Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Cat ar costa acest poster, se poate cumpara?

  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.11.2023
Astazi am vazut niste postere mari afisate pe un bulevard pe unde mai ma plimb,unde are tot felul de expozitii,si am pus ochii pe unul care-mi place foarte mult.Posterul respectiv are cam 2.5m lungime si 1,8m latime.
De unde as putea sa-l cumpar,si daca aveti idee cam cat m-ar costa un asemenea poster urias?Vreau sa mi-l pun pe un perete in casa.Pt mine acesta priveliste este valoare sentimentala si are si rezolutie buna.Pe poza de telefon nu se vede bine ca in realitate.Din ce am inteles acestea ar fi scoase la plotere sau gresesc?
multumesc,

Attached Files



#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,834
  • Înscris: 27.10.2007
Nu cred ca iti trebuie poster, ci TAPET!
sunt firme care pun pe tapet orice poza iti doresti!

Edited by strongsss, 20 May 2024 - 13:33.


#3
stefan820

stefan820

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.03.2014
In general se printeaza pe folie lucioasa ( autocolant ) , dimensiunea maxima a materialului este de 1.3 m ,lungime 50 m , dar se pot realiza suprapuneri si nu exista o limita de latime, sau o alta varianta este print textil cu latime de pana la 3-4 metrii doar ca vei avea nevoie de o rama metalica in care sa fixezi textil la care poti adauga benzi LED.

https://www.printcen...tml#div_preturi

Am uitat sa iti spun de costuri, autocolantul ( aka tapet ) are un cost de 20-30 eur/mp (material plus manopera) fara experienta este aproape imposibil sa il instalezi .

#4
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.11.2023
am inteles deci dupa calculele mele acel autocolant ar costa undeva la 135 euro,daca s-ar gasi.Pretul ma interesa.Ideea este ca m-ar fi interesat fix acel autocolant sa-l cumpar daca s-ar putea,dar banuiesc ca nu am cum.
Deci in mare pretul unui autocolant la acele dimensiuni 2,5 x1.8m ar fi  ~150 euro bucata.
Rog un moderator sa schimbe titlul topicului din poster in autocolant daca se poate.

p.s este singura zona a acestui oras ,care imi place foarte mult...ma rog nu are relevanta....

Edited by -SunRise-, 20 May 2024 - 14:14.


#5
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,630
  • Înscris: 13.10.2010

View Post-SunRise-, on 20 mai 2024 - 13:27, said:

Pt mine acesta priveliste este valoare sentimentala

ooo, Tineretului, strandul, sala sporturilor...

#6
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.11.2023

View Postcanarel, on 20 mai 2024 - 14:14, said:

ooo, Tineretului, strandul, sala sporturilor...

care acum multumita cojeanului din Tintesti ,au ramas o paragina toate acolo.......
Si cand m-am intalnit cu el si i-am explicat ca nu face bine ce face,nu a inteles.Un om fals care spune ca iubeste sportivii.....in fine nu vreau sa mai ma enervez

#7
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,630
  • Înscris: 13.10.2010
parcul arata binisor, au si spectacol de lumini pe lac... la strand nu am fost.
si la sala vad ca mereu sunt meciuri de handbal, nu am mai fost inauntru de mult timp.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,592
  • Înscris: 17.04.2006
Tine cont ca ai nevoie de o imagine la o rezolutie foarte mare pentru o asemenea dimensiune.

#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Intre 12 si 20 EUR/mp doar tapetul/autocolantul.

Inspiratie aici: https://www.google.c...et personalizat

NB: trebuie sa te asiguri ca peretele este _perfect_ drept. Orice denivelare a peretelui nu numai ca se va vedea mai pronuntat odata lipit tapetul/autocolantul insa va face ca bucatile sa nu se mai imbine corect.

#10
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.11.2023

View PostSef-chenko, on 20 mai 2024 - 15:16, said:

Tine cont ca ai nevoie de o imagine la o rezolutie foarte mare pentru o asemenea dimensiune.


4k e suficient sa iasa bine?
vreau sa platesc pe cineva cu drona cu rezolutie 1440p sau 4k pe filmare sa-mi filmeze si sa pozez acea zona si apoi cu fotografia la rezolutie buna ma duc sa mi-o mareasca .E ok asa?Alte metoda nu am.

Edited by -SunRise-, 20 May 2024 - 15:37.


#11
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.11.2023

View Poststefan820, on 20 mai 2024 - 13:36, said:

In general se printeaza pe folie lucioasa ( autocolant ) , dimensiunea maxima a materialului este de 1.3 m ,lungime 50 m , dar se pot realiza suprapuneri si nu exista o limita de latime, sau o alta varianta este print textil cu latime de pana la 3-4 metrii doar ca vei avea nevoie de o rama metalica in care sa fixezi textil la care poti adauga benzi LED.

https://www.printcen...tml#div_preturi

Am uitat sa iti spun de costuri, autocolantul ( aka tapet ) are un cost de 20-30 eur/mp (material plus manopera) fara experienta este aproape imposibil sa il instalezi .

prefer pe folie lucioasa (autocolant) pt ca detaliile se vad mult mai bine.

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,592
  • Înscris: 17.04.2006
4K nu este suficient pentru o latura de 2.5 metri.
In functie de format, rezolutia 4K este 3840 x 2160. Pentru un print de calitate n-ar trebui sa scazi sub 200ppi (pixels per inch), deci undeva la 19.2x10.8 inch - 50x28cm

Posterele de acea dimensiune, ca cel pozat, cred ca se printeaza sub 100ppi, deci depinde ce calitate vrei.

Sper ca am calculat bine :)

#13
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.11.2023

View PostSef-chenko, on 20 mai 2024 - 16:31, said:

4K nu este suficient pentru o latura de 2.5 metri.
In functie de format, rezolutia 4K este 3840 x 2160. Pentru un print de calitate n-ar trebui sa scazi sub 200ppi (pixels per inch), deci undeva la 19.2x10.8 inch - 50x28cm

Posterele de acea dimensiune, ca cel pozat, cred ca se printeaza sub 100ppi, deci depinde ce calitate vrei.

Sper ca am calculat bine Posted Image

probabil ca eu il percep la calitate buna si sint entuziasmat din cauza IMERSIUNII probabil..Scad din pretentii si il vreau la 200x150 cm.Imi este suficient.Am inceput sa inreb la cei care se ocupa cu asa ceva.Sint curios ce preturi sint pt asa ceva.Chiar doresc un autocolant sau poster cum ii spune, de asemenea dimensiuni.

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,896
  • Înscris: 02.08.2021
Fă un drum până la Euro Paper și discută cu ei.

Edited by Valy_User, 20 May 2024 - 17:48.


#15
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.11.2023

View PostValy_User, on 20 mai 2024 - 17:48, said:

Fă un drum până la Euro Paper și discută cu ei.

le-am dat mesaj sa-mi spuna cat m-ar costa un autocolant lucios asa cum l-am vazut eu pe acesta cu dimensiunile 200x150cm.Le-am trimis si fotografia.Sper ca maine sa-mi raspunda.Chiar sint curios cat cer.Daca este un pret care sa-mi convina ,ma urc in masina si ma duc la Bucuresti sa mi-l faca.

Edited by -SunRise-, 20 May 2024 - 18:28.


#16
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.02.2009

View Post-SunRise-, on 20 mai 2024 - 13:27, said:

Astazi am vazut niste postere mari afisate pe un bulevard pe unde mai ma plimb,unde are tot felul de expozitii,si am pus ochii pe unul care-mi place foarte mult.Posterul respectiv are cam 2.5m lungime si 1,8m latime.
De unde as putea sa-l cumpar,si daca aveti idee cam cat m-ar costa un asemenea poster urias?Vreau sa mi-l pun pe un perete in casa.Pt mine acesta priveliste este valoare sentimentala si are si rezolutie buna.Pe poza de telefon nu se vede bine ca in realitate.Din ce am inteles acestea ar fi scoase la plotere sau gresesc?
multumesc,
Afla cine a organizat expozitia si cand se termina sa vb sa ți-l de-a tie......cauta un număr de contact sună etc.

View Postcfrtriaj, on 20 mai 2024 - 23:00, said:

Afla cine a organizat expozitia si cand se termina sa vb sa ți-l de-a tie......cauta un număr de contact sună etc.
sau cu un aparat foto bun ai faci poza si mergi unde a scris colegul mai sus să-l scoată la tipografie

#17
keton

keton

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 14.05.2024
Merge cu o drona cu camera de 20MP. Tragi o panorama wide, dupa care ii dublezi rezolutia (o maresti de 4 ori) cu soft specializat gen Topaz. Iese lacrima. O printezi si pe tapet de 5 metri diagonala.

#18
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.11.2023
Vorbesc cu cineva care are drona 4k sa-mi filmeze toata zona aia cum imi place,platesc si aia e.Si dupa filmarile 4k imi extrag ce poze doresc eu.Am gasit un nene aici in oras care ma poate ajuta,dar ii este teama sa ridice drona ba ca sa nu o scape in lac,ba ca ii e frica ca incalca nu stiu ce GDPR.I-am explicat ca nu filmez cu drona deasupra unei curti anume ci vedere in ansamblu exact cum e aceasta fotografie care am postat-o.Acolo este loc public cu noul park.Ca se vad case in departate nu cred ca ar fi vorba de nici un GDPR ca nu filmeze Area 51.
Eu vreau sa imortalizez fix din unghiul in care a fost facuta aceasta fotografie si atat cu vedere in anasamblu o orasului,a parcului,lacului etc...
Iar faza ca ii este frica ca scapa drona in lac si ca nu filmeaza deasupra lacului,nu stiu ce sa zic.nici nu l-am pus sa filmeze deasupra lacului si nici nu ar fi problema mea.Daca tot se lauda ca are drona profesionala ar trebui sa fie ceva care nu pica in lac si sa stie si sa o manevreze,ma rog...Posted Image

Si dupa ce filmez 4k,apoi imi extrag eu din filmare o fotografie si cu ea ma duc la firmele care o maresc. Corect nu?

Edited by -SunRise-, 21 May 2024 - 08:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate