Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Pentru ce tip de aspirator sa optez?Cu sac, fără sac sau cu acumulator?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 17.09.2008
Salut,
Vreau sa îmi cumpăr un aspirator, și nu știu pentru ce tip de aspirator, sa optez.Cu sac, fără sac sau acumulator.
Vom folosi aspiratorul la un apartament unde avem  doua covoare, în sufragerie și un dormitor.
Unii zic ca aspiratorul cu sac are cea mai mare putere de aspirare.Apoi ar urma cel fără sac care ar avea doar 40% din puterea de aspirare a unui aspirator cu sac(asa mi-a spus un vânzător de la electrocasnice) și în final, cel cu acumulator care  are cea mai mica putere de aspirare datorita alimentarii sale de la acumulator care trebuie periodic încărcat, datorita autonomiei de circa 40 minute iar la un moment dat, înlocuit, pentru ca se uzează.Vanzatorii din magazine, cu care am discutat eu, nu știu dacă și cum se procedează pentru înlocuirea acumulatorului.
Pentru ca apartamentul nu este foarte mare, mai ales spatiul din debara, as opta pentru un aspirator cu acumulator.Si aspiratorul fără sac mi se pare practic deoarece îl golești ușor și îl speli.
Pana acum am folosit doar aspirator  cu sac.
Bugetul ar fi pana in jur de 1400 lei.Stiu ca nu exista aspirator eficient, fiabil și foarte ieftin.
Ce îmi recomandați,inclusiv ca marca si model?
Mulțumesc frumos.

Edited by dennis_2005, 02 November 2023 - 15:42.


#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 15.08.2005
intreab-o pe nevasta/prietena ce i place, ca ea il va folosi cel mai mult

Edited by rexx, 02 November 2023 - 15:51.


#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 26.02.2008
https://demax.ro/asp...1Ă„?? Ă„?? Este foarte bine facut, saci cu gel ce nu lasa sa treaca din mizeria aspirata praful înapoi în încăpere. Avem mai mult de 10 cumpărate pe firma, unele de mai mult de 10 ani ce funcționează înca bine

Uită-te și aici  https://shop.miele.r...c-de-praf/ct/45

Au si modele de 990lei dar mai slabe puțin decât cele de 1300de lei

Edited by orlandobarbulescu, 02 November 2023 - 15:58.


#4
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://shop.miele.r...e-sgdf5/pd/1565

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,169
  • Înscris: 05.12.2002
+ sacii de la Miele sunt mari si nu se umplu asa des. Avem si noi unul de cativa ani, dar pentru ca nu avem covoare in casa in marea majoritate a timpului si face treaba un Robrock.

Aspiratoarele fara sac mi se par "naspa" - trebuie golit, spalat, lasat filtrul la uscat, etc. Si de obicei filtrul trebuie macar scuturat (daca nu spalat) dupa fiecare aspirare.
Astea cu saci sunt sfante (bine, nu daca folosesti saci din panza, reutilizabili)

#6
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 17.03.2005
Iti recomand aspirator fara sac.

Am avut un Panasonic cu sac, functional si l-am dat cadou.

Acum am Philips fara sac si isi merita toti banii, dupa aspirare nu se mai aseaza praf fin pe mobila cum se intampla la cel cu sac si are si filtru hepa.

Cauta pe site-ul philips.ro.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007
Eu acum am doua.
Miele cx1 fara sac si Roidmi nustiucum, pe baterie.

Daca nu ai aspirator, nu-l recomand pe cel cu baterie. Se infunda, se umple repede si are tot felul de capricii daca tragi chestii cum ar fi pufarine, popcorn, etc.
Inainte am avut Miele cu sac (S5200), care era la fel de bun. Este de fapt, ca l-am dat cuiva din familie.
Miele fara sac, are avantajul ca.. n-are sac. Dezavantajul e ca-i un pic mai mare.
Ambele Miele sunt foarte bune si nu-ti doresti nimic in plus, ca putere. Sunt si destul de silentioase, ca-s mari.
Cel pe baterie are un zgomot pe inalte, cam enervant.

Miele de regula vine cu oferta de black fridey, eu am luat multe de la ei de black fidey, inclusiv acest aspirator pe care lam prins(parca) la 1000 lei (nu bag mana in foc, dar daca e, ma uit in istoric si verific)
Roidmi, am ales modelul de putere cea mai mare, de frica sa nu fie degeaba. Nu e degeaba, insa cand ai Miele, nu prea-ti vine sa bagi unul mai slab ca performante si mai zgomotos. Are putere, insa e distribuita pe un tub mai subtire, asta-l face sa se infunde mai des. Iar unde ar fi fost mai multa nevoie(la bucatarie, cand se varsa cate ceva), nu-i prea bun, tocmai din motiv ca mai tragi lucruri mari cu el, gen popcorn, cereale, etc si apoi trebuie sa-l desfunzi. La Miele nu exista problema asta, evident(ca la orice alt aspirator de fapt, ca-i acelasi diametru de tub). Roidmi a costat mai mult decat Miele, adica vreo 1600 lei. E bun insa la covoare, bun daca nu ai chestii varsate gen cereale. Are putere suficienta si baterie destula sa faci curatenie in toata casa, dar.. well chiar daca-i mult mai butucanos, aspiratorul principal trebuie sa fie de ala de-l bagi in priza.

Sacii se pot lua de pe aliexpress, daca te decizi sa iei cu sac. Miele vechi a ajuns la soacra-mea si-i cumpar eu saci si filtre. Nu-s ca aia originali(sunt mai subtiri), insa is de vreo 3 ori mai ieftini si fac treaba la fel de bine. Paradoxal, filtrul a fost mai bun decat ala original.
https://www.aliexpre....754218026PNVcR

#8
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.08.2013
Aspirator cu filtrare prin apa este mai eficient Eu folosesc asa ceva pt apartament 100 m2 cu 2 motani.

https://www.emag.ro/.../pd/DCJVW3BBM/?

Astepti 10 noiembrie pentru reducere BF.

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,599
  • Înscris: 29.07.2013
Primul criteriu ar trebui sa fie producatorul.
Dyson, Dirt Devil, Hoover sunt lideri.
Apoi ce doresti sa faca unealta. Doar aspirat, aspirat si spalat, daca ai pet trebuie sa te gandesti si la parul lasat.
Cele mai economice sunt cele cu aspirare prin apa, au consumabile doar filtrele hepa dar si acelea sunt refolosibile, dupa spalare.
Cele fara sac au un filtru care trebuie spalat din cand in cand, depinde de ceea ce este pus sa traga, daca sunt pulberi se spala mai des.

Edited by argonaut, 02 November 2023 - 16:38.


#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 22.02.2014
Cu sac orice marca de asporator, fara sac numai Dyson. Si la Dyson in functie de cat il utilizezi trebuie sa-l demontezi si sa cureti cicloanele de praful depus pe ele.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 13.07.2011
Este cam gresit ce spui tu. Cand mi-am construit casa m-am documentat foarte mult in legatura cu electrocasnicele si am fost la Miele, Bosch si un magazin de specialitate pentru diferite produse electrocasnice.

Aspiratorul CU sac este mai slab decat cel FARA sac. Amandoua "pierd" din putere cu cat sunt mai pline, dar cel cu sac pierde si mai mult deoarece sacul se umple de praf si nu mai "respira" chiar atat de bine ca la inceput.

Avantaj FARA sac: mai usor, mai puternic, nu ai de schimbat sacii (care si ei costa), nu are miros. Ca si dezavantaj mentionez costurile de achizitionare mai ridicate, uneori ceva mai galagios.

Cel cu acumulator este practic, deoarece il iei si incepi sa cureti fara sa mai il bagi in priza, etc. Plus ca ajunge oriunde imediat. DAR singurul care pana acum m-a multumit a fost Dyson-ul, care in schimb costa mult peste buget.

La final am optat pentru un Miele Boost CX1 care il folosesc odata pe saptamana si un Dyson V15 Detect care il folosesc chiar zilnic. Sincer sa fiu Dysonul este mult peste orice am avut pana acum si chiar daca il folosesc zilnic accumulatorul tine ca si in prima zi fara cea mai mica problema si il incarc odata la 10 zile. Chiar daca costa mai mult merita fiecare cent.

Edited by business11, 02 November 2023 - 17:14.


#12
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Fara sac, Dyson.

#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 23.12.2015
cel mai ieftin Miele cu sac

#14
pakomusicromania

pakomusicromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.01.2015
Eu am un electrolux din 2013 cu sac si inca functioneaza ca in prima zi. Aspira de il ia toti dracii si pe langa asta chiar imi curata tot apartamentul de 50 de metri patrati. Cat inca se gasesc saci pentru el nu il schimb. Dar dupa, clar ca imi iau fara sac. Altfel aspira praful, verificat la un frate, mi-a placut.

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Rowenta fara sac. Aspir de 20-30 de ori si scutur filtrul hepa odata.

Si are nu putere, ci mega putere. La 750W smulge covorul de pe jos daca nu desfac admisia de aer fals de pe teava cu peria. Cu admisia inchisa pot sa dau doar pe gresie, parchet, atat de puternic este.

#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,388
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am de 3 ani fara sac cu fir si sunt multumit. Are un fir de 10m

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,407
  • Înscris: 20.10.2015
Am un Dyson cumparat cand inca nu eram obisnuit cu valoarea banilor in Romania
Cred c-am dat vreo 4,000lei

SI am mai cumparat un filtru de atunci, dar e demential

#18
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,795
  • Înscris: 12.09.2015
In nici un caz sa nu cumperi pe acumulator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate