Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Racordare la apa termosemineu

Mi am luat 4x4

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 

Lupte WW2

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DexterGX

DexterGX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2013
Salut!
Stie cineva ce lupte au fost in zona Sucevei in timpul celui de-al doilea razboi mondial? Sau macar ce documentatie sa consult? Multumesc!

#2
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,082
  • Înscris: 12.03.2010
N-a cost nici o lupta, zona a fost ocupata de rusi dupa ruperea frontului de la Iasi in aprilie 1944 fara lupte. Pe bunica-mea au mutat-o din sat pe un cimp din apropiere citeva luni, pina la intoarcerea armelor.

#3
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 10.05.2013
Nu cred că au fost. Rușii au intrat ca-n brânză după evenimentele din 23 august 1944, fără luptă. O singură mențiune se referă la un incident din 6 iulie 1940, în timpul retragerii administrației române din teritoriul cedat URSS, în care unități ale bolșevicilor au trecut de noua linie a graniței, fiind contracarați într-o acțiune neoficial asumată de armata noastră.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,413
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.romania-...4-id140051.html
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/70/Campa%C3%B1aRumana1944.svg/1024px-Campa%C3%B1aRumana1944.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 06 May 2024 - 08:52.


#5
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 12.05.2019
Iasi ul a fost liniia frontului, acolo s au dau luptele grele.

#6
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 11.01.2011
https://historia.ro/...lia-578570.html

#7
DexterGX

DexterGX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2013
Va multumesc pentru raspunsuri!
Un singur lucru am reusit sa aflu de la bunica. Cand nemtii bateau in retragere au detonat podul ce leaga Veresti de Udesti plus linia de cale ferata. Pe langa asta, podul casei unde locuia a devent "centru de comunicații militare" pentru rusi.

Edited by DexterGX, 06 May 2024 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate