Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...
 

Jurnal construire casa la taranoaia in judetul Olt

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,578
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

Maine se fac primele masuratori, astazi s-au cumparat primele materiale de constructie, ce au totalizat 23.000 lei. In satul Miesti, com. Cungrea, jud. Olt, se doreste ridicarea unei case noi (cea veche demolata in 2021) doar cu P, magazie, dormitor, baie, living+bucatarie (separate sau open space). Proiect modificat din 2 dormitoare la 1 dormitor.

Se doreste incadrarea intr-un miliard lei vechi, dar e posibil ca finisajele sa depaseasca aceasta suma. Chiar pericol de incetare lucrari.

Proprietate abandonata de 40 de ani, cumparata in 2021 prin vanzarea proprietatii Spineni, in care am copilarit. Locuim la Slatina la case, dar e strict dorinta mamei de a ridica o casa in satul copilariei ei. Oricat ne-am opune noi, ea va edifica aceasta constructie. Ramane de vazut daca se va finaliza.

Eu as dori doar ceva care sa inlocuiasca magazia foarte veche (1916) si deteriorata destul de serios, pe care o folosesc drept spatiu tehnic de monitorizare si divertisment (internet, curent electric, camere video pe exterior si interior, prize smart, Google Hub), nu o casa pentru ca nu doresc sa ma cazez vreodata acolo, ci cel tarziu la ora 22 sa ma urc in masina spre Slatina.

Mama vrea casa. Va fi prevazuta o soba, de fantezie. Incalzirea nu ne-am hotarat cum o facem, in primul rand iarna nu va sta nimeni, iar vara mama va sta destul de rar-putin acolo (eu as spera sa stea mai mult).

In sat momentan nu sunt gaze naturale si canalizare, iar curentul l-am bagat trifazat (septembrie 2022) fiind bransament nou. O faza alimenteaza magazia cu o priza neagra turceasca cu 4 posturi, aplicata pe un perete al magaziei, din care pleaca prelungitoare spre tot ce am acolo. Designul prizei, unul de casa bantuita, se potriveste cu magazia intunecoasa, fara geamuri.

Sunt promisiuni ca in curand se vor introduce gazele naturale in Miesti, iar de canalizare nu se da nicio sansa. Iluminatul public e adus la standarde actuale din septembrie 2023.

Voi scrie aici cum decurge, ce se intampla si evident, daca se va finaliza sau abandona lucrarea. Pe mine momentul care ma intereseaza este PIF-ul instalatiei electrice, fiindca doar atunci pot muta electronicele din magazie in noua constructie si sa demolez acea magazie oribila ce putrezeste pe zi ce trece si "ninge" in ea cu pulbere de lemn vechi, ba chiar si ploua in ea intr-un loc din care am ferit prizele-electronicele. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 02 February 2024 - 14:49.


#2
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 30.06.2023
Mult succes si daca nu te deranjeaza sa-mi spui, cati mp si eventual o poza de la proiect? Si eu vreau o casa de 56 mp, doar 2 dormitoare ( ca la bloc ), 1 baie generala eventual una de serviciu ( pentru betivi ) si un Open Space, fara etaj.
Multumesc anticipat,

#3
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,336
  • Înscris: 17.03.2009
Planurile,proiectele de instalatii le ai?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,578
  • Înscris: 14.10.2008
.

View Postanaki, on 02 februarie 2024 - 14:57, said:

Planurile,proiectele de instalatii le ai?
Deloc.

Evident lipsa canalizarii duce la necesitatea de hazna (fosa).

Apa calda boiler electric sau asteptam introducerea gazelor.

Retea de apa exista dintotdeauna, e folosita la udat gradina, satul nu are puturi, freatica e la adancime mare.

Attached Files



#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,364
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNeaceasca85, on 02 februarie 2024 - 14:46, said:

Voi scrie aici cum decurge, ce se intampla si evident, daca se va finaliza sau abandona lucrarea. Pe mine momentul care ma intereseaza este PIF-ul instalatiei electrice, fiindca doar atunci pot muta electronicele din magazie in noua constructie si sa demolez acea magazie oribila ce putrezeste pe zi ce trece si "ninge" in ea cu pulbere de lemn vechi, ba chiar si ploua in ea intr-un loc din care am ferit prizele-electronicele. Posted Image

Nu uita sã prevezi în proiectul de instalații electrice montare panouri fotovoltaice și stație de încãrcare mașinã electricã.

Edited by george_alexandru, 02 February 2024 - 15:01.


#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,336
  • Înscris: 17.03.2009
Cum obtii AC-ul?

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,578
  • Înscris: 14.10.2008

View Postgeorge_alexandru, on 02 februarie 2024 - 15:00, said:

Nu uita să prevezi în proiectul de instalații electrice montare panouri fotovoltaice și stație de încărcare mașină electrică.
Ma distrezi. FV exclud din start, iar masina electrica, poate hibrid vreodata. Daca nu s-ar baga gaze, panoul de apa calda menajera ar fi un must. Am si la Slatina asa ceva.

Momentan consumul se incadreaza in plafonul CEZ, imi vin cam 50 lei la fiecare 3 luni (regim casa de vacanta) dar daca creste, il mut si pe asta la Hidroelectrica. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 02 February 2024 - 15:05.


#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,918
  • Înscris: 29.06.2006
N-ai cum cu 100 de mii in niciun caz. Atentie, eu am renovat o casuta de 33mp. renovare nu contruire da? Adica dat totul jos pana la caramida, armare cu plasa de 6mm ext+int, tencuit  izolat, centrala o aveam, tras instalatie cu 4 calorifere, am 2 camere de 10 mp fiecare si inca o camera tot de 10mp pe care am facut-o baie si buc, 2 holisoare de cate 1,5mp fiecare si o camara, instalatie electrica noua, sanitara noua si cam atat, izolarea am facut-o singur ca m-am speriat de preturi, totul s-a dus in 170 de mii de lei, fara sa mai pun maruntisurile

Edited by xcit, 02 February 2024 - 15:04.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,578
  • Înscris: 14.10.2008
Vorbim de o casa putin spre deloc locuita, dorita mai mult din imagine. Strict dorinta mamei, eu doar as inlocui magazia cu o baraca mult mai OK, hidroizolata in primul rand, pentru electronicele mele.

#10
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 30.06.2023
Oricum, cand iti faci proiectul de casa, e bine sa incluzi ( tot ce iti trece prin minte ) deoarece, ulterior, va trebui sa platesti de fiecare data. Dar, stiu ca e o lege ( nu stiu daca s-a adoptat ) prin care, Statul prin Primarie iti ofera Gratuit un Proiect de casa pe care trebuie sa-l urmezi, (  daca vrei ceva diferit platesti mai mult )

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,578
  • Înscris: 14.10.2008

View Postanaki, on 02 februarie 2024 - 15:01, said:

Cum obtii AC-ul?
De la Primaria Cungrea. Am avut si autorizatie de demolare.

View Postraducanu969, on 02 februarie 2024 - 15:03, said:

Oricum, cand iti faci proiectul de casa, e bine sa incluzi ( tot ce iti trece prin minte ) deoarece, ulterior, va trebui sa platesti de fiecare data. Dar, stiu ca e o lege ( nu stiu daca s-a adoptat ) prin care, Statul prin Primarie iti ofera Gratuit un Proiect de casa pe care trebuie sa-l urmezi, (  daca vrei ceva diferit platesti mai mult )
Mama va hotara modificarile la proiect, in functie si de bani. Eu vreau ceva cat mai simplu si mai ieftin.

Nu vreau sa locuiesc-dorm acolo, ma duc doar sa ajut la gradinarit, in rest vreau doar monitorizare vreme (prin camerele video, 6 la numar, 1 cu acumulator) si retea electrica (fluctuatii si intreruperi). Atat. Mama ar vrea sa doarma acolo cand si cand, daca vrea sa stea 2 zile la gradinarit, efectiv trebuie naveta ca la rude nu prea are unde sa doarma.

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,918
  • Înscris: 29.06.2006
Eu n-am vrut sa renunt la ea, am tinut-o tot pt suflet ca m-am nascut si am crescut in ea, aici in Bucuresti....nici nu sta nimeni in ea, dar pot sa ma duc cand vreau sa fac un gratar

#13
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 30.06.2023

View PostNeaceasca85, on 02 februarie 2024 - 15:05, said:

De la Primaria Cungrea. Am avut si autorizatie de demolare.


Mama va hotara modificarile la proiect, in functie si de bani. Eu vreau ceva cat mai simplu si mai ieftin.

Nu vreau sa locuiesc-dorm acolo, ma duc doar sa ajut la gradinarit, in rest vreau doar monitorizare vreme (prin camerele video, 6 la numar, 1 cu acumulator) si retea electrica (fluctuatii si intreruperi). Atat. Mama ar vrea sa doarma acolo cand si cand, daca vrea sa stea 2 zile la gradinarit, efectiv trebuie naveta ca la rude nu prea are unde sa doarma.

Tot ce iti spun este exact cum am procedat, ca sa numai am bataie de cap pe viitor. Cu sau fara fosa si alte constructii, tot Aceasi bani imi lua Posted Image) si Proiectactul m-a invatat, ca pe mine, sincer, nu ma ducea capul la asa ceva :))))

Edited by raducanu969, 02 February 2024 - 15:11.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,578
  • Înscris: 14.10.2008

View Postxcit, on 02 februarie 2024 - 15:08, said:

Eu n-am vrut sa renunt la ea, am tinut-o tot pt suflet ca m-am nascut si am crescut in ea, aici in Bucuresti....nici nu sta nimeni in ea, dar pot sa ma duc cand vreau sa fac un gratar
Casa mea de suflet e vila din Slatina, edificata in 2000. Asta de la Miesti e pentru sufletul mamei, strict. Pentru al meu ar fi suficienta o baraca, un shelter tehnic de monitorizare, atat. Pentru asta nici nu as vinde vreodata proprietatea, e la 33 de km de Slatina, suficient cat sa fie diferita vremea fata de oras, si daca la Slatina curentul electric e prea stabil, imi place sa am si o locatie rurala cu intreruperi mai multe. Posted Image

Ma rog, acum si la Miesti e curent neoprit din 20 decembrie. Vremea este calma si nu provoaca intreruperi.

#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 13.02.2006
Daca ramane proiectul asa, mai trebuie doi stalpi : unul intre zidul de la baie si zidul de 7m  si celelalt in oglinda, la usa de intrare.
In normativ scrie clar:la orice intersectie de ziduri se plasaeaza  stalpi (samburi de beton)
Bafta la constructie, daca vrei cu fotovoltaicele te ajut eu.
Gratis manopera....

Edited by rinaldoparaipan, 02 February 2024 - 15:24.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,364
  • Înscris: 30.08.2017

View Postrinaldoparaipan, on 02 februarie 2024 - 15:20, said:

Bafta la constructie, daca vrei cu fotovoltaicele te ajut eu.
Gratis manopera....

@Neaceasca

N-ai cum să refuzi așa ofertă :icecream:

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,155
  • Înscris: 29.06.2005
Neaceasca.
Cum ti-a spus si alt coleg este  greu de crezut ca te vei incadra in bugetul dat de tine, adica undeva la 20.000 euro.
Oricata economie ai face, sunt anumite aspecte la care nu poti face rabat (cum ar fi fundatia si structura de rezistenta, de exemplu)

Nu are importanta cat de locuita va fi - preturile sunt aceleasi.

Iti pot spune dupa experienta anului trecut ca o poti face, poate, la gri cu banii aia. Daca e mica, adica undeva la 70mp construiti, spre 50 utili, folosesti materiale relativ ieftine....poate.
Numai manopera la rosu va costa cam 7-8000 euro, asta in cazul foarte fericit.
Vezi jurnalul meu (casuta la verdeata) ca sa-ti faci o idee despre costuri reale - si tine cont ca am facut clasic.

Daca faci doar un calcul banal - 7-8000 manopera; ~3000 ferestre/usa exterioara deja ajungi la 11.000 euro. Betoane pentru fundatie/structura - pe la 4000 + euro. Deja 15.000. Lemn, minim 3000 eur. Fier, pereti(caramida/bca...etc), instalatii...etc etc etc. Masinarii (excavator, camioane..etc). Chestii marunte, da` multe (cuie, sarma, diverse)


Singura varianta (care nu e pe placul meu din motive de rozatoare/rezistenta la foc...etc) ar fi o casa din lemn (structura din lemn, placata cu OSB exterior, rigips interior) unde poate, poate ai putea sa faci ceva. Vezi "made by Constantin" pe YT.

#18
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,015
  • Înscris: 12.08.2008
@initiator din ce era facuta casa ? Paianta, chirpici.. ? Eu asi ramane pe tradional, la mine in moldova noastra paianta e la putere, pe cadre din lemn , betonul si fierul e un moft.
Ai copii , nepoti sa le lasi o casa mai solida ?!
PS si ca o  gluma : voi faceti case rotunde sa nu stea dupe colt hotul..  in Olt ? Ca ideie fa camerele hexagonale ca fagurii albinelor, e mai cool si mai eficienta decat una rotunda Posted Image

Edited by mihaiC1, 02 February 2024 - 15:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate