Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

Sinus lifting + Aditie os

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Daca cineva a facut aceste 2 operatii, m-as bucura daca ar putea sa-mi zica daca, dupa operatie, in cazul meu 12h a avut aceleasi " lucruri "

1. eliminare cheaguri ( prin mucozitate, pe gura, NU si nas ) in care mai sunt si Uneori, particule de Aditie os dar, RAR
2. nas uscat
3. gat oarecum uscat

Operatia a decurs normal, fara efecte adverse grave, putin umflat obrazul in partea cu operatie ( ceva normal ), fara alte sangerari post operatorii.

Daca am omis ceva si cineva mai poate adauga ceva, as aprecia.

Multumesc anticipat,

Edited by raducanu969, 16 February 2024 - 07:45.


#2
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,133
  • Înscris: 15.03.2005
Salut, eu am facut, nu am avut ”lucrurile” de la pct 1 dar mi-a explicat ca se pot elimina bucatele din aditia de os si sa nu ma sperii. gat uscat cred ca e normal la cat ai stat pe scaunul ala cu gura deschisa.
Daca tin bine minte, cel mai important lucru pe care mi l-a spus dentistul a fost sa nu stranut cateva saptamani sau sa suflu tare nasul, in caz de stranut sa incerc sa tin gura deschisa sa nu se creeze niste presiuni pe acolo.
Putin umflat..stai bine, la mine a fost cu umflat bine si dureri mari cateva zile.

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 30.06.2023
Acele bucatele eliminate si tu le-ai avut din cate vad, deci, pana in acest moment este OK, azi am vorbit cu Chirurgul si mi-a zis ca, daca persista sa-l sun, dar pana in acest moent, totul este OK, mai ales ca nu au fost Sangerari ( pe nas sau gura ), lucru care chiar arata ( probleme ). Ce alte efecte post operatorii ai mai avut?
Da, si mie mi-a spus ca nu Stranut normal ci cu Gura deschisa pentru a Evita presiunea pe sinus dar si Suflatul nasului ( ci doar tamponat ), si seara, inainte de culcare sa dau cu un Spray Nazal pentru ca aatunci se curata si mai bine SINUSUL.

#4
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Nu elimini bucatele de os decat daca carpaciul a perforat membrana sinusului si nu a peticit-o.

Mi-e mi-a perforat membrana si mi-a pus un petic.

N-am avut nicio problema dupa operatie, nici umflatura si nici cine stie ce dureri, nu a trebuit sa iau analgezice deloc. Mi-a zis sa nu zbor cu avionul cel putin o luna si sa incerc in urmatoarele doua saptamani sa evit pe cat posibil sa stranut.

Singura parte nasoala a fost ca in timpul operatiei care a durat cam mult, s-a redus efectul anesteziei si ultima parte am cam simtit-o.

Sinus lift si aditie de os sunt una si aceeasi operatie. Nu sunt doua operatii.

Edited by murdar, 16 February 2024 - 09:56.


#5
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 30.06.2023
pt murdar - nu cred ca a perforat membrana, sigur aveam pierderi mari de Aditie Os, mai ales ca mi-a facut Grefa din propriul sange ( pentru o asimilare mai rapida sauc eva de genu, ca mi-a luat 3 fiole cu sange ) si chiar a lucrat bine. Da, intradevar sa nu zbori cu avionul, 3 - 4 saptamani sa nu stranuti normal ci cu ( gura deschisa ), sa nu sufli nasul ( doar sa tamponezi ), sa nu mananci cald sau sa bei cald, sa nu fumezi sau sa bei cafea in primele 48 - 72 ore dupa Interventie, si vreo cateva.

Si mie mi-a pus mi-a pus Petic ( din ce am vazut din reflexia din masca lui ), oricum, pana acum totul este super OK, nu ma vait de nimic, doar ca as vrea sa aflu si de la altii, Ce efecte adeverse au avut si Care au fost si Care a fost tratamentul?

#6
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Aditia de os nu poate sa scape decat prin doua locuri:

1. Prin membrana perforata, ajunge in sinus si dupa aia iese pe nas.
2. Prin fereastra pe care a facut-o in maxilar ca sa acceseze sinusul.

Cand se perforeaza membrana naturala a sinusului, se peticeste cu o membrana speciala.

Tratamentul dupa operatie a fost sa ma clatesc de 2 ori pe zi cu ceva apa de gura medicinala, am uitat cum se numeste, mi-a dat doctorul un pliant si m-am dus cu el la farmacie si am cumparat-o.

Edited by murdar, 16 February 2024 - 11:23.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,223
  • Înscris: 25.06.2007

 raducanu969, on 16 februarie 2024 - 07:40, said:

Daca cineva a facut aceste 2 operatii, m-as bucura daca ar putea sa-mi zica daca, dupa operatie, in cazul meu 12h a avut aceleasi " lucruri "
N-am avut nici pe dreaq. Robocop!

 murdar, on 16 februarie 2024 - 11:21, said:

apa de gura medicinala
Paroex sau altceva care contine clorhexidina, probabil...

#8
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 30.06.2023
pt Karhu - si cum ai eliminat chaegurile de sange? Da, apa de gura care contine clorhexidina

#9
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 13.07.2006
Am facut acum 3 luni fix asta, dar nu retin sa fi avut simptomele mentionate. Dar cum ti-ai dat seama ca ar vorba chiar de particole din aditia de os?

#10
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 30.06.2023

 nick_blaster, on 16 februarie 2024 - 12:53, said:

Am facut acum 3 luni fix asta, dar nu retin sa fi avut simptomele mentionate. Dar cum ti-ai dat seama ca ar vorba chiar de particole din aditia de os?

Salut

Am citit pe internet despre Efecte Adverse si astfel, am tinut seama la ce mi se poate intampla si, de cateva ori, aveam acea Mucozitate care ( iti da impresia ca e pe cerut gurii, Nu stiu exact sa-ti explic, sper sa intelegi ), uneori era mai Consistenta fata de cea normala dar, avea si acel gust specific de sange. Cand ( cand acea mucozitate ajunge in gura, ori inghiti ori scuipi, depinde de cum e si Locul in care te afli,  sau Saliva iti este abundenta in gura si atunci, dai sa o inghiti; Nu stiu daca am fost destul de inteleg, sper sa intelegi! ) imi venea acel cheag si simteam un Usor Disconfort, si usor cu dintii din fata ( ca si cum sfarami, mesteci ), simteam acele mici Granule.

La ora cand scriu acest mesaj, desi mai am acele mucozitati normale, nu mai simt acele particule.

ps. scuza-ma daca nu am fost explicit, nu intotdeauna gasesc cuvintele potrivite, de, se mai intampla, nimenu nu e perfect.

Poate in cazul tau, Nu ai acordat o atentie asa mare! Da, ce sa zic! Sunt diferite particularitati, de la Om la Om, sa zic asa


Timp de aceste  3 luni, Ce ai avut voie sa faci si Ce nu ai avut voie?
Dupa cat timp ai revenit la Mancarea Obisnuita?
Dupa cat timp ti s-a zis ca, Operatia a decurs OK, Implantul OK dar si Osul adaugat s-a integrat in Organism?

Si multe altele care, sigur vor ajuta si pe altii ( daca iti mai aduci aminte )

Edited by raducanu969, 16 February 2024 - 13:12.


#11
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 13.07.2006
Am avut aceleasi recomandari ca cele mentionate mai sus, sa nu suflu cu putere nasul, sa stranut cu gura deschisa. In plus, mancare moale la temperatura camerei si sa evit sa mananc pe partea respectiva.Pentru ca a fost un efort mare sa stau cu gura deschisa aproape doua ore, mi s-au recomandat niste exercitii de tonifiere, sa nu mai fie asa dificil data viitoare.
Ar fi trebuit sa merg la un control dupa cele trei luni, insa l-am amanat pentru martie. Probabil ca doar o radiografie va arata daca aditia de os a fost ok, dar probabil ca e ok pentru ca am mai facut acum ceva timp si a fost bine.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,248
  • Înscris: 15.05.2008
Am avut nr2 sigur,restu nu mai retin.
Chiar daca ei vor,mergi la maxim cu recomandarea lucrarii finale,cat mai mult timp pt vindecare cu atat mai bine

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,315
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu am eliminat ceva aditie de os, particule extrem de fine, pur si simplu ieseau prin gingie, nu mai stiu dar nu mult. E ceva normal.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,223
  • Înscris: 25.06.2007

 raducanu969, on 16 februarie 2024 - 12:04, said:

pt Karhu - si cum ai eliminat chaegurile de sange?
Probabil o parte s-au absorbit, altele in somn...

#15
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 02.02.2014
Am  sinus lift+aditie os si din ce mai tin minte m-a durut al naibii. Umflatura  care se tot plimba in sus, in jos...Nu tin minte de cheaguri sange eliminate . Ce mai tin minte este ca mi-a fost recomandata apa de gura Corsodyl.
Nu stiu ce particule aditie os ai eliminat tu, mie mi-a luat sange din vena, a amestecat cu nush ce prafuri si aia mi-a bagat in sinus.

Edited by MKdens24kw, 16 February 2024 - 19:48.


#16
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 06.02.2012
Am facut sinus lift cu aditie de os, ceva cheaguri cu umflaturi au fost, dar asta cu elimininare particule  nu am avut.

#17
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 24.04.2011
cat mai ajunge o astfel de operatie?

#18
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
1000+ de euro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate