Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica
 Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...
 Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...
 e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...
 

Acte UK prin casatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Buna seara tuturor, am o nelamurire si as avea nevoie de ajutorul cuiva care se pricepe la asa ceva sau care a mai trecut prin asta.
Ideea sta in felul urmator, iubita mea este albaneza, venita in UK acum mai bine de 6 ani, toate actele la zi, ne am cunoscut acum 8 luni cand eu am venit in vizita la un fost coleg in Dundee, Scotia.
Am vorbit cateva luni pe internet si acum ma aflu la ea de 2 luni. Am inceput sa fac bani online de mai bine de 1 an, deci as putea ramane aici fara probleme chit ca nu am acte. Dar ca turist eu pot sta aici doar 6 luni pe an, deci prin aprilie ar trebui sa o parasesc pentru jumatate de an.
Am avut o discutie cu ea acum cateva seri si mi a propus sa ne casatorim in acte (fara nunta sau alte cele) doar ca sa imi pot lua si eu rezidenta, share code ul si ce acte mai trebuie, ca sa pot sta la ea cat doresc eu.
Acum as vrea sa aud mai multe pareri despre asta, cat de lung este procesul, cat de greu, ce trebuie efectiv sa fac si cam tot ce ar trebui sa stiu despre asta.
Am citit ceva pe internet cum ca ti ar pune intrebari despre partener de genul 'care e culoarea lui/ei preferata?'
Daca aveti si rabdarea sa ma indrumati si cam care ar fii 'traseul' meu in toata nebunia asta, v as multumi enorm.

#2
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023
Dacă te "miroase" că-i căsătorie de formă s-ar putea să ai parte de supraveghere suplimentară.În germania prin anii 90 venea poliția în toiul nopții la ușă să verifice dacă dorm/locuiesc "proaspăt căsătoriții" împreună.

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,826
  • Înscris: 08.02.2007
Ce înseamnă "toate actele la zi" ale prietenei albaneze? Are rezidenţă sau cetăţenie?
Eu ştiam cândva, poate s-au mai schimbat lucrurile, că rezidenţa/cetăţenia prin căsătorie se obţine numai dacă unul dintre soţi este britanic...

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Mai bine parteneriat civil decat casatorie. In principiu ai aceleasi beneficii, mai putin finantele si bunurile care raman separate. Parteneriatul civil se desface cu mare usurinta, printr-o simpla declaratie, spre deosebire de o casatorie.

#5
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 27.09.2015
Incepi de aici https://www.gov.uk/u...partner-spouse. In plus, nu vine nici dracu sa te caute in pat la 2 noapte, totul se intampla pe hartie, prin corespondenta cu Home Office. Nu o sa te cheme  nimeni la interviu sa te intrebe ce culoare au chilotii sotiei, astea sunt din filme. Totul se face pe hartie.

#6
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Se poate incheia la distanta parteneriatul civil? Si eu sunt interesat.

#7
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 robertbv1414, on 09 ianuarie 2024 - 00:41, said:

Am avut o discutie cu ea acum cateva seri si mi a propus sa ne casatorim in acte (fara nunta sau alte cele) doar ca sa imi pot lua si eu rezidenta, share code ul si ce acte mai trebuie, ca sa pot sta la ea cat doresc eu.

Nu ma indoiesc ca e posibil asta dpv legal. Dar tot dpv legal iti asumi si niste obligatii care nu sint in favoarea ta. Vezi ca in UK, femeia iti ia la divort pina la 70%, e mai rau ca in State. Constientizeaza foarte bine ceea ce vrei sa faci. Daca vrei sa o faci totusi, consulta intii un avocat si fa contract prenuptial.

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
Fiind catetani străini sunteți chemați la un interviu daca va căsătoriți în UK. E doar o formalitate nimic de speriat, sunt vreo 3 întrebări banale gen nume, de cat timp sunteți impreuna, de unde veniți. Eu sunt trecut prin asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate