Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Retragere bani din cont inainte de depunere acte divort

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.10.2010
Buna seara ,daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi ,problemea sta in felul urmator de ceva timp sunt tensiuni intre mine si sotie ,fapt ce mi sa confirmat  ca are si un amant ,ea ma tot ameninta ca baga divort...eu am niste economii stranse din salariul meu ,de la parinti ,intr un cont personal fiind doar eu titular ,cand am vazut ca situatia nu se calmeza am scos si lichidat acel cont transferand banii pe un cont al unei pers de incredere ,ce am inteles de la ea ar fi intentat proces cam la o luna dupa ce eu lichidat sters contul ,mai se poate sa aiba pretentii la acei banii?

Edited by baubig, 22 May 2024 - 22:56.


#2
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 22.04.2005
care bani? ai spus ca numai sunt si ca ai sters contul deci i-ai scos si ai jucat la ruleta...adio bani. Asta pe langa faptul ca erau ai tai de la parinti + economii.

Edited by Y0samiteSam, 22 May 2024 - 23:06.


#3
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 17.06.2011
Spui ca ai scos banii și i-ai jucat la păcatele, și astfel nu mai poate avea pretenție la nici un leu.

Moral totuși ar trebui sa împărțiți totul egal... karma totuși nu iartă.

Edited by Qwerty69, 22 May 2024 - 23:06.


#4
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 15.05.2007

View PostQwerty69, on 22 mai 2024 - 23:06, said:

Spui ca ai scos banii și i-ai jucat la păcatele, și astfel nu mai poate avea pretenție la nici un leu.

Moral totuși ar trebui sa împărțiți totul egal... karma totuși nu iartă.



Aia umbla cu amantu' si tu ii vorbesti lui despre moralitate ?!

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 14.08.2006
Cauta un avocat competent. Din cate am citit in ultimul timp, se imparte doar ceea ce ati contribuit impreuna in baza dovezilor, restul tine doar de tine si avocat sa clarifici Posted Image
P.S. ai scapat fiara din lant ha ha ha ha

Edited by meanman, 22 May 2024 - 23:19.


#6
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.10.2010

View PostQwerty69, on 22 mai 2024 - 23:06, said:

Spui ca ai scos banii și i-ai jucat la păcatele, și astfel nu mai poate avea pretenție la nici un leu.

Moral totuși ar trebui sa împărțiți totul egal... karma totuși nu iartă.

View PostQwerty69, on 22 mai 2024 - 23:06, said:

Spui ca ai scos banii și i-ai jucat la păcatele, și astfel nu mai poate avea pretenție la nici un leu.

Moral totuși ar trebui sa împărțiți totul egal... karma totuși nu iartă.

View PostQwerty69, on 22 mai 2024 - 23:06, said:

Spui ca ai scos banii și i-ai jucat la păcatele, și astfel nu mai poate avea pretenție la nici un leu.

Moral totuși ar trebui sa împărțiți totul egal... karma totuși nu iartă.
.    Problema cu karma...este ca eu cand plateam toate datoriile casei si incercam sa strang niste bani pentru zile negre ,ea din salariul ei isi lua rochite si isi punea unghii si gene

#7
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 14.08.2006

View Postbaubig, on 22 mai 2024 - 23:18, said:

. Problema cu karma...este ca eu cand plateam toate datoriile casei si incercam sa strang niste bani pentru zile negre ,ea din salariul ei isi lua rochite si isi punea unghii si gene
in asa situatii, facturile si chitantele sunt prietenele tale, cum stai cu ele? pe la unghiute si gene nu prea se dau documente fiscale :P

#8
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.10.2010

View Postmeanman, on 22 mai 2024 - 23:23, said:


in asa situatii, facturile si chitantele sunt prietenele tale, cum stai cu ele? pe la unghiute si gene nu prea se dau documente fiscale :P
am ceva chitante de la adm ca doar eu plateam intretinerea dar oricand imi da eventual declaratie ca doar eu plateam ,in schimb la enel se vede clar pe cardul de debit ca achitam

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,450
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbaubig, on 22 mai 2024 - 22:54, said:

am scos si lichidat acel cont transferand banii pe un cont al unei pers de incredere

oopsie, fac pariu ca e de sex feminin si ca povestea sotiei seamana cu a ta, dar "la negativ"

View Postbaubig, on 22 mai 2024 - 23:18, said:

. Problema cu karma...este ca eu cand plateam toate datoriile casei si incercam sa strang niste bani pentru zile negre ,ea din salariul ei isi lua rochite si isi punea unghii si gene

Aia se stie, intotdeauna celalalt cheltuie nesabuit, :lol:

Bineinteles ca va clama banii pe care i-ai scoc.
Se imparte la doi.

Iti aduci aminte de formularea "la bine si la rau"?
Casnicie nu inseamna, ce castig e al meu, desi in Romania, dar nu e limitat la tara asta, sotii isi tin banii separat, mi se pare o imbecilitate, dar ma rog nu e cazul aici.
Sotia mea si-a facut coafura 7 ani fara sa aduca nimic acasa. As fi scos si eu banii dar nu am avut o persoana mai de incredere..

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,654
  • Înscris: 24.02.2017

View PostQwerty69, on 22 mai 2024 - 23:06, said:

Spui ca ai scos banii și i-ai jucat la păcatele, și astfel nu mai poate avea pretenție la nici un leu.


Ba poate avea pretentii pentru ca sunt bunuri dobandite in timpul casatoriei. Daca initiatorul avea contul inainte sa se insoare... era altceva. Daca tipa isi angajeaza avocat, poate cere ca absolut totul sa fie impartit la doi. Scuza cu pacanelele.... e cam puerila.  Ar putea foarte bine sa spuna ca i-a cheltuit la curve, poftim.  Scuze... se tot gasesc.

#11
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 03.02.2010

Vizualizare mesajQwerty69, pe 22 mai 2024 - 23:06, a scris:

Moral totuși ar trebui sa împărțiți totul egal... karma totuși nu iartă.
Ar însemna să împartă și amantul. Nu cred că vrea niciunul din trei asta.

#12
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 10.08.2023

 Bogotta, on 23 mai 2024 - 06:10, said:




Ba poate avea pretentii pentru ca sunt bunuri dobandite in timpul casatoriei. Daca initiatorul avea contul inainte sa se insoare... era altceva. Daca tipa isi angajeaza avocat, poate cere ca absolut totul sa fie impartit la doi. Scuza cu pacanelele.... e cam puerila.  Ar putea foarte bine sa spuna ca i-a cheltuit la curve, poftim.  Scuze... se tot gasesc.

Avea daca mai erau pe numele lui. Odata transferati, ghinion de nesansa. Nu mai poti imparti ceea ce nu mai e al tau.

#13
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 30.06.2023
Din momentul casatoriei, orice lucru devine Bun Comun. Acum, daca ea vrea sa se razbune pe tine, iti va cere 50% din acea suma. Mai multe informatii poti gasi in Art 360 din Codul Civil actualizat 2024

#14
Carol_I

Carol_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 14.03.2024
Exact. Dupa casatorie, bunurile si posesiunile sunt tinute in devalmasie. Si devalmasia se clarifica la partaj.

#15
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 10.08.2023
Deci ii poate cere 50% din orice a avut vreodata? Tu nu intelegi ca i-a dat altcuiva banii? Pana la ce moment din trecut poate cere partea? Daca ai avut o suma cu 10 ani in urma si ai dat-o la parinti, donat-o la biserica, la straini etc, poate avea pretentie la 50% din ei? Adica iti poate cere 50% din ce ai cheltuit tu toata viata? De cand?

#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 12.06.2010

View Postbaubig, on 22 mai 2024 - 23:18, said:

Problema cu karma...ea din salariul ei isi lua rochite si isi punea unghii si gene
Se facea frumoasa pentru tine.

On topic. Deschide alt cont la aceeasi banca, pune 100 de lei in el si gata. Primeste jumate.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,654
  • Înscris: 24.02.2017

View PostRaimondMacelaru, on 23 mai 2024 - 06:54, said:

Adica iti poate cere 50% din ce ai cheltuit tu toata viata? De cand?


Binenteles ca nu. Dar poate dovedi cu extrase de cont de la banca ca El a transferat banii cu rea vointa cu 1-2 luni (sau cate or fi) fix inainte de divort.

Edited by Bogotta, 23 May 2024 - 07:05.


#18
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 10.08.2023
Pai cum dovedeste? E inainte de divort si e dreptul lui. Pana la divort, faci ce vrei cu banii tai, pe numele tau, legal, altfel o dam in alte alea. Au fost mari corupti care au dat banii altora sa ii tina cu 1 ora inainte de sechestru si procurorii au ridicat din umeri, "se mai intampla". Bani furati, sa ne intelegem. Iar omul sa nu aiba dreptul sa faca ce vrea cu banii munciti? Ar fi culmea.

Edited by RaimondMacelaru, 23 May 2024 - 07:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate