Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

A fost adoptata legea privind alcoolul/drogurile la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 27.07.2006
https://www.hotnews....bauti-volan.htm

In sfarsit! Sa vedem si aplicarea. Fara permis pana la 10 ani!

Edited by ergon, 14 May 2024 - 15:56.


#2
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,157
  • Înscris: 20.06.2005
Mi se pare corect , e vorba de cazurile : alcoolemie mai mare de 0,8/mie !

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,794
  • Înscris: 01.12.2001
Mi se pare titlu de clickbait
https://www.cdep.ro/...oiect?idp=21415 nu găsesc ceva scris de 10 ani fara permis pt alcool doar.

Și încă nu e promulgată. Mai e până se tipărește in MO

#4
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,157
  • Înscris: 20.06.2005
Adevarat, titlul este voit asa Dar in modificare se vede clar : https://www.cdep.ro/.../90/4/se918.pdf
Problema e la droguri, nu are concentrație / limita de condamnare la 5-10 ani suspendare. Vor face prapad drug-testul vietii.

Edited by wolfydRg, 14 May 2024 - 16:10.


#5
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 07.06.2023

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 14 mai 2024 - 16:07, a scris:

https://www.cdep.ro/...oiect?idp=21415 nu găsesc ceva scris de 10 ani fara permis pt alcool doar.


Pai nu este forma finala, urmeaza sa fie actualizata.

Edited by 2cata, 14 May 2024 - 16:11.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,794
  • Înscris: 01.12.2001

View Post2cata, on 14 mai 2024 - 16:10, said:


Pai nu este forma finala, urmeaza sa fie actualizata.
Cum nu e forma finală daca se trimite spre promulgare?

#7
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 19.06.2018
Idioti! De parca legislatia actuala ar fi fost permisiva. Plodul lui ala de la FRF a omorat si e in Italia, altii scapa cu cativa ani cu suspendare, ce o sa faca legea asta? Hai sa fim seriosi!  A, si drogurile, de parca ar avea vreo pondere in statistica accidentelor. Praf in ochi pentru alegeri ca populimea aplauda populismul!

#8
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 07.06.2023

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 14 mai 2024 - 16:12, a scris:

Cum nu e forma finală daca se trimite spre promulgare?
Nu este in link-ul tau, de asta nici nu găsesc ceva scris de 10 ani fara permis pt alcool doar.
Cred ca este vorba de amendamentul postat, doar ca au marit perioada

Attached Files


Edited by 2cata, 14 May 2024 - 16:21.


#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.09.2021
Ăsta  le e și scopul, un hatis de legi în care sa te pierzi. Putea fi modificata legea actuala prin mărirea pedepselor, dacă erau prea mici. Legea noua abroga legea veche, sau se vor bate cap în cap? Sau fiecare judecător va judeca după ce lege ii place? Mario Iorgulescu și Vlad Pascu tot scăpați vor fi. Și câți alții ca ei. Gargara pentru fraieri.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,428
  • Înscris: 20.10.2015
si eu am crezut ca e voie cu 2 beri la volan...

trist

#11
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 07.06.2023

Vizualizare mesajstefan0011, pe 14 mai 2024 - 16:22, a scris:

Ăsta  le e și scopul, un hatis de legi în care sa te pierzi. Putea fi modificata legea actuala prin mărirea pedepselor, dacă erau prea mici. Legea noua abroga legea veche, sau se vor bate cap în cap? Sau fiecare judecător va judeca după ce lege ii place? Mario Iorgulescu și Vlad Pascu tot scăpați vor fi. Și câți alții ca ei. Gargara pentru fraieri.
Se judeca dupa legea in vigoare la momentul accidentului.

#12
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 09.08.2006

View Postergon, on 14 mai 2024 - 15:55, said:

https://www.hotnews....bauti-volan.htm

In sfarsit! Sa vedem si aplicarea. Fara permis pana la 10 ani!
Poate sa bage si 100 mii de ani de puscarie, inchisorile sunt pline, e libertate, DNA doarme, vedeti cazul Recorder, nu sunt oameni care sa aplice legile iar daca sunt inchid ochii la sfanta spaga, CORUPTIA rezista.
singura rezolvare ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, daca s-ar da liber la ARME ar fi altceva....

#13
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 17.07.2018

 dorin_2k, on 14 mai 2024 - 16:07, said:

Mi se pare titlu de clickbait
https://www.cdep.ro/...oiect?idp=21415 nu găsesc ceva scris de 10 ani fara permis pt alcool doar.

Și încă nu e promulgată. Mai e până se tipărește in MO

Legea da voie unui judecător sa adopte măsura interzicerii dreptului de a conduce pana la 10 ani. Măsura nu e obligatorie. Rămâne la latitudinea judecătorului dacă va lua aceasta măsură complementara.
Înainte era vorba de 5 ani.
Cel puțin eu asa am înțeles din primele informații .

Edited by g1102, 14 May 2024 - 16:46.


#14
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 07.06.2023

Vizualizare mesajg1102, pe 14 mai 2024 - 16:46, a scris:

Legea da voie unui judecător sa adopte măsura interzicerii dreptului de a conduce pana la 10 ani. Măsura nu e obligatorie.
din momentul promulgării și intrării în vigoare, oricine este depistat în trafic, la volan, conducând sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, va primi, pe lângă condamnare și interdicția de a mai conduce un vehicul până la 10 ani.
„Este o mare realizare pentru mine pentru că, așa cum am promis, am continuat planul de măsuri pentru reducerea numărului de morți pe drumurile României, în încercarea de a o declasa de pe primul loc la decesele rutiere în Europa, în ultimii șapte ani. După Legea Anastasia, a venit, iată, ținându-mi promisiunea, modificarea legislativă prin care șoferii prinși cu alcoolemie mai mare de 0,8/mie sau drogați nu mai pot redobândi permisul în decurs de până la 10 ani”, încheie Cazanciuc.

Edited by 2cata, 14 May 2024 - 16:59.


#15
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.09.2021
1. Nu e rezolvata problema drug testelor eronate, îți ia permisul și testele de sânge vin peste 1 an, timp în care stai pe bara
2. Cred, nu sunt sigur, ca interdicția de 10 ani e valabila dacă sunt victime. Ar fi bine sa fie asa și fără victime, dar vor conduce fără permis. Vezi Moroga ala, l au prins de 5 ori fără permis și I au dat drumul de fiecare data. Va mai trebui alta lege care sa I pedepsească pe ăștia. Noaptea mintii.

Degeaba ți se retine permisul 10 ani dacă pt conducere fără permis îți fac o circareala de dosar penal și te pedepsește cu suspendare. Circ circ circ.

#16
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 17.07.2018

 2cata, on 14 mai 2024 - 16:58, said:


din momentul promulgării și intrării în vigoare, oricine este depistat în trafic, la volan, conducând sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, va primi, pe lângă condamnare și interdicția de a mai conduce un vehicul până la 10 ani.
„Este o mare realizare pentru mine pentru că, așa cum am promis, am continuat planul de măsuri pentru reducerea numărului de morți pe drumurile României, în încercarea de a o declasa de pe primul loc la decesele rutiere în Europa, în ultimii șapte ani. După Legea Anastasia, a venit, iată, ținându-mi promisiunea, modificarea legislativă prin care șoferii prinși cu alcoolemie mai mare de 0,8/mie sau drogați nu mai pot redobândi permisul în decurs de până la 10 ani”, încheie Cazanciuc.

In știrea din aplicația biziday se spune asa:

"De asemenea, modificarea adusă Codului Penal dă posibilitatea judecătorilor să le suspende dreptul de a conduce un vehicul pe o perioadă de până la 10 ani, față de cinci ani, cât era termenul până acum.".

Sintagma "da posibilitatea" , lasă să se înțeleagă ca e la interpretarea fiecărui judecător dacă aplica măsura complementara.

Edited by g1102, 14 May 2024 - 17:22.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,794
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesaj2cata, pe 14 mai 2024 - 16:58, a scris:


din momentul promulgării și intrării în vigoare, oricine este depistat în trafic, la volan, conducând sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, va primi, pe lângă condamnare și interdicția de a mai conduce un vehicul până la 10 ani.
„Este o mare realizare pentru mine pentru că, așa cum am promis, am continuat planul de măsuri pentru reducerea numărului de morți pe drumurile României, în încercarea de a o declasa de pe primul loc la decesele rutiere în Europa, în ultimii șapte ani. După Legea Anastasia, a venit, iată, ținându-mi promisiunea, modificarea legislativă prin care șoferii prinși cu alcoolemie mai mare de 0,8/mie sau drogați nu mai pot redobândi permisul în decurs de până la 10 ani”, încheie Cazanciuc.
Tu ai dat un citat din ziar, nu din textul de lege.
Așa au înțeles cei de la ziarul respectiv.
Alții, de la alte ziare, au înțeles altceva.
Până nu apare în MO, îs doar speculații

#18
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
Este o lege facuta pentru a nu fi aplicata sau sa fie intoarsa de la CCR.
1. Pragul de 0,8 indica toleranta aparatelor, dar si posibilitatea de a te apropia de aceasta fara a bea totusi alcool.
Din cate stiu, functie de organism totusi, o bere lager nu va reusi sa ridice alcoolemia la cifra asta.
2. Termenul de 10 ani nu poate fi constitutional, daca nu exista o justificare pentru fix acesti 10 ani (plus o explicatie savanta de ce nu sunt 5 sau 15) si pentru ca nu exista varianta unei plati proportionale care sa micsoreze acest termen.
Sa anulezi fara sa profiti de aceasta anulare este o prostie tipic comunista. Daca se poate justifica acest termen, as pune o varianta de micsorare a lui platind habar nu a, cat, 2000 euro pentru fiecare an? Da, o gramada de betivi vor scapa, dar macar ingrasa bugetul statului...
DPMDV, prin legea as incadra alcoolul la volan in categoria infractiunilor - puscarie / munca in folosul comuniatatii / amenda penala - deloc mica, dar proportionala cu nivelul de alcool.
Problema este mai complicata la droguri. Sunt studii care sa arate ca nu toate drogurile afecteaza capacitatea de a conduce? Daca exista asa ceva care-s alea? Cum determini diferenta intre droguri si medicamente?
Prostii hei-rupiste marca pesdeu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate