Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 

Sfat achizitie scuter sau triciclu electric

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,595
  • Înscris: 29.04.2008
Dupa cum spune si titlul, as vrea sa achizitionez un vehicul electric usor pentru deplasarea prin oras, spre si dinspre serviciu. Exclud bicicleta din motive de siguranta in trafic.

Ma gandesc la un scuter sau un triciclu cu care m-as descurca mai lejer in trafic. Am o varsta, deci inclin spre un triciclu, nu am idee cum s-ar conduce si cum ar fi stabilitatea unui scuter. Nu sunt interesat de acrobatii sau alte smecherii insa am vazut ceva tricicluri cu articulatii, genul care se inclina in curba*. M-ar atrage, in primul rand datorita designului.

Am carnet auto.

Acum, dilema: de ce unele costa 20.000 de lei, altele 15.000, altele sub 10.000? La ce trebuie sa ma uit? Ce este important in alegere in afara de un service local?

Mersi


PS eventual ceva feedback de la posesori ar fi un bonus

* adica asa ceva, nu de alea de bosorogi:
https://ztechbike.ro/?page_id=1463

Edited by iladi, 25 February 2024 - 12:31.


#2
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 02.06.2021
Nu e nici unul sigur in comparatie cu.un scuter care atinge minim 60km/h, ca sa poti tine ritmul cu masinile, astfel incat sa nu te depaseasca toti cretinii. Mersul pe marginea drumului mi se pare periculos. Bicicleta iti ofera posibilitatea mersului pe trotuar.
Daca tot ai 20.000 de lei sau pe acolo de cheltuit, ia.ti un piaggio mp3/4/5, se conduce cu b.ul si este net superior oricaror variante ai luat in calcul pana acum.
De ex. https://www.olx.ro/d...lt-IDi12DP.html
Apropo, varsta e doar un numar si devine problematica doar daca ti.a imbatranit spiritul.

Edited by Namidee, 25 February 2024 - 12:55.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,066
  • Înscris: 15.04.2019

 Namidee, on 25 februarie 2024 - 12:50, said:

Apropo, varsta e doar un numar si devine problematica doar daca ti.a imbatranit spiritul.
Asadar nu-i problema daca dai in mintea copiilor? :)

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014

 Namidee, on 25 februarie 2024 - 12:50, said:

Bicicleta iti ofera posibilitatea mersului pe trotuar.

bicicleta, ca si trotineta electrica, se conduce pe pistele special amenajate sau la marginea drumului cat mai pe dreapta pe carosabil. de ce crezi tu ca se numesc piste de biciclete si nu trotuar de biciclete?

nu induceti lumea in eroare, ca mai sunt unii care va si cred.

#5
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 16.05.2010

 iladi, on 25 februarie 2024 - 12:25, said:

Am carnet auto.
Bravo tie, dar in oras si 25kh sunt suficienti. ZT-27 e ieftin, dar o sa trebuiasca sa ii schimbi bateria cu ceva li-io. ZT-21 G5 ECO cica prinde 45, dar nu as fi sigur ca nu e cu plumb.

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,272
  • Înscris: 24.01.2008

 iladi, on 25 februarie 2024 - 12:25, said:

Si eu tot un scuter MP (care se poate conduce cu B-ul) as zice.  C-ai sa "prinzi gustul" si vei vrea mai mult... ragaliile alea electrice n-or sa te mai multumeasca.
Ca sa nu te trimit direct la Yamaha Niven, ca la aia iti trebuie A.   :bigwhitegrin:

#7
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 24.07.2022
daca ai bicicleta electrica ce prinde 45 sa zicem, de ce nu ar merge si pe mijlocul benzii, mai ales "la nevoie", in intersectii/semafoare/viraje? iar pe trotuar poti merge cu ea, doar ca nu cu viteza/mai responsabil. nu zice legea sa o iei de coarne pe trotuar, doar pe trecere, din cate stiu eu.

ceva cu 3 roti ar fi super, eventual si mai greu de furat.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,167
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am încercat triciclu, n-a fost o plăcere dar cel din link cu 2 roți pe față dacă are diferențial bun ar trebui să fie altceva. Fă mai întâi un test drive.

#9
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.07.2020
Eu mi-as lua triciclu electric.

#10
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Atata timp cat mergi mai incet decat masinile sau pe dreapta, intre masini si trotuar vei fi in pericol. As lua un scuter clasic sau o motocicleta, sa pot circula cu 50 - 60km/h.

Daca ai permis de conducere cu categoria B poti conduce o motoreta/un scuter de pana in 125 cmc: https://www.digi24.r...ua-roti-2620679

#11
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 24.12.2004
Daca ai permis categoria B, NU poti conduce scutere sau motociclete cu capacitate pana in 125 cmc. Inca. Si doar vehicule cu transmisie automata.

#12
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Scuter de 50 in 4 timpi. E la fel de incet ca si cortegiul funerar, dar nu se strica aproape niciodata, iar atunci cand se intampla, costa cateva sute de lei sa il repari.
Eu am un Kymco Like pe care il folosesc foarte des in oras. Are 10 ani vechime si nu da semne de oboseala. Unul in stare buna nu ar trebui sa treaca de 800 de euro.

Singurul triciclu care se conduce cu B parca e ceva model de la Piaggio. Arata ca o struto camila. N as avea incredere sa ma urc pe el.

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,963
  • Înscris: 14.11.2004
Cand si daca intra in vigoare B125, Honda are urmatoarele modele:

SH Mode 125
De la 3.550€

PCX 125
De la 3.950€

SH125i
De la 4.650€

FORZA 125
De la 5.950€

Dintre ele Forza 125 mi se pare cel mai fain, dar nici restul nu sunt de neglijat, unele vin cu Smar Key si iluminat LED, iar Forza are inclusiv si parbriz reglabil electric si mufa USB.

Triciclul de la Piagio, MP3 parca, se conduce cu B, dar nu este ieftin, pleaca undeva de la 7000 si creste pe masura capacitatii cilindrice.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Nu mai bine faci școală si iei unul de 300?

#15
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 25.01.2007
Scoala e vreo 2500 cu totu. Plus ca tre sa mai pui mana pe carte, sa mai treci prin emotiile examinarilor. Cand se va vota legea aia cu B-ul tot tre sa faci niste ore de practica, care ore te duc cat jumatate din scoala. Numai ce m-am apucat de A (dupa 30 de ani de B) pt ca vreau sa-mi iau un Super Soco TC Max. Suficient de rapid cat sa nu incurc pe nimeni in trafic si range arhisuficient pt oras. Dupa primele ore de poligon... imi pare rau de cei 30 de ani ca i-am pierdut doar cu curul in masina...

Edited by Meister, 29 February 2024 - 15:29.


#16
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.09.2014
Ce se mai stie de legea pentru b125?

#17
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Se face anul si tot nimic... Asa ca, aveti grija ce votati 😂

#18
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 26.11.2006
Are cineva idee ce vehicul electric s-ar descurca intr-o zona de munte cu rampe de 15-20 grade? Am panouri fotovoltaice si asa as avea transport gratis local. Multumesc si astept orice idee!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate