Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

I-auziti voi! - nu vor romanii sa mai plece din tara...

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
1103 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,623
  • Înscris: 18.10.2011
Ce ziceti de asta?

https://www.mediafax...-plece-22359296

Sa fie de la cresterea salariilor in Romania?

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,222
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 28 aprilie 2024 - 09:34, said:

Sa fie de la cresterea salariilor in Romania?
Pai salariu median net din Ro e sub nivelul ajutorului social din tarile mai spălate.
Eu mai degeabă cred ca toți care au vrut și au putut să plece, au plecat.
Tu de ce nu ai plecat?

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,241
  • Înscris: 30.04.2007
explic-o p'asta ...
romanca casatorita/stabilita in germanica, a fost depistata cu un cancer mamar, vine in Romania sa se trateze. curios, am intrebat-o de ce, subliniind ca in conceptia mea, sistemul medical german este NET superior .. raspunsul a fost laconic ... pare. probabil ca implica costuri adiacente mult mai mari decit in Romania, nu stiu, este doar o parere, cert este ca vine in Romania sa se treteze.

Edited by r_murphy, 28 April 2024 - 09:48.


#4
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 29.08.2013
Stai sa vina alegerile :D.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,222
  • Înscris: 25.06.2007

View Postr_murphy, on 28 aprilie 2024 - 09:47, said:

cert este ca vine in Romania sa se treteze.
Probabil că  e din aia ce vrea să umble pe la vraci și vindecători, alta explicație nu există…

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,854
  • Înscris: 31.01.2010
Posibilitatea lucrului la distanta a mai domolit elanul plecarii din tara impreuna cu avantajele impozitarii reduse de la noi fata de alte tari.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,222
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIon_Bumbu, on 28 aprilie 2024 - 09:56, said:

avantajele impozitarii reduse de la noi fata de alte tari.
:lol:
Ia vezi cu cât mai rămâi în Ro dintr-un brut de 2-3 mii euro față de același brut în vest.

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 29.10.2014
La ce ajuta ajutorul social de 1000 de euro in Olanda de exemplu, cand nu iti gasesti un apartament cu un dormitor sub 2500 de euro?

Mi-aduc aminte cand am fost in Franta si un bun samaritean ne oferea mie si sotiei o camera intr-un fel de hala plina de studenti chinezi pe numai 500 de euro. Mars de-aici, noi venim de la casa cu curte, pomi si drum privat si in Franta nu se poate un amarat de apartament sa inchiriezi.

#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postaaaa4567, on 28 aprilie 2024 - 09:34, said:

Ce ziceti de asta?

https://www.mediafax...-plece-22359296

Sa fie de la cresterea salariilor in Romania?

Am observat si eu. Parerea mea sincera, aia care au plecat pana acum inca mai aveau ceva de oferit- eu am plecat la 30 de ani, deja aveam meserie/limba invatate aici, la fel ca altii educati in anii '90. Din pacate marlania, lenea, si lipsa de educatie au ajuns la un nivel atat de mare, incat astia care termina acum scoala n-au nici skill-uri nici pofta de munca, sa-i ajute sa faca ceva in Occident.
Majoritatea pleaca, o ard 2-3 luni manipulanti la depozite, spalatori de masini sau adunat fructe, dupa care decid ca e mai bine la ei in sat, cu telefonul in mana pe tiktok.

#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,472
  • Înscris: 24.09.2017
Hai sa intelegem, cum se va desfasura topicul:

50% dintre posturi or sa fie de la romani plecati de ani buni, care si iau informatiile din stiri si softpedia. Care or sa aduca aceleasi argumente anti Romania.
20-30% or sa fie oameni mai batrani, ramasi in tara, dar care cred ca viata lor ar fi fost super misto daca plecau
10-20% daci liberi, pentru care energia din Carpati e cea mai buna+ portalele din Bucegi
Cativa oameni normali.

Eu cunosc destui care s au intors. Cat despre mine, nu mi am pus niciodata problema sa plec.

Edited by bobitad, 28 April 2024 - 10:06.


#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,854
  • Înscris: 31.01.2010

View PostKarhu, on 28 aprilie 2024 - 09:59, said:

Posted Image
Ia vezi cu cât mai rămâi în Ro dintr-un brut de 2-3 mii euro față de același brut în vest.

Eu zic sa vedeti cum este cind lucrezi freelancer din Romania fata de acelasi lucru in Germania...
Posted Image
In Germania se duc asa usor spre 40% -45% din bani spre stat.

Edited by Ion_Bumbu, 28 April 2024 - 10:17.


#12
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,592
  • Înscris: 24.11.2006

View Postaaaa4567, on 28 aprilie 2024 - 09:34, said:

Ce ziceti de asta?

https://www.mediafax...-plece-22359296

Sa fie de la cresterea salariilor in Romania?

Un articol care este mai mult decat discutabil, iata ce se afirma in cadrul lui:

Procentul romanilor care cauta in mod activ de lucru in strainatate scade semnificativ - doar 8% mai vor sa plece.

Cuvintele cheie: in mod activ. Vezi ca in articol mai sunt si alte cifre, citeste-l cu atentie!

Ce se intampla in Italia:

Quote

Recent, a fost efectuat un sondaj de opinie în Italia, în care întrebarea era: „Credeți că sunt prea mulți străini în țară?”.
Rezultatele au fost:
  • 20% dintre respondenți au spus „Si”
  • 10% dintre respondenți au spus „No”
  • 70% dintre respondenți au spus: „E, pe dracu!”

Posted Image E doar un banc.

Alte date:

Quote

Ministrul Românilor de Pretutindeni, Natalia Intotero, a spus, miercuri, că cele mai recente statistici arată că aproximativ 9.700.000 de români sunt plecaţi în afara graniţelor, subliniind că motivele emigrării sunt corupţia, calitatea slabă a clasei politice şi sărăcia.
Datele oficiale anunțate de Intotero fac distincția între românii din comunitățile istorice, cum ar fi cei din Republica Moldova, Serbia, Ucraina, și, într-o categorie separată, sunt incluși românii care au emigrat și care constituie diaspora. Astfel, din totalul de 9,7 milioane de români de peste granițe, 5,6 milioane sunt în diaspora. Sursa acestor date este reprezentată de misiunile diplomatice ale României.

sursa: https://romania.euro...a/30073056.html

Asta e in mod oficial, neoficial s-ar putea sa fie surprize de proportii.

Edited by un_el, 28 April 2024 - 10:26.


#13
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postbobitad, on 28 aprilie 2024 - 10:05, said:


10-20% daci liberi, pentru care energia din Carpati e cea mai buna+ portalele din Bucegi


Sa nu uitam tunelele construite de annunaki, care leaga sfinxul de piramide. Si gradina maicii domnului.

ON:

titlul topicului e la fel de entuziast ca si al stirii resprectie, de pe mediafax. Daca citesti stirea, descoperi ca e despre un studiu facut pe 150k de persoane din, atentie 188 de tari. Studiul sponsorizat de niste fonduri de investitii americane, nu foarte bine intentionate. Ce e de fapt, probabil un clasament din care 'ziaristii' mediafax au scos datele despre Romania, si i-au trantit un titlu bombastic 'Exodul s-a terminat'.
Genul perfect de 'stire' pentru anumiti useri SP.  Ca tot vorbeam de nivelul tot mai  scazut de educatie.

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 02.12.2007
INS spune ca peste 50.000 de romani pleaca anual din tara.
De intors se intorc cei care ies la pensie sau sunt de multi ani plecati si si-au strans ceva bani.

#15
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 14.09.2021

View Postr_murphy, on 28 aprilie 2024 - 09:47, said:

explic-o p'asta ...
romanca casatorita/stabilita in germanica, a fost depistata cu un cancer mamar,

Cancer mamar operat în Israel gratis în spital de stat pe asigurarea soțului și reconstrucția sânului tot acolo și tot gratis.

Se putea opera oriunde în altă parte că avea bani.

Acum e în România cine s-a operat așa și nu mai are nimic.

Edited by anonimuI, 28 April 2024 - 10:31.


#16
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 12.03.2010

View PostTipiric, on 28 aprilie 2024 - 10:17, said:

INS spune ca peste 50.000 de romani pleaca anual din tara.
INS-ul vorbeste prostii, pentru ca n-au de unde sti cind pleaca romanii de ce pleaca si pentru cit pleaca (nu mai e ca pe vremuri cind dadeai cu subsemnatul pentru chestiile astea, poate au ramas cu sechele si fixuri de comportament)
Mai mult, tot ei vin si spun ca romanii plecati DEFINITIV (domiciliu stabil in strainatate, renuntare la cetatenie) sint sint 1milion in toti astia 30 de ani.

OT, romanii nu pleaca pentru ca LE PLACE in strainatate, ba multi traiesc mai rau acolo decit aici, CI PENTRU BANI. Daca ar avea banii ăia in Romania 99% n-ar mai pleca, cu toate problemele de aici.

#17
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Asta e studiul original, fun fact, m-am uitat peste el, n-am gasit unde scrie ca romanii nu mai pleaca in afara, si procentele respective, poate mi-a scapat. Sunt consideratii generale despre migratia fortei de munca, si evident, accentul se pune pe skilled workers. Ceea ce Romania nu prea are de oferit. Dar, da, exodul s-a terminat :)).

https://web-assets.b...ent-2024-r2.pdf

#18
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,592
  • Înscris: 24.11.2006

View Posthellmarvel, on 28 aprilie 2024 - 10:37, said:

INS-ul vorbeste prostii, pentru ca n-au de unde sti cind pleaca romanii de ce pleaca si pentru cit pleaca (nu mai e ca pe vremuri cind dadeai cu subsemnatul pentru chestiile astea, poate au ramas cu sechele si fixuri de comportament)
Mai mult, tot ei vin si spun ca romanii plecati DEFINITIV (domiciliu stabil in strainatate, renuntare la cetatenie) sint sint 1milion in toti astia 30 de ani.

OT, romanii nu pleaca pentru ca LE PLACE in strainatate, ba multi traiesc mai rau acolo decit aici, CI PENTRU BANI. Daca ar avea banii ăia in Romania 99% n-ar mai pleca, cu toate problemele de aici.

Oare? https://www.digi24.r...mai-rau-2453853 Nu este obligatoriu ca in momentul in care parasesc tara sa renunte definitiv, ca sa te citez, la cetatenie.

Edited by un_el, 28 April 2024 - 10:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate