Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 

Detartraj partial slatina

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Pot gasi in slatina vreo clinica ce efectueaza detatraj partial ? Am o problema cu niste dinti cu tartru dar si niste resturi de dinti vreau sa fac detartrajul "in rate" daca se poate, cate 2 dinti odata incepand cu cei mai afectati , clinica din slatina

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,788
  • Înscris: 02.08.2021
Dar un detartraj e cam 200 de lei, nu văd de ce ai face un detartraj parțial.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,547
  • Înscris: 14.10.2008
Salut, ti-as recomanda Dentality din zona Cireasov, dar este scump, nu stiu daca accepta rate. Toate cunostintele noastre isi fac dantura acolo, scump dar cu adevarat bun, iti salveaza din timp dintii sa nu ajungi la devitalizare (scoatere nerv).

Cel putin noi putem sa platim chiar si cu o luna mai tarziu. Pentru ca asistenta e din Spineni si ne stie.

#4
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 19.07.2005
Din ce tin minte  e 100-200 lei un detartraj. Vrei sa dai cate 10 lei  pe un dinte sau doi?

Te imprumuti si tu de undeva sau faci un credit la banca, platesti detartrajul full iar ratele le platesti bancii.

Edited by vj_Heaven, 08 May 2024 - 14:00.


#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 29.12.2016
Cred ca s-a mai marit pretul intre timp. 300 lei un detartraj complet facut acum 4-5 luni...
Nu cred ca face nimeni detartraj partial. Insa detartraj facut o singura data si apoi sa platesti in rate cred ca se poate.

Edited by 2Unlimited, 08 May 2024 - 14:04.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 06.09.2008
Sper sa NU practice vreun cabinet asa ceva !
Nimic personal cu tine dar ce vrei e o tampenie.. fiindca programare, fiindca ustensile folosite la procedura au aceleasi costuri de sterilizare daca vor curata 2 dinti sau toata gura etc.

Am dat 450lei la ultimul detartraj (cabinet scump !!)
Gasesti si la 300 poate chiar 250.
Erau oferte pe facebook acum ceva timp cu detartraje sub 200lei, cine stie ce calitate.

Edited by sirgoofy, 08 May 2024 - 14:15.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,359
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajValy_User, pe 08 mai 2024 - 13:57, a scris:

Dar un detartraj e cam 200 de lei, nu văd de ce ai face un detartraj parțial.

Detartraj inseamna maximum 32 de dinti.
Daca el are doar 20 de dinti in gura nu se numeste detartraj partial?

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
La 250 lei gasesc si in localitate, dar nu cred ca face in rate. La plata in rate nu m-am gandit, ca nu am vazut aici asa ceva

Buna idee, o sa intreb de plata in rate

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,903
  • Înscris: 15.06.2004
Oups... a revenit Karax pe forum...
Credeam ca a uitat de noi.

La subiect: - Nu nu face nimeni asa ceva. Poate doar detartraj fara sa mai faci si flurizare dupa ( ca asa se practica in mod normal... 0.

#10
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 03.02.2010
Dacă faci doi dinți odată, când ai terminat cu ultimii, poți să o iei de la capăt cu primii.

Vizualizare mesajlucianburjuiul, pe 08 mai 2024 - 14:52, a scris:

On topic - cauta pe net "trusa de detartraj" si poti sa te ocupi singur de problema. E cca 100 de lei.
Mi-ai amintit de Mr. Bean.

https://youtu.be/J0c...ycpz1rNtstxBQbn

#11
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.01.2024
Foarte interesant este faptul ca se vorbeste doar despre detartraj .
Din fericire este tratat si subiectul " Cum prevenim depozitele de tartru "  https://www.doctorul...itele-de-tartru , dar preocuparea pentru preventie este ca si inexistenta .
O igiena orala impecabila tocmai acest rol il are - de a preveni formarea placii bacteriene , a tartrului , a cariilor , aparitia celorlalte afectiuni dentare .
  Si , culmea culmilor ... nu costa nimic in plus , doar vointa si putin efort .
    Va doresc sanatate deplina ( fara tartru , fara carii , fara ... dureri ! )

#12
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 13.03.2023
Cred ca se poate, dacă plătești la fiecare sedinta prețul întreg, pentru un detartraj complet. Îți curata 2 dinți, plătești pentru toată gura. Peste o săptămână mai cureți 2, plătești iar pentru toată gura...Pentru ca, asa cum a mai zis cineva: asistenta, aparatura, instrumente, sterilizare, timp...toate alea costa la fel, indiferent de nr de dinți.

#13
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.01.2024
Dragi colegi , nu va faceti iluzii in privinta sanatatii dentare pe care doar o visati in acest moment .
In ciuda interesului la scara palnetara , si a eforturilor de nedescris , situatia este de-a dreptul ... catastrofala - https://www.europafm...cancere-bucale/
  Suntem intr-o situatie similara piramidelor egiptene - emitem ipoteze : https://www.descoper...e-controversate
  Când e mai bine să te speli pe dinți: înainte sau după micul dejun? https://adevarul.ro/...au-2225689.html
  Nu stim nimic precis , asadar , ramane cum am zis ... emitem ipoteze .
  Exista o solutie de maxima precizie si utilitate , am formulat-o deja - " Igiena orala de maxima eficienta "
  Sunt extrem de curios daca aceasta va reusi sa inlocuiasca actuala varianta - Igiena orala superficiala de tip fleosc , fleosc ...
    Depinde de ... toti !!!
      Va doresc sanatate deplina si fericire maxima !

#14
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 13.03.2023
Tu ai descoperit spălatul pe dinți la 70 de ani și ai impresia ca toți stau asa ca tine? 😅😅😅

#15
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.01.2024
Cine vorbeste despre alimentatie stiintifica sau rationala , nu descopera astazi alimentatia , ci doar completeaza lipsuri sau corecteaza erori .
Ceva asemanator se intampla si in cazul igienei orale impecabile , doar ca e greu de priceput de catre unii .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate