Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dandan

dandan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2024
Salut,
Urmeaza sa achizitionez un apartament intr-un bloc construit acum cativa ani si incerc sa inteleg daca este o problema cu faptul ca in actul de proprietate si in certificatul energetic apartamentul este trecut la parter in loc de etajul 1 cum se vede cu ochiul (meu) liber.
Documentele actualului proprietar par legale iar notarul care a intocmit contractul de vanzare  cumparare intre vechiul proprietar si mine pare sa nu aiba o problema cu diferenta asta intre realitatea din teren si acte.
Inca nu am incheiat achizitia asa ca incerc sa inteleg daca se poate incadra altfel decat este in realitate si sa fie si legal?
Mentionez ca Intre sol si acest "parter" mai exista un nivel locuit dar mie nu imi pare a fi demisol... nu imi iese la socoteala

#2
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 22.10.2007
probabil demisolul era de fapt parcarea in acte. Dupa aceea s-a transformat in locuinta. in ce zona este apartamentul? Sa n-ai surprize cu indieni la demisolul ala...

#3
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.11.2023
Inteleg ca blocul e construit dupa 2000. Dar apartamentul a mai fost locuit. Deci, predat de la dezvoltator.
O fi o smecherie a dezvoltatorului ca sa mai poata face un etaj desi avea autorizatie pentru mai putine. Asa ca, a facut demisol in acte din parterul real.
Daca toti din bloc au locuintele deja intabulate, cei care au facut receptia au inchis ochii.

#4
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 05.08.2011
Respectivul potential fost proprietar este dezvoltatorul sau altcineva, persoana fizica, juridica? In actele de cadastru si intabulare unde apare apartamentul, la etaj sau parter? Eu as recomanda sa ceri parerea unui alt notar intai, notarul este ales de cel care cumpara, nu de cel care vinde. Iar daca e direct dezvoltator si sunt neclaritati evidente fugi de ei si notarul lor.

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Ah... clasicul exemplu de bloc facut pe un teren cu o oarecare panta unde, pentru a fi conform cu certificatul de urbanism, parterul pe care noi il vedem cu ochiul liber e de fapt -3 sau -4 in acte...

Important pentru tine e sa te asiguri ca toate documentele contin aceleasi informatii. Daca in actele fostului proprietar apartmentul apare la parter, ori le corecteaza pe acelea (mult mai greu), ori documentele noi se fac in asa fel incat sa corespunda cu actele existente. Nu e complicat sa ii ceri celui care a emis ceritificatul energetic sa corecteze.

Eu cand am cumparat un apartament acum cativa ani am avut probleme din cauza faptului ca pe contractul fostului proprietar aparea o strada cu un numar, iar acum strada se numea altfel. A trebuit ca fostul proprietar sa faca o cerere la primarie pentru a-i confirma schimbarea de nume a strazii. Poate notarul e de acord insa daca il iei cu credit e posibil ca un functionar mai riguros al bancii se refuze acel document.

#6
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 03.12.2021
Daca ai un etaj sub tine putin sub pamant, atunci e clar. Acela e demisol si tu ai parter inalt.
Ce ti se pare ciudat ?

Eu am o garsoniera la et 1. Ai senzatia ca urci 2 etaje pana acolo

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 02.08.2021
Poate e la parter, iar apartamentul de jos e la demisol.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 24.05.2010
Gasesti toate detaliile in cartea tehnica. Nu cumpara fara sa o studiezi sau sa apelezi la cineva de specialitate. Evident, verificati daca si exista cele mentionate in carte si pe teren.

Edited by MooF2010, 11 April 2024 - 18:09.


#9
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 22.10.2007
sunt vreo 50 de astfel de exemple in zona bucurestii noi . Daca nu si mai multe. Unele sunt de -a dreptul hilare. Parcarea (demisol) are o rampa de vreo 40 de grade, si iese in trotuar, trebuie sa o iei pe strada ca sa cazi in rampa aia, evident ca doar un monster truck ar putea iesi de acolo. Stiu un bloc unde a inchis efectiv cu niste placi de metal ca sa ajunga trotuarul la nivelul initial. Se ia autorizatia dupa care demisolul care trebuia sa fie parcare se transforma in locuinta, spatiu de depozitare etc. Teoretic asa se lua autorizatia , daca asigurai cate un loc de parcare per apartament. Acum nu mai merge, sunt cateva blocuri la stadiu de gri oprite de vreo doi ani din construire. Si am impresia ca multi sunt in procese pe chestia asta.S-au intabulat ca locuinte inclusiv spatiile tehnice.Erau prevazute parcari stil Klaus...le inchiriaza pentru receptie si dupa aia dispar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate