Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Racordare enel obtinere aviz

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Buna tuturor
Am depus o cerere online pe site-ul e distributie de racordare la enel.
Am primit urmatorul raspuns.
De aici:
Formularul cerere si chestionar pentru obtinerea avizului tehnic de racordare trebuie completat integral, datat si semnat (la pct. 3.2. nu sunt completate receptoarele si nici puterile instalata si maxima simultan absorbita, iar in pag. 3 lipsesc data si semnatura) si trebuie anexate documente conform pct. 5 din acesta.
Pana aici.
Am obtinut avizul de aplasament.
Acuma sunt la faza sa obtin avizul tehnic de racordare.
Puterea instalata doresc sa fie de 15 kw trifazic.
Daca stie cineva ce acte imi cer sa comletez si le trimit online.
Va multumesc


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,723
  • Înscris: 26.11.2001
https://contulmeu.e-distributie.com

Ai acolo optiune si in cerere iti spune tot ce ai nevoie.
Daca nu te descurci, mergi la o sucursala e-distributie.

#3
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Am gasit cererea.Este bine sa mergi dar nu pot sa plec de la lucru.Numai daca imi iau concediu.
Daca doresc 15 kw trebuie sa pun consumatori exact 15 kw sau trebuie sa pun consumatori 14 kw sa nu fie la maxim.
Mersi

#4
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 10.08.2023
Eu am pus fara numar consumatori, apoi scarbele mi-au dat 7KW, culmea, pe trifazic. Numai masina electrica nu am scris, ca sa nu sar calul, ca o faceam daca stiam ca am de-aface cu japite. Scrie de masina electrica, sa obtii cat mai mult.
Nu stiu in ce zona esti, dar eu in provicie astept de peste un an de cand am facut cererea. Am fost pe acolo de cateva ori. Nu au inregistrat o factura, desi platisem, ca sa ma tina pe loc, s-au scuzat pentru gafa, dar mi-au spus ca nu e vina lor pentru timpul marit de asteptare din cauza facturii neintroduse in sistem (pur si simplu, desi era greseala lor, nu si-o asuma, cica se mai intampla, atata tot), iar firma autorizata de ei a fugit cu contractul de racordare, pentru ca s-au oferit sa il faca ei. Mi-a spus tipul ala ca mi-l da, apoi nu a mai raspuns la telefon. Cred ca sunt mana in mana, se ofera firmele sa faca contractul si daca vrei sa faci plangeri la anpc sau undeva, nu ai cu ce, iar firmele se conformeaza sa tina clientii in lant, ca sa primeasca autorizare de a lucra cu DEER in continuare. Deci, cand iti vine mesaj sa faci contractul, du-te si fa-l tu, sa nu patesti ca mine. Eu figurez ca am semnat contractul, am sms doveditor, dar acces la contract si la termenii lui nu am, practic am fost escrocat de catre firma autorizata pentru lucrari cu DEER.

Edited by RaimondMacelaru, 08 October 2023 - 21:33.


#5
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Bine va multumesc pentru sfat.
Stiu ca dureaza pana o sa bag curentul dar totusi sper sa reusesc.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,351
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDani888, on 08 octombrie 2023 - 20:49, said:


Puterea instalata doresc sa fie de 15 kw trifazic.


Daca doresti putere instalata de 16 KW, in cerere sa ceri cel putin 25, ca sa ai sanse de aia 15. N-are importanta daca pui din burta consumatorii, ca nici dracu nu ii va verifica.
Reversul medaliei ar putea fi ca sa-ti aprobe 25 cu conditia sa montezi transformator, s-au vazut cazuri.
Te orientezi in functie de zona, vecini, etc. Intreaba in dreapta si-n stanga cum a decurs la ei, cat au cerut, cat au primit. De asemenea vezi unde-i cel mai apropiat transformator. N-ar strica nici sa apelezi la vreo firma specializata, "de casa" mai  exact.
Sfatturi, pareri si impresii, da' te descurci tu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate