Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica
 Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...
 Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...
 e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...
 

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Highland - Red, White interior

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
So, am terminat cu GOLF GTE si a venit timpul sa trec la altceva. M-am gandit mult la urmatorul pas. Nu sunt un discipol al fortei electrice, as fi putut cu siguranta sa cumpar un BMW seria 4 Coupe dar in doua usi, care arata efectiv fantastic.
Daca nu eram atat de insurat, cred ca asta as fi ales la acest moment - BENZINA, insa asta-i situatia, nu prea am stiut ce sa raspund la intrebarea asta "la ce-ti trebuie BMW de fite?" mda... chiar, la ce mi-ar trebui! Posted image

Deci am trecut la o electica de la un hibrid plugin. Am renuntat la GTE pentru ca 45-50km sunt foarte putini, pentru o zi de lucru, iar 3,5h pentru o incarcare sunt o bataie de joc.

Am vazut ca VW revine cu un plugin care se va incarca la 50KW si va avea o baterie mai mare, de vreo 18kw, ceea ce se traduce in 80km de autonomie reala, cu posibilitatea de incarcare 100% in 30min. Frate, asta chiar e misto... ar merita aceasta masina. Dar cand vezi ca un GTE nou, costa 40.000€ si un M3 tot atat, stai si te mai gandesti daca acesta ar fi cel mai bun pas.

Sunt cam dezamagit de VW, pentru ca mi-a oferit un sistem infotainment cu probleme si nu au mai facut nimic in trei ani, pentru a-l corecta. Niciun update serios de service, doar niste floricele facute over the air, pentru lucruri triviale. Am fost orientat spre grupul acesta, insa nu o sa mai cumpar nimic de la ei... niciodata!

Totusi M3 nu a fost a doua mea varianta. Ma gandeam sa cumpar un MY si cam asta am si facut, intr-un fel... in sensul ca am platit chiar un avans, am plecat la Suceava unde ar fi trebuit sa cumpar un MY verde. O masina foarte frumoasa, cu multe imbunatatiri si chestii utile, dar cu o problema serioasa de conformitate. In sensul ca acest verde nu era chiar bine instalat... fara niciun fel de protectie in partea frontala a masinii, avea deja niste pistrui albi, de la pietrele de pe drum (se putea vedea culoarea alba sub colant).

Cu toate ca avea doar trei luni de cand fusese facuta operatiunea, deja aparusera probleme. Firma care a montat a dat imediat o estimare de cost pentru remediere, recolantare si protejare ca lumea a noului colant... 6.000lei plus TVA. Nu prea am fost de acord sa platesc suma asta, iar proprietarul nici nu a vrut sa auda... ne-am despartit foarte aiurea.

Dupa ce am plecat de la locul intalnirii, m-am oprit pe prima banca in Suceava si am decis pe loc sa iau o masina noua. Nu am luat MY pentru ca nu exista inca noua generatie si nu am neaparat nevoie de SUV. La SH era o chestie, dar noua... sa cumperi vechea generatie, stiind ca in urmatoarele luni apare ceva mai bun, nu prea m-a incantat. Am luat M3, exact pentru ca e o masina mai buna, cu foarte multe upgrade-uri.

M-am gandit daca sa cumpar Long Range, insa 8.000€ e cam mare diferenta, pentru prea putin. Nu ma intereseaza acceleratia nebuna, am facut un test drive de o saptamana si mi-am dat seama ca am apasat serios acceleratia de vreo doua ori, deci nu e ceva care sa ma faca sa ma gandesc la al doilea motor.

Autonomie de +100km pentru 8.000€, iarasi nu prea cred ca merita. Atata vreme cat am juice pentru 250km in regim de viteza pe autostrada, nu cred ca e chiar asa o nenorocire... dar o sa vedem mai tarziu, poate ca am gresit, nu stiu cum o sa fie, dar o sa va spun cum e... exact cu bune si cu rele.

Am luat rosie pentru ca e culoarea care arata cel mai bine si bineinteles ca imi place mie. In combinatie cu interiorul alb, e ceva deosebit. M-am saturat sa vad peste tot doar masini albe, parca e mult prea banal.

De la momentul Suceava, cand am facut comanda, pana cand am finalizat cu dosarul RABLA, Elon s-a gandit sa vina si el cu un discount, asa ca am platit cu 2.000€ mai putin.

Long story short, la final dupa ce am primit banii de la stat si discount-ul de 2.000 euro, a ramas sa achit undeva la 39.000 euro. Suma pe care am platit-o cash, fara finantare. Nu stiu cam ce rate sunt la leasing, dar o sa va spun cam cat costa RCA si Casco, pe care am de gand sa le platesc, pana la momentul receptiei.

Deocamdata cam asta e de spus, sa vedme cum o sa fie cu acest jurnal de bord si cat o sa dureze.

Attached File  IMG_189E5C4B3613-1.jpeg   87.68K   247 downloads

#2
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 09.11.2010
1. Ai facut o greseala. O sa regreti.

2. Daca ti-a ales-o nevasta, divorteaza. Nu e de tine.

3. Masina nu e o jucarie si nici un bibelou.

4.  Sa mi-o dai si gratis si nu as conduce o Tesla in veci. Se vede ca ai bani. Nu prea stii sa ii gestionezi corect si util. Ah, stai, am uitat, nu a fost alegerea ta.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,651
  • Înscris: 24.02.2017
@floraur , masina e a ta sau a nevestii ? Daca tot ne trunci in ochi sume obscene, de ce nu ii iei dumneaei ce doreste si tu ramai la optiunile personale ? Masculine ?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,360
  • Înscris: 22.05.2003
Felicitari!
Totusi, la EV cel mai important lucru e autonomia si sincer recomand oricum sa cumpere bateria mare (LR).

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
8.000€ pentru 100km? Nu mi se pare
deloc ofertant...

Vizualizare mesajAutumn_Dream, pe 13 mai 2024 - 03:43, a scris:

1. Ai facut o greseala. O sa regreti.

2. Daca ti-a ales-o nevasta, divorteaza. Nu e de tine.

3. Masina nu e o jucarie si nici un bibelou.

4.  Sa mi-o dai si gratis si nu as conduce o Tesla in veci. Se vede ca ai bani. Nu prea stii sa ii gestionezi corect si util. Ah, stai, am uitat, nu a fost alegerea ta.

Ai putea sa nu ma mai bagi deloc in seama? Nu ma intereseaza absolut deloc ce ai face tu in locul meu....

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

Vizualizare mesajBogotta, pe 13 mai 2024 - 06:23, a scris:

@floraur , masina e a ta sau a nevestii ? Daca tot ne trunci in ochi sume obscene, de ce nu ii iei dumneaei ce doreste si tu ramai la optiunile personale ? Masculine ?

Eu ti-am aruncat tie in ochi sume obscene? Nu inteleg ce rahat zici acolo...

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 29.10.2014
S-a-npanzit orasul de Tesle. Zau, de fiecare data cand duc copilul la gradinita vad vreo 5 - 10 Tesle. Si aici ma refer la ceva drum secundar dintr-o comuna.

Nu stiu, inainte de pandemie faceam cu sotia vreo 5000 de euro lunar, acum poate ajungem la 3200. Dar indifierent, nici atunci si nici acum nu ne permitem o masina. Cu rata, cu gradinita, mancarea, ajutatul familiilor, luna asta suntem pe minus de exemplu.

Poate n-am negociat noi bine salariile (stiu ca vorbit anul trecut de o marire, ciuciu, nu mi s-a dat un cent in plus; acum nici eu nu sunt sacal sa plec la altii doar pentru bani), poate n-avem noroc, nu stiu. Dar de aici luna de luna lucrurile merg mai in jos. In schimb, in jur, vad numai Tesle.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,651
  • Înscris: 24.02.2017

Vizualizare mesajRedDev, pe 13 mai 2024 - 08:54, a scris:

In schimb, in jur, vad numai Tesle.


Sunt luate pe datorie (diverse tipuri de leasing). E misto sa ai una sau mai multe si sa te lauzi la toti prieteni, vecinii sau (in lipsa de altceva) la utilizatorii de pe forum.

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 29.10.2014
Citisem undeva ca a fost ceva program guvernamental pentru a face afacerile "verzi". Se dadeau vreo 40.000 de euro pentru a-ti cumpara ceva cu energia verde (panouri solare, masini electrice, etc.) si multi cu SRL-uri si-au luat Tesla pe banii aia.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,360
  • Înscris: 22.05.2003
Eu vad peste tot Mercedes si BMW noi, iar alea sunt adesea mai scumpe.
Tesla e vizibila pentru ca e noua relativ in peisaj.
Da, au aparut in Bucuresi si orasele mari, dar sunt infime ca nr.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,428
  • Înscris: 15.12.2009
Drumuri bune fara belele sa ai!

Vizualizare mesajfloraur, pe 12 mai 2024 - 23:34, a scris:

Daca nu eram atat de insurat, cred ca asta as fi ales la acest moment - BENZINA, insa asta-i situatia, nu prea am stiut ce sa raspund la intrebarea asta "la ce-ti trebuie BMW de fite?" mda... chiar, la ce mi-ar trebui! Posted image

Pentru suflet iti trebuie, evident :closedeyes:

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

Vizualizare mesajBogotta, pe 13 mai 2024 - 09:48, a scris:



Sunt luate pe datorie (diverse tipuri de leasing). E misto sa ai una sau mai multe si sa te lauzi la toti prieteni, vecinii sau (in lipsa de altceva) la utilizatorii de pe forum.

Bai nene, nu mai exista butonul ala de ignore, sa scapt de toate saraciile astea fomiste... nu poti sa scrii ceva pe forum, ca vin toate naparcile sa se zgaiasca la gard!
Arati exact ca țața Marița care iși agață mânecile de ie de costum national, pe coama gardului lui Moromete.

Nu mai poti tu de mine ca mi-am luat Tesla... ce mare rahat am facut, nu vezi ca mi-am luat de asta de saraci, cu autonomie mica? Unde e luxul ca eu nu-l vad?
Sunt sute de mii de masini mai scumpe de 39.000e cat am platit eu... pe mine te-ai gasit sa ma urasti?

Vizualizare mesajAnn0nyym0us, pe 13 mai 2024 - 10:38, a scris:

Drumuri bune fara belele sa ai!



Pentru suflet iti trebuie, evident Posted image

Merci!
Daca stiam sa raspund corespunzator la intrebarea aia, luam BMW. :)
Atunci sa vezi ce ma urau saraciile, aia era 50.000e.

Vizualizare mesajRedDev, pe 13 mai 2024 - 10:00, a scris:

Citisem undeva ca a fost ceva program guvernamental pentru a face afacerile "verzi". Se dadeau vreo 40.000 de euro pentru a-ti cumpara ceva cu energia verde (panouri solare, masini electrice, etc.) si multi cu SRL-uri si-au luat Tesla pe banii aia.

E multa vrajeala in textele astea... si-au luat oamenii panouri solare si foarte bine au facut.

#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,137
  • Înscris: 02.12.2007
Nu trebuie buton de ignor. Ii ignori si gata.
Nu sunt fan electrice dar o sa urmaresc topicul, numai sa fie un jurnal pe bune nu cu chestii inflorite ca altfel nici nu ar avea rost.

#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
Nu... asta nu e stilul meu,
vezi altele de-ale mele, de ex asta sau asta...

Apropo de pret... asta e aici desfacut in bucati.
Dupa cum vedeti, clasa expoatatoare profita si de RABLA...

Attached File  Screenshot 2024-04-23 at 10.52.29.png   116.55K   119 downloads

Vizualizare mesajRedDev, pe 13 mai 2024 - 08:54, a scris:

S-a-npanzit orasul de Tesle. Zau, de fiecare data cand duc copilul la gradinita vad vreo 5 - 10 Tesle. Si aici ma refer la ceva drum secundar dintr-o comuna.

Nu stiu, inainte de pandemie faceam cu sotia vreo 5000 de euro lunar, acum poate ajungem la 3200. Dar indifierent, nici atunci si nici acum nu ne permitem o masina. Cu rata, cu gradinita, mancarea, ajutatul familiilor, luna asta suntem pe minus de exemplu.

Poate n-am negociat noi bine salariile (stiu ca vorbit anul trecut de o marire, ciuciu, nu mi s-a dat un cent in plus; acum nici eu nu sunt sacal sa plec la altii doar pentru bani), poate n-avem noroc, nu stiu. Dar de aici luna de luna lucrurile merg mai in jos. In schimb, in jur, vad numai Tesle.

Man, ia una la SH, daca nu reusesti sa strangi de una noua...
cu 22 - 25.000e gasesti una de doi ani, in leasing sau in rate. Au garantie multi km, cred ca merita si asa.
Eu nu am mai cumparat masina noua din 2007, am luat tot tipul ceva de un an sau doi... acum s-a nimerit sa iau noua, dar dadusem deja avans pentru SH.

#15
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,602
  • Înscris: 11.06.2010
Lasati ma omu-n pace, repede sariti pe el .

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,101
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajfloraur, pe 13 mai 2024 - 11:04, a scris:

Man, ia una la SH, daca nu reusesti sa strangi de una noua...
cu 22 - 25.000e gasesti una de doi ani, in leasing sau in rate. Au garantie multi km, cred ca merita si asa.
Eu nu am mai cumparat masina noua din 2007, am luat tot tipul ceva de un an sau doi... acum s-a nimerit sa iau noua, dar dadusem deja avans pentru SH.
Nu gasesti nimic sub 30.000Euro... fabricata dupa 2021, deci sa aiba maxim 3 ani...
Sunt si pe grupul de facebook de Tesla si cer pe ele mai mult decat au dat..

Si eu m-am uitat dupa o Tesla Model 3 ca a 2-a masina (doar pentru oras), dar nu dau pe ea 36.000 Euro nici in ruptul capului...
Astept Model 2 care zic ca o sa fie 25.000 Euro. Imediat cum se deschid comenzile in secunda 2 dau comanda... daca la vremea aia va mai fi Rabla plus la 20.000 Euro ar fi super, daca si daca nu va mai fi o sa o iau...
Renunt la Ford Focus (2012), raman cu Audi A5 40tfsi (2020) ca masina principala si vreau un Model 2 ca si masina de oras si sa merg la servici.


PS: Felicitari pentru achizitie si nu asculta de toti haterii

Edited by mirel3003, 13 May 2024 - 14:04.


#17
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 04.11.2022
Cel mai mult imi plac haterii care spun ca achizitia unui EV este o greseala catastrofala desi ei nu detin si nici nu stiu cu ce se mananca aceste masini.
Dar nah, ca sa ne dam importanti....

#18
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 09.06.2023

View PostAutumn_Dream, on 13 mai 2024 - 03:43, said:

1. Ai facut o greseala. O sa regreti.

2. Daca ti-a ales-o nevasta, divorteaza. Nu e de tine.

3. Masina nu e o jucarie si nici un bibelou.

4.  Sa mi-o dai si gratis si nu as conduce o Tesla in veci. Se vede ca ai bani. Nu prea stii sa ii gestionezi corect si util. Ah, stai, am uitat, nu a fost alegerea ta.

@Autumn_Dream - cainele moare de drum lung.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate