Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

WC - Cum se masoara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Buna seara, stie cineva cum sa imi dau seama ce masura de WC am? Cum se masoara WC -ul pe care il am? Pe WC apare doar numele brandului si anume Vidima si pe rezervorul de apa apare Vidima 1/2.
Are fisuri intr-o parte la un surub probabil facute de dorelul care l-a instalat, asa era cand m-am mutat aici. Am facut prostia sa pun o sticla intreaga de dizol in el si s-au incins foarte tare partile laterale de jos, la un moment dat aud un poc si vad ca vreo 2 picaturi de dizol au iesit in exterior prin acele fisuri.
Apoi am pus o gramada de apa rece vreo 4 galeti si s-a racit. Fac probe de vreo 2 ore si vad ca nu iese apa prin acele fisuri dar vor trebui izolate cumva si WC-ul schimbat la un moment dat si vreau sa imi iau aceiasi masura ca sa nu mai dau alte gauri in podea, vreau ca orificiile noului WC sa se potriveasca cu gaurile care sunt deja in podea. Mersi anticipat pentru lamuriri.

Edited by Winc, 12 January 2024 - 17:14.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
3 poze la model, măsori distanta dintre prinderi și te duci la dedeman.
Mai bine întrebi și meseriașu care-l va instala, că doar nu îl montezi singură.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,838
  • Înscris: 06.01.2007
Mai bine faci un carton cu dimensiunile si te duci cu ala. Eu asa am facut, ca luam capac si nu se potrivea.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E greu cu cartonu, ca wc ul actual e deja montat.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Daca șuruburile nu sunt ascunse, masori distanta dintre ele. (desigur că nu poți măsura direct, faci câteva măsurători ajutătoare).
Și distanta și poziția scurgerii (orizontala sau verticala) față de aceste 2 gauri de fixare.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,437
  • Înscris: 30.08.2006
Daca vrei sa afli distanta dintre prinderi aplici urmatoarea solutie.
Masori de la un conexpand pana la peretele lateral si de la celalalt conexpand pana la un alt plan vertical sau marcaj clar. Masuratorile trebuie sa fie pe aceiasi linie. Vezi ce distanta exista intre cele 2 marcaje si scazi cele 2 distante masurate anterior. Si caroiajul gresiei iti ofera o baza de masurare.
Cu o sarma e si mai simplu. Nu mai trebuie sa masori nimic.

Edited by Leo2006, 12 January 2024 - 18:31.


#7
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Daca au inceput sa ruginesca suruburile , altele langa si suruburi din inox, mai ai solutia sa pui silicon adeziv la cel nou, ala crapat se arunca.

Edited by crischir, 12 January 2024 - 18:27.


#8
gigideac1

gigideac1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 22.10.2014
eu, cand am inlocuit vasul de wc, am astupat vechile gauri din gresie cu silicon si am lipit noul vas cu un adeziv foarte puternic. are deja 2 ani, nu se clatina, nu misca, nu rugineste, e beton.

#9
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Daca vrei sa-l schimbi scoti si gresia odata cu vasul Posted Image

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 31.07.2011
Cam asta e abordarea.. simplu - venind in fata cu 2 repere intre care poti masura distanta dintre prinderi.

Macipuț - lemn Tănase la orientare/logica si brilliant la mate ? Posted Image

Attached Files



#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,838
  • Înscris: 06.01.2007
Lasa asta. Ai reusit cu mufa aia USB?

#12
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View PostPieptoasa, on 13 ianuarie 2024 - 15:12, said:

Cam asta e abordarea.. simplu - venind in fata cu 2 repere intre care poti masura distanta dintre prinderi.

Macipuț - lemn Tănase la orientare/logica si brilliant la mate ? Posted Image

In general cam toate vasele wc au aceleasi dimensiuni intre gauri si un "luft", parerea mea e ca se pot da si alte gauri langa cele vechi , eu asa am facut cand schimbat vasul, imi pare rau ca tot suruburi de otel zincat am pus si cam inceput sa rugineasca, daca nu gasesc din inox , (a treia gaura) am sa apelez la silicon adeziv , nu "beton" Posted Image

#13
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Lasa asta. Ai reusit cu mufa aia USB?
M-ai fi vazut ca plang in toate directiile..

Faci 7k gauri pentru un vas de toaleta.. sa fim femei serioase.

#14
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Imi puteti recomanda o firma serioasa sau instalator serios pentru inlocuire WC care ofera factura si garantie?
Am cautat pe adjusto si depanero dar nu ofera serviciu de inlocuire WC.

Oare magazinele de bricolaj gen dedeman / brico / leroy ofera si instalare la cerere? Ma intereseaza schimbare si instalare WC in acest caz.

Edited by Winc, 14 January 2024 - 02:54.


#15
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Au firme , PF.. autorizate cu care colaboreaza in zona respectiva, pretul de montaj si garantia o da instalatorul, deci intreaba fiecare firma de bricolaj ( include si romstal).

 Pieptoasa, on 13 ianuarie 2024 - 20:39, said:


Faci 7k gauri pentru un vas de toaleta.. sa fim femei serioase.
Asa gandeste o femeie ?

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Așa gândește un bărbat cu minte de femeie.:)

#17
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
E travesti , sau... ?
Pe aia de pe net nici o baza mai bine din auzite de la prieteni/ rude, oricum dureaza mai mult sa cauti suruburi de inox sau sa se intareasca siliconul, eu le schimb singur si am prieten f. bun instalator Posted Image
PS montatorul/ instalatorul da garantie pt lucrare, daca iti crapa vasul il cumpara el din nou... nu prea are cum sa crape la gauri ca se pun saibe din plastic.

Edited by crischir, 14 January 2024 - 14:20.


#18
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Am gasit un tutorial de instalare WC de la Leroy Merlin si dintre toate produsele prezentate nu reusesc sa gasesc clei PVC , gasesc doar adeziv PVC dar nu cred ca e acelasi lucru. Unde pot gasi clei PVC?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dR82iv5yLVI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Winc, 15 January 2024 - 12:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate