doar de grosimea ideala, cit sa nu se indoaie (am avut si de-astea, inainte, la care se vălurea curu'). Pe dinauntru la prima prăjeala se sezoneaza iar pe dinafara poti lasa sa se adune scoarta, ca nu-i afecteaza aspectul, pina cind o cureti (o data la un an sau mai rar)

#18
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 20.05.2013

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 01 iunie 2024 - 07:16, a scris:

Dacă citești review-uri de pe net te amuzi: la unul tigaia se curata singura, la altul i-au fugit și gândacii din bucătărie.

Din specificații: su se pune in MSV, nu se înmoaie, se șterge doar cu un șervet. Însă dacă are grăsime arsa de multe luni, sigur nu iese doar cu un șervet.
A avut si mama multe oale cu "patina" . A renuntat sa le mai bage in moare ( ce ramanea de al sapunul de casa, avea un butoi mare in curte, lasai oalele acolo o zi si le scoteai boboc, dar dupa 2-3 curatiri ramaneai fara manere ..) , dar dupa multiple spalari in masina de spalat vase coaja de patina a inceput sa cada singura ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate