Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !
 

Rattle noise pe subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Robyy99

Robyy99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2024
Salutare, am și eu o problema la un subwoofer B&W, conectat la un AV receiver AVR-X500
Problema la subwoofer este ca atunci cand intra pe frecvente joase la melodii, se aude un zgomot la difuzor ( noise rattle ), asta la nivel mare si doar dacă este setat pe frecventele cele mai joase, din ce am găsit eu pe net, l am desfacut sa vad dacă nu cumva e ceva dezlipit la el, nu are nici o problema, nimic dezlipit, am aranjat și lipit cumva cablajele din interior poate ele atingeau, face la fel, la frecvente normale adică sa nu fie bas ul asa profund pod sa ridic muzica la nivel maxim, tot face zgomot dar nu atât de tare, la frecvente mici nu pot sa ridic nici la jumate volumul

#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 24.03.2006
Ai cumva B&W ASW608/610 pus pe spikeuri? Daca da, strange-le bine cu o cheie fixa, dar nu atat de tare incat sa strici incinta! Cu timpul se largesc de la vibratii. Sau schimba pe picioarele din silicon.

Mai sunt doua posibile variante. Pune mana pe panoul spate atunci cand se aude zgomotul, vezi ca suruburile sa fie stranse bine, sa nu zbarnaie placa amplificatorului.

Ultima varianta. Daca te-ai asigurat ca nu sunt celelalte, pune mana deasupra subwooferului si apasa pe el. Daca zgomotul se opreste atunci cand greutatea ta apasa pe incinta, cel mai probabil spikeurile trec prin covor/carpeta si acesta topaie pe podea (parchet/beton) Aceeasi varianta si daca nu ai covor, doar parchet. Desi nu cred ca l-ai pune pe spikeuri direct pe parchet.

Eu unul m-am invatat minte. Nu mai cumpar niciodata subwoofer sealed. Sunt limitate la volum tocmai din aceste motive, chiar daca unele suna foarte bine la volum mic, cum este si cazul B&W. De altfel B&W a si introdus un buton de limitare a basului, dar nu e foarte eficient, la volum mare incinta fie rezoneaza fie zdrangane pe podea.

Iti mai propun inca un mod de a te asigura ca nu subwooferul e de vina. Pune una din melodiile care stii siigur ca are "rattle". Dar nu la maxim! Lasa volumul la ora 9 sau 10 cel mult. Dai mai tare doar daca e prea incet ca sa se auda acel sunet. Cand ajungi la pasajul cu pricina, ridici subwooferul de la podea cu ambele maini. Daca suspendat in aer nu mai face asa, ai identificat problema!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate