Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Folie reflectorizanta

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 09.10.2007
Buna, as vrea sa aplic si eu folie contra soarelui, dar firmele cu care am vb cam toate vor a scoata geamurile din tocarie, sa le inveleasca partea exterioara in folie si apoi se pun la loc - 200 lei / mp. Ce parere aveti?

As fi tenat mai intai sa incerc cu folie aplicata de mine pe partea interioara (din casa), fara sa umblu la tocarie, dar oare va afecta geamul?

Multumesc.

#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Folia se pune pe exterior. Daca o pui pe interior risti sa crape geamul.

#3
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 09.10.2007

View Postcristyz, on 07 aprilie 2024 - 08:07, said:

Folia se pune pe exterior. Daca o pui pe interior risti sa crape geamul.
Multumesc, bine ca am intrebat.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,358
  • Înscris: 22.05.2003
1. Inteleg ca vorbim de geamurile de la imobil, nu de la masina si sunt bipan/tripan.
2. Daca vrei sa se vada frumos si sa nu risti sa se ridice pe la margine peste X ani, atunci da, se scot din rama.
Nu e nimic deosebit, dar trebuie apoi reglate la loc.
Marginile ies ca niste dopuri.
3. Folia se pune pe geamul interior, la interior (NU EXTERIOR)! Am folie de acest tip de 20 de ani pe geamuri (coniac) si inca rezista binisor.

#5
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 09.10.2007

View PostAdm, on 07 aprilie 2024 - 08:13, said:

1. Inteleg ca vorbim de geamurile de la imobil, nu de la masina si sunt bipan/tripan.
2. Daca vrei sa se vada frumos si sa nu risti sa se ridice pe la margine peste X ani, atunci da, se scot din rama.
Nu e nimic deosebit, dar trebuie apoi reglate la loc.
Marginile ies ca niste dopuri.
3. Folia se pune pe geamul interior, la interior (NU EXTERIOR)! Am folie de acest tip de 20 de ani pe geamuri (coniac) si inca rezista binisor.
Da, geamuri de bloc, termopan, nu stiu daca bi sau tripan.
Nu mai inteleg: folia se pune pe partea interioara? Sunt multi care zic ca e risc sa crape geamul.

Edited by calinescu26, 07 April 2024 - 08:45.


#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,769
  • Înscris: 01.12.2018
Am pus la interior.
Fara demontarea geamului.
De multi ani.
Fix in bataia soareșui.

Edited by tioopedi, 07 April 2024 - 09:01.


#7
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 09.10.2007
Mai stiti ce tip de folie, cat timp a durat montajul, cam ce suprafata, cu ce firma si cam cat a costat? Multumesc.
Ca eu am cam maxim 7 metri patrati de geam de acoperit.
Parca totusi as pune folia pe exterior, chit ca costa mai mult si banuiesc ca dureaza si mai mult montajul si cu riscuri de a strica ei ceva, dar vine vara si nu mai suport soarele.
Vad ca in general montajul la interior e cam 120-150 lei/mp, iar la exterior e cam 170-200 lei/mp.
Si vad ca sunt cam 2 tipuri de folie: cu protectie cam 80% si apli cu aprox. 60-70%.

Edited by calinescu26, 07 April 2024 - 09:19.


#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,361
  • Înscris: 03.12.2005
Daca te uiti la 2-3 clipuri pe youtube realizezi ca nu e mare bataie de cap sa scoti baghetele care tin geamul in toc. O data scoase e absolut banal sa iti pui folie pe ele, chiar si lasand geamul in toc. De fapt, la deschiderile mobile asa ar fi cel mai bine sa faci, ca sa nu strici calarea.
Poti sa si tai folia la marginea garniturii si sa lasi baghetele pe pozitie si nu se va vedea nicicum, mai ales de dupa perdele, doar curata bine geam si toc ca sa nu prinzi mizerie sub folie.
Folia pe interior, evident. Tot ce scoti la soare e mancat de UV in cateva saptamani.

Geamul va crapa daca ai pachete care pastreaza multa caldura afara si e expunere sudica. Adica LowE-uri si argon. Cel mai bine e sa pui o folie deschisa in situatia asta.

#9
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 09.10.2007

View Postsebulbus, on 07 aprilie 2024 - 09:22, said:

Geamul va crapa daca ai pachete care pastreaza multa caldura afara si e expunere sudica. Adica LowE-uri si argon. Cel mai bine e sa pui o folie deschisa in situatia asta.
Nu stiu ce inseamna "pachete", expunerea este catre vest, iar despre geam nu stiu, ca e bloc nou cu tocarie si geam puse de ei fara sa stim noi ce au pus.
Daca sunt cele "LowE-uri si argon" deci trebuie pusa folie deschisa dar unde? La ext au int?

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,361
  • Înscris: 03.12.2005
In oricare din situatii folia la interior. Orice pui la exterior nu prinde sfarsitul verii. Daca sunt geamuri de dezvoltator poti conta pe ceva ieftin, deci argon si un singur Low E maxim. Nu cred sa crape astea usor pentru ca nu opresc multa caldura in ele.

#11
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 09.10.2007
Am masurat geamurile apartamentului si sunt vreo 5 metri patrati in total (6 bucati de geam). Aveti idee cam cat timp dureaza toata aplicarea ?

Edited by calinescu26, 07 April 2024 - 10:20.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,355
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajcristyz, pe 07 aprilie 2024 - 08:07, a scris:

Folia se pune pe exterior. Daca o pui pe interior risti sa crape geamul.

Datorita caror cauze?

#13
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Se incalzeste foarte tare geamul si daca are ceva tensiuni interne sau e putin ciobit la margine o sa crape. Am patit eu cu folie montata pe interior, geam termopan montat spre sud. Am schimbat acel geam si acum am folia pusa pe exterior de cativa ani si e ca in prima zi.

#14
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcalinescu26, on 07 aprilie 2024 - 10:19, said:

Am masurat geamurile apartamentului si sunt vreo 5 metri patrati in total (6 bucati de geam). Aveti idee cam cat timp dureaza toata aplicarea ?
Nu prea cred ca o sa rezolvi mare lucru cu folia.
Geamul Low E oricum face efect de sera si permite trecerea caldurii din exterior in interior ca unul clasic.
Solutia corecta ar fi schimbarea geamurilor plus umbrire pe exterior.

#15
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 09.10.2007
Cred ca o las balta: prea multe riscuri (ba crapa sticla, ba poate imi sparg ei geamul la montaj, ba poate nu le pun bine si imi intra ploaia, ba poate nu au nici un efect).
Trag draperiile, pun un dezumidificator bun + aer conditionat si gata.

Edited by calinescu26, 07 April 2024 - 10:53.


#16
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 15.10.2006
Dezumidificator nu mai e nevoie daca pui AC.
Ce ai mai putea incerca ar fi sa intorci invers geamul, cu stratul Low E spre exterior pe perioada verii. Cam asta e pozitia lui normala in climatele calduroase.

#17
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,024
  • Înscris: 17.10.2003
Ce as putea sa pun la geam împotriva soarelui ca acuși vine caldura. Exclus folie sau altceva permanent ca stau cu chirie. Vreo plasa de umbrire, ceva de genul?

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,361
  • Înscris: 03.12.2005
Parasolar auto de luneta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate