Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Plata online suspecta

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005
Folosind aplicatia mobila, m-am uitat putin peste istoricul tranzactiilor si am observat o plata in valoare de 829.98 lei, pe care nu o recunosc.
M-am uitat la detalii si apare ca este efectuata la un easybox din Iasi. Urmatorul pas a fost sa sun la banca pentru mai multe informatii si mi-au spus ca intradevar pe data de 11.11.2023 la ora 16:27 a fost autorizata o trazactie (contactless) la un easybox din Iasi.
Le-am mentionat ca eu nu am adaugat acest card niciodata pe nici un telefon (pentru asta folosesc Revolut) si nici in Iasi nu am fost.
Mi-au spus ca investigheaza si revin cu un raspuns.
Peste 6 ore am primit si raspusul lor:
"Draga client,
Ne dorim sa iti transmitem in timp util toate informatiile legate de refuzul la plata pe care l-ai initiat, de aceea, te rugam sa regasesti mai jos rezultatul analizei cu privire la cererea receptionata.
Cererea ta nu poate fi solutionata favorabil deoarece tranzactiile efectuate securizat prin intermediul cardului nu pot fi recuperate pe motiv de frauda.
Tranzactia este efectuata in data de 11/11/2023 16:27:39.
Pentru orice alte informatii ne poti contacta la numarul de telefon +(40)21 200.20.20 (apel cu tarif normal in reteaua fixa Orange Romania Communications) sau *2020 (apel cu tarif normal in retelele mobile Vodafone, Orange, Telekom Romania Mobile, RCS&RDS), serviciu disponibil 24h/24.
Iti multumim pentru increderea acordata produselor noastre."

Voi ce parere aveti, ce s-a intamplat de fapt? ce pot sa fac in aceasta situatie?

Multumesc.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 29.06.2006
poate a avut cineva acces la card si a stiut si pinul

#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005

 xcit, on 17 noiembrie 2023 - 23:09, said:

poate a avut cineva acces la card si a stiut si pinul
pai cum? cardul a fost tot timpul cu mine in Constanta.
Singura varianta: in urma cu 2 saptamani am platit cu cardul intr-o benzinarie printr-o cumuna, o benzinarie no-name. Ma gandesc ca poate mi-au salvat datele si apoi au scris alt card? este posibil?

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,830
  • Înscris: 02.08.2021
Anulează imediat cardul și fa-ti altul.
Sau măcar schimbă-i pinul.
Foarte posibil ca cineva sa-ti fi copiat cardul. Sunt tot felul de dispozitive puse pe bancomate.
E clar că a avut și PIN-ul tău.

Și ar fi bine să faci și o plângere la Poliție. Că la easybox sunt camere

Edited by Valy_User, 17 November 2023 - 23:23.


#5
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005
deja l-am blocat; pana nu inteleg ce s-a intamplat o sa il tin blocat.

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,830
  • Înscris: 02.08.2021
Interesant ca se poate copia contactlessul. De obicei se copiază banda magnetică.
Contactlessul este destul de greu de copiat fiindcă are rolling code. Dar se poate. Citisem mai demult cazuri de genul.
Posibil și să-ți fi fraudat cumva aplicația băncii și să facă plata cu telefonul, dar cel mai probabil au copiat cardul.
Cred că se pot pune cumva și restricții pe suma maximă plătită din aplicație ca să previi treburi de genul.

Edited by Valy_User, 17 November 2023 - 23:29.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,798
  • Înscris: 01.12.2001
Sesizezi poliția.
Au înrolat cardul tau într-un telefon. Astfel nu mai cere PIN la plata contactless.
Sau chiar au clonat cardul și au știut și PiN-ul. Însă îs prosti grămadă.
La easybox îs camere și se poate afla cui era destinat coletul din easybox.
Politia te rezolva. E caz f simplu acesta

Folosești zilnic cardul UniCredit pt plati la POS sau retrageri ATM?
Verifica tranzacțiile din ultima luna, pe unde l-ai folosit fizic.

Edited by dorin_2k, 17 November 2023 - 23:27.


#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,830
  • Înscris: 02.08.2021
Nu neapărat.
Cineva își poate creea un cont oarecare emag, pac bagă adresă fictiva la domiciliu, livrare la easybox, se duce cu cagulă și mănuși și cam aia e.
Eventual și un easybox care nu e în orașul de domiciliu.

Edited by Valy_User, 17 November 2023 - 23:33.


#9
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005

 dorin_2k, on 17 noiembrie 2023 - 23:29, said:

Sesizezi poliția.
Politia te rezolva. E caz f simplu acesta
Folosești zilnic cardul UniCredit pt plati la POS sau retrageri ATM?
Verifica tranzacțiile din ultima luna, pe unde l-ai folosit fizic.
Folosesc cardul pt cumparaturi online si de aproximativ 2-3 ori pe saptamana pt plati la POS si niciodata pt. retrageri ATM.
Nu inteleg de ce banca nu se implica?

#10
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 09.01.2009

 Y0samiteSam, on 17 noiembrie 2023 - 23:37, said:

Folosesc cardul pt cumparaturi online si de aproximativ 2-3 ori pe saptamana pt plati la POS si niciodata pt. retrageri ATM.
Nu inteleg de ce banca nu se implica?
Pt ca nu sunt ei afectati.Daca  erau ei fraudati blocau totul era chemat si politia.Asa este afectat un fraier de client.Comisionul s-a luat ,de ce sa ne mai batem noi capul.

#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,388
  • Înscris: 24.05.2010

 cotizo_dacul, on 18 noiembrie 2023 - 00:11, said:

Pt ca nu sunt ei afectati.Daca  erau ei fraudati blocau totul era chemat si politia.Asa este afectat un fraier de client.Comisionul s-a luat ,de ce sa ne mai batem noi capul.

Pai plata s-a facut cu elemente de securitate, asta i-a zis banca. Nu e contactless pur. E cu element de identificare, cel putin PIN. De asta nu mai poate fi returnata.

Edited by MooF2010, 18 November 2023 - 00:39.


#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,821
  • Înscris: 06.09.2004

 Y0samiteSam, on 17 noiembrie 2023 - 23:37, said:

Nu inteleg de ce banca nu se implica?
cum ai vrea sa se implice? sa investigheze ei cazul si sa prinda hotul? nici macar nu pot face ei plangere la politie, ca nu sunt pagubiti.

#13
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005
Si in cazul acesta trebuie sa merg la Politie? ma duc si le spun ce s-a intamplat sau am nevoie de ceva extras cont stampilat de catre banca?

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,830
  • Înscris: 02.08.2021
Extras de cont din aplicație, printat.

Edited by Valy_User, 18 November 2023 - 00:50.


#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005
Dar easybox-ul are un proprietar, corect? nu se pot accesa camerele ca doar stim exact ora cand a avut loc evenimentul.

#16
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 05.02.2007

 MooF2010, on 18 noiembrie 2023 - 00:33, said:

Pai plata s-a facut cu elemente de securitate, asta i-a zis banca. Nu e contactless pur. E cu element de identificare, cel putin PIN. De asta nu mai poate fi returnata.
Am lucrat la banca, nu stii ce vorbesti.
Refuz la plata se poate efectua pentru orica tip de tranzactie, internet, pos, bancomat, indiferent daca plata a fost cu autorizatia proprietarului de cont sau de catre altcineva care a furat.

Chiar eu, cu mana mea, am autorizat plati pe internet din Singapore, Australia, USA, Romania, numai pe marte nu, iar daca produsele nu s-au livrat sau clientul pur si simplu nu a recunoscut plata, automat in 30 de zile a primit banii inapoi prin refuz la plata.
Citeste reglementarile EU la care se supun bancile pls.
@Initiator, mergi la sediul bancii si completeza documentele necesare, nu mai sta pe forum ca aici 100 de oameni - 100 de variante si opinii. Vorbim ca sa vorbim.
Daca stai pe fotoliu si la batut din palme crezi ca poti sa recuperezi toate platiile din ultima luna(exemplu aleatoriu) evident ca nu poti si banca te poate expedia ca nu ai trimis valid/conform cerintelor, au infinite cereri de recuperare bani, cred ca stim romanul cu totii. Trebuie sa isi asumi niste semnaturi si chestii. Mergi la banca. Punct.
Datele cardului ti-au fost copiata fizic, online se intampla foarte rar si doar infractori fffffff priceputi, sunt rare cazurile sa obtii ceritificate, sa imi site mare si sa rezisti mult timp fara sa fi bulit imediat.

Edited by elless, 18 November 2023 - 01:31.


#17
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 Valy_User, on 17 noiembrie 2023 - 23:30, said:

Nu neapărat.
Cineva își poate creea un cont oarecare emag, pac bagă adresă fictiva la domiciliu, livrare la easybox, se duce cu cagulă și mănuși și cam aia e.
Eventual și un easybox care nu e în orașul de domiciliu.

cagule si manusi pt un produs de 800 de ron, cred ca au dat jaful anului cu metode din astea

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Daca aveai card de credit, acum in loc sa iti tremure chilotii pe tine, ai fi ridicat o buca de pe fotoliu sa iasa basina mai bine.

Cardul de credit are avantajul ca are protectie totala la frauda. Banii tai din contul curent, conectati la un card de debit, nu prea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate