Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

Tratament molar minte

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 09.03.2006
Tocmai mi s-a fracturat un colt la o masea de minte din partea de jos...nu ma doare inca...as vrea sa stiu daca maselele de minte mai pot fi tratate eventual cu extractia nervilor sau se scot direct?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,918
  • Înscris: 12.01.2018
depinde peste cine dai

scoatem tot și punem implant.sunt și din aceștia

din păcate și pacienți care-s de acord cu așa ceva.banu să iasă

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,788
  • Înscris: 02.08.2021
De obicei se scot direct.
Dacă nu e ceva foarte grav se pot și repara.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,772
  • Înscris: 01.12.2001
Se tratează și aia de minte.

#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 02.09.2009
Molarii de minte nu rol activ in masticatie
Se extrag

#6
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 09.03.2006
Eu nu vreau sa-i extrag numai de dragul extrasului...la mine e rupt doar un colt fara durere sau umflaturi insa pare gaura mare si ma tem sa nu fie ajunsa caria la nerv. Ma duc sapt aceasta sa vad poate am noroc si nu mi-l scoate :)

#7
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.02.2024
Nu ti foloseste la nimic al treilea molar, de ce vrei sa platesti tratamentul unei masele inutile ?

#8
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,707
  • Înscris: 23.09.2017

 juannn, on 11 martie 2024 - 16:21, said:

Eu nu vreau sa-i extrag numai de dragul extrasului...la mine e rupt doar un colt fara durere sau umflaturi insa pare gaura mare si ma tem sa nu fie ajunsa caria la nerv. Ma duc sapt aceasta sa vad poate am noroc si nu mi-l scoate Posted Image

Este in regula, nu ti-l scoate. O sa iti plombeze, iti ia banii de plomba (daca este mai grav cu tratament canal, scos nerv etc o sa coste mai mult, posibil si 300-400 lei). Insa trebuie sa fii constient ca peste ceva timp iar se va caria sau chiar va trebui extras. Molarul de minte se afla intr-o zona greu accesibila iar periajul nu este efectuat corect de cele mai multe ori. Astfel ca este predispus aparitiie unei carii. Deci intr-un final tot va trebui replombat/extras. Alti bani alta distractie.

Daca s-a cariat acum, personal eu l-as scoate. Nu are rol in masticatie, de cele mai multe ori este pozitionat si aiurea, ba inghesuie alti dinti, ba rasare aiurea etc.

Edited by alex342, 12 March 2024 - 15:07.


#9
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 13.03.2023
Molarii de minte sunt complet inutili. Și din cauza poziției, a spațiului limitat, sunt foarte greu de tratat corect. Asa ca cel mai indicat e sa scapi de el.

#10
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 09.03.2006
La mine molar 3 inferior e erupt corect si nu mi-a facut probleme pina acum....insa m-a speriat o doctorita ca nu se pot scoate nervii la molarii astia ca o sa-mi ajunga cu acele pina in git :) si  trebuie extrasi.

Ideea ca sunt constient ca va veni si vremea cind vor trebuie extrasi ca nu se va mai putea face nimic....insa eu imi doresc sa ii am cit mai mult cu putinta...asta e alegerea....  pina acum nu am avut extractii :)..... poate si asta ma sperie.

#11
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 13.03.2023
Pai...are dreptate 😀 Ca să tratezi un dinte trebuie sa intri cu acele alea lungi pe rădăcină. Și cum în zona în care sunt molarii de minte spațiul este foarte mic, e cam greu sa lucrezi în axul dintelui. Nu te lasă fizica și geometria 😀
Poate tu ai noroc și ai o gura mare care sa ofere un acces corect.

Și mai e o problema. Molarii de minte, când le vine vremea de scos...dor al naibii de tare. Și de regula se scot la chirurgie, unde durează ceva timp sa prinzi o programare. Și dacă ai norocul sa te apuce durerile de crăciun, de paste...în concediu....o sa îți blestemi zilele.

#12
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 09.03.2006

 barbosa1bis, on 12 martie 2024 - 16:50, said:

Pai...are dreptate �� Ca să tratezi un dinte trebuie sa intri cu acele alea lungi pe rădăcină. Și cum în zona în care sunt molarii de minte spațiul este foarte mic, e cam greu sa lucrezi în axul dintelui. Nu te lasă fizica și geometria ��
Poate tu ai noroc și ai o gura mare care sa ofere un acces corect.

Și mai e o problema. Molarii de minte, când le vine vremea de scos...dor al naibii de tare. Și de regula se scot la chirurgie, unde durează ceva timp sa prinzi o programare. Și dacă ai norocul sa te apuce durerile de crăciun, de paste...în concediu....o sa îți blestemi zilele.

Am gasit o doctorita ok care mi-a tratat maseaua de minte fara sa scoara nici macar nervii deoarece nu era asa de avansata caria insa nu a pus o plomba din fotopolimer ci una din rasina compozit deoarce cea fotopolimerizabila ar fi creat probleme la gingie...nu arata asa frumos ca o plomba din fotopolimer dar cica tine si asta vreo 10 ani.

Edited by juannn, 18 March 2024 - 14:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate