Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Pe unde pot să găsesc statistici (vechi) cu numărul din anumite tipuri de mărfuri vândute

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Există nişte anuare statistice care să dea mai detaliat un anume tipuri de mărfuri vândute. Deşi am pe undeva unul din vremea R.P.R. sau R.S.R. în care se dau de exemplu numărul de electrocasnice şi electronice vândute, ba chiar şi motociclete parcă, în res nu am reuşit să găsesc aşa ceva din interbelic sau de până la început de anii '60.
Dacă are cineva vreunul din anii '90 la îndemână, se dădeau pe acolo aşa ceva? Că m-am uitat pe unele, dar nu mai ţin minte dacă dădeau aceste detalii. Mă interesează electrocasnice, electronice, poate motociclete - deşi asta s-ar putea să găsesc într-o revistă auto, că despre maşini ştiu că am găsit.

Edited by djl, 21 May 2024 - 13:45.


#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 13.03.2005
La Institutul de statistica, in arhivele de dinainte de 1989: https://insse.ro/cms...-de-date-anuala

https://insse.ro/cms...are-informații

https://insse.ro/cms...nte_produse.pdf

In anuarul statistic al Romaniei : https://insse.ro/cms...ic-al-romĂąniei

Verifici cuprinsul si ceri acces la editia care te intereseaza.

Atenție! Documentele conțin doar coperțile și cuprinsul lucrărilor, pentru a veni în sprijinul informării dumneavoastră asupra conținutului. Pentru consultarea integrală a documentelor sau a capitolelor de interes, vă așteptăm la sala de lectură a bibliotecii INS.
Program cu publicul:
Luni – Joi 9.00 – 16.00
Vineri 9.00 – 13.30
E-mail: [email protected]

#3
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,758
  • Înscris: 08.01.2021

 djl, on 21 mai 2024 - 13:44, said:

Există niște anuare statistice care să dea mai detaliat un anume tipuri de mărfuri vândute. Deși am pe undeva unul din vremea R.P.R. sau R.S.R. în care se dau de exemplu numărul de electrocasnice și electronice vândute, ba chiar și motociclete parcă,

Ce te face să crezi că ar fi de încredere?
Pe vremea aia statistic ii băteam la fund pe americani, și mai aveam puțin și-i depaseam și pe borgi. Statistic.

Edited by KiloW, 21 May 2024 - 15:09.


#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,833
  • Înscris: 27.10.2007
anuarul din 1986 are doar 2 seturi de date care te-ar putea interesa, grupate intr-un singur tabel!
din pacate si alea sunt o raportare dinamica, avand drept baza 1965, respectiv 1980. vezi cat a crescut, procentual, dar nu reiese care era baza, in cifra absoluta!
Attached File  coperta.jpg   182.26K   13 downloads
Attached File  cuprins.jpg   85.84K   17 downloads
Attached File  dinamica.jpg   92.54K   17 downloads

Edited by strongsss, 21 May 2024 - 15:34.


#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,177
  • Înscris: 20.12.2007

 djl, on 21 mai 2024 - 13:44, said:

Există niște anuare statistice care să dea mai detaliat un anume tipuri de mărfuri vândute. Deși am pe undeva unul din vremea R.P.R. sau R.S.R. în care se dau de exemplu numărul de electrocasnice și electronice vândute, ba chiar și motociclete parcă, în res nu am reușit să găsesc așa ceva din interbelic sau de până la început de anii '60.
Dacă are cineva vreunul din anii '90 la îndemână, se dădeau pe acolo așa ceva? Că m-am uitat pe unele, dar nu mai țin minte dacă dădeau aceste detalii. Mă interesează electrocasnice, electronice, poate motociclete - deși asta s-ar putea să găsesc într-o revistă auto, că despre mașini știu că am găsit.
Te poti duce la arhive si iei darile de seama ale centralelor din ministere catre Comitetul de stat al planificarii. Dar ai face treaba asta doar daca faci o lucrare de doctorat sau pentru material de cercetare.

#6
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Altfel nu mă lasă sau cum?   :huh:
Ceva stil Anuarul Statistic din 1986 am găsit şi în mai vechi. Dar de exemplu în cel din 1961 nu se  găsesc.

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,961
  • Înscris: 28.11.2006
Poate te lasa, dar or sa te-ntrebe la ce-ti trebuie (ceea ce ma intreb si eu, sincer). Cred ca e cam mare efortul sa afli niste date doar pentru cultura ta generala, dar pana la urma e timpul tau. Daca tot n-ai ce face cu el, macar sa afli ceva date inutile pentru noi, astialalti.

Apropo, un banc din epoca de aur zicea ca elevul Bula, intrebat de tovarasa invatatoare ce vrea sa devina cand va fi mare, a raspuns "cap de locuitor". Intrebat de ce, a zis: pentru ca am vazut la televizor ca avem atatea paini, kile de carne, litri de lapte etc. pe cap de locuitor :D

#8
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
1) Din cauza unui coleg de forum, mi-a revenit pasiunea cu frigiderele. Şi sunt curios cam câţi aveau până spre 196x aşa ceva, mai ales în Bucureşti. Erau foarte rare, ba în interbelic extrem de rare - se lădau cei de la Soc. de Gaz şi Electricitate că în 1936-1937 se vânduseră 150-200 de bucăţi pe an faţă de 5-10 înainte - nu ştui dacă în total sau doar prin magazine lor, că unii imortatori de auto (Leonida, Mihăiescu - cel care a făcu Bl. Ciclop de pe Magheru) vindeau... Leondia vindea încă din 1928;
2) Per ansamblu, sunt curios cam care era gradul de "dotare tehnic" al Românilor. În cazul radioreceptoarelor se poate afla aproximativ după numărul de abonamnete, că era obligatoriu abonamentul radio (şi apoi tv);
3) Sunt curios dacă până prin 1960 şi ceva erau mai mulţi pozaci sau erau doar foarte puţini oameni cu aparate foto; cinemcamerele, chiar şi alea de 8 m.m. erau destul de scumpe.

Bancul îl ştiu, dar sub altă formă un pic diferită.   :P

#9
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
Poate asta o sa te mai tina linistit o perioada de timp: https://mizeriaistor...ceausescu-xlix/ Promite ca n-ai sa deschizi un alt topic. Posted image
Tot ca materiale de studiu: https://www.hotnews....e-1946-1965.htm , http://enciclopediar...are_romñneƟti

Edited by un_el, 25 May 2024 - 10:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate