Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

imprimare calc

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
74dinu

74dinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2006
Care este lpi si dpi ideal pentru imprimarea calcului la o imprimanta HP 5100. Exista si posibilitatea ca punctul sa aiba o anumita forma ( eliptica). Eu imprim calcul din InDesign CS si nu sunt multumit de ce iasa la tipar. Este o densitate prea mare si se pierde o parte rastul.

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
depinde de ce ai tu in document, poti incerca variante de la 120 lpi pīna spre 80
dpi il lasi la maxim 1200

mai ai o problema cind faci placile (exista o solutie care se da pe calc, care il face mai transparent si il ajuta sa se lipeasca bine de placa)
aaa, filmul numai in oglinda pe calc, bineinteles

iar forma punctului, la ce faci tu pe calc, nu te intereseaza

deasemenea, vezi ce calc folosesti - daca nu e de calitate, sufera modificari de lungime de la cuptorul imprimantei si ai probleme la potrivirea placilor din cauza suprapunerilor

bafta

#3
74dinu

74dinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2006
multumesc pentru raspuns, dar eu vreau ca atunci cind scot calcul sa se vada punctul. In varainta actuala 60lpi si 300 dpi nu se vede punctul si cred ca lumina nu trece prea bine atunci cind este transpus calcul pe placa de zinc.

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
;)
ce inseamna ca nu se vede punctul? ce raster ai tu acolo?

ai o grila de control pe care sa o imprimi pe calc, sa vezi de unde e problema?

#5
74dinu

74dinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2006
La un rastru de 30 procente pentru cyan se pied vreo 20 de procente si abia se mai vede in ziar. Nu am nicio grila de control. De fapt nici nu stiu ce-i cu ea. Ma descurc greu la imprimare.

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
sa pierzi 20% raster e mult...  sa faci ziar, in policromie pe calc, e greu

pe calc se dau culorile liniare, de obicei textul...

seteaza imprimanta pe high resolution, nu la 300 ci la 1200 dpi, fa-ti un document in care sa pui patrate de negru (c0, m0, y0, k 100), de la 100% pina la 5%, mergind din cinci in cinci si da print sa vezi care e ultimul procent pe care il imprima

Edited by dacuburebista, 17 April 2006 - 12:00.


#7
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdacuburebista, on Apr 17 2006, 11:59, said:

sa pierzi 20% raster e mult...  sa faci ziar, in policromie pe calc, e greu

pe calc se dau culorile liniare, de obicei textul...

seteaza imprimanta pe high resolution, nu la 300 ci la 1200 dpi, fa-ti un document in care sa pui patrate de negru (c0, m0, y0, k 100), de la 100% pina la 5%, mergind din cinci in cinci si da print sa vezi care e ultimul procent pe care il imprima
Aoleu! Da' ce nebunie e asta sa dai print la 300 dpi?
Dacu are dreptate!
Minimum 600 dpi in format ASCII sau 1200 format binar. Cum ai 5100, lasa 1200, ca nu te doare capul!
Seteaza asa imprimanta (daca e vorba de ziar): dpi 1200, lpi 85, imaginile sa aiba albul la 5 procente gri, iar negrul la 95 procente (adica: cel mai alb alb sa aiba totusi o valoare de 5%, iar cel mai negru negru sa nu sara de 93-95%)
Si o sa iasa foarte bine. Numai calcul sa fie de calitate! Asta, ghiolbanesc, din comert, se deformeaza si nu merge la culoare!

#8
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005

View Postfloriniaru, on Apr 30 2006, 06:44, said:

Aoleu! Da' ce nebunie e asta sa dai print la 300 dpi?
Dacu are dreptate!
Minimum 600 dpi in format ASCII sau 1200 format binar. Cum ai 5100, lasa 1200, ca nu te doare capul!
Seteaza asa imprimanta (daca e vorba de ziar): dpi 1200, lpi 85, imaginile sa aiba albul la 5 procente gri, iar negrul la 95 procente (adica: cel mai alb alb sa aiba totusi o valoare de 5%, iar cel mai negru negru sa nu sara de 93-95%)
Si o sa iasa foarte bine. Numai calcul sa fie de calitate! Asta, ghiolbanesc, din comert, se deformeaza si nu merge la culoare!
S-a spus de vreo doua ori aici de calc de buna calitate. Voi ce folositi si unde sa gaseste de cumparat?

#9
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postkliviu, on May 26 2006, 21:17, said:

S-a spus de vreo doua ori aici de calc de buna calitate. Voi ce folositi si unde sa gaseste de cumparat?
Imi pare rau, nu stiu, nu mai dau pe calc de cinci ani!

#10
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005

View Postfloriniaru, on May 28 2006, 23:35, said:

Imi pare rau, nu stiu, nu mai dau pe calc de cinci ani!

Nici carti fara poze? bai da ce bogati sinteti voi prin alte parti ale tarisoarei noastre...
Sau nu te ocupi de carti - probabil. Policromie pe calc intr-adevar e jale - cine se ieftineste acolo isi merita soarta.

#11
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cauta aici...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate