Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 pret manopera

ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...
 Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 

Masina personala la terminalul sosiri OTP?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
DbLiviu

DbLiviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.06.2010
Salutare! Zilele urmatoare urmeaza sa ma duc sa iau pe cineva de la Aeroportul OTP. Am voie sa intru cu masina personala in fata terminalului, sau doar taxi-urile si firmele de ride-sharing au voie? Sunt obligat sa intru in parcare daca stau mai putin de 5-10 min sau exista alta alternativa unde pot stationa?

Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Nope
5 min. deja e prea mult
Vine "garda" si te goneste instant
Ai 2 solutii ;
- o lasi in Parcare Sosiri si platesti 10 lei/30 min.
- ajungi mai tarziu la aeroport iar persoana respectiva te asteapta si doar ... sare in masina

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,358
  • Înscris: 22.05.2003
La sosiri ai ditamai parcarea, langa terminal, pe 3 etaje.
Costul este parca 15 lei/ora.

O multime de romani incearca sa fenteze plata celor 15 lei si desigur ca sunt izgoniti ca mustele de politie.

Problema e ca nu poti estima exact cat dureaza de la aterizare, control pasapoarte, ridicare bagaj.

De la aterizare, dureaza minim 20 de minute sa iesi din aeroport daca ai bagaj de cala.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Asta daca zborul ajunge la timp
Daca nu, alea 20 min. se transforma in 50
Adica - vrei nu vrei - platesti o ora de parcare Posted Image

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,330
  • Înscris: 30.08.2006
E cam jenant sa te si mai astepte la aeroport ca nu vrei sa platesti parcarea pentru cele 30-60 minute de intarziere deja devenite normalitate.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
Stationezi undeva în apropierea aeroportului (parca e o benzinărie în zona), persoana te anunță când își recuperează bagajul de la banda (dacă are bagaj de cala) și abia atunci te duci s-o iei.
Dacă nu, stationezi în parcarea aeroportului, plătești și asta este.
Nu știu cum mai stau lucrurile acum, dar la final de iunie, când am revenit din Antalya, am așteptat 2 ore pentru bagaje, în condițiile în care zborul a durat 1:40 ore.
Poate ai noroc și persoana are doar bagaj de mana, iar avionul aterizează la ora programata, ca să iasă rapid din terminal.

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 23.10.2015
Parca "vroiam o tara ca afara"... dar ne oprim la taxa de parcare.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Poate nu stie omul care-i treaba pe acolo si e normal sa puna intrebari

@DbLiviu
Socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ
Zborul poate intarzia (draku' stie cat) = astepti mai mult decat ai planuit
In acelasi timp aterizeaza mai multe curse = inghesuiala la control pasapoarte si ridicari bagaje
Colega noastra @corinadaniela a asteptat 2 ore pentru bagaje - dupa cum scrie mai sus

Sfatul meu este sa ajungi la aeroport cu 25-30 min. dupa ora oficiala de aterizare si sa te duci direct in Parcare Sosiri

Edited by Naijax, 08 September 2023 - 18:11.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Ii zici sa vina la plecari. Acolo poti sa intri cu masina. Te sincronizezi cu persoana la telefon, vii cu masina doar cand a iesit afara.

Asta daca vrei gratis. Trebuie sa faca putin sport persoana pe care o iei.

Si da, si eu fac la fel cu nevasta-mea in vest (apropo de tara ca afara). Vin la plecari si ma ia de acolo. Ca sa nu platesc 3 euro. Daca se poate, de ce nu?

2 euro colo, 3 dincolo, imediat se fac cateva sute daca nu esti atent.

Edited by abac, 08 September 2023 - 18:41.


#10
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Cei de mai sus vorbesc de parca nu s-au inventat telefoane mobile cu care sa poti sa te sincronizezi la secunda astfel incat sa nu dai zeci de lei pe o oprire de 3 minute la niste javre hotomane.
Pe vremuri cand nu existau telefoane mobile nici taxe peste taxe nu existau.
Acum si daca opresti pe trotuar sa iti tragi sufletul o secunda la putina umbra a unui stalp de iluminat si deja sare un bugetar ceva sa te taxeze.

View PostLukRo, on 08 septembrie 2023 - 18:01, said:

Parca "vroiam o tara ca afara"... dar ne oprim la taxa de parcare.
Dar ce, tu afara ai platit vreo taxa de parcare?

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
Liviu, ca sa afli care este situația zborului, verifici aici în ziua respectiva, mai aproape de ora aterizării.
https://www.buchares...-zboruri/sosiri

#12
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 13.04.2006

View Postabac, on 08 septembrie 2023 - 18:39, said:

Ii zici sa vina la plecari. Acolo poti sa intri cu masina. Te sincronizezi cu persoana la telefon, vii cu masina doar cand a iesit afara.

Asta daca vrei gratis. Trebuie sa faca putin sport persoana pe care o iei.

Si da, si eu fac la fel cu nevasta-mea in vest (apropo de tara ca afara). Vin la plecari si ma ia de acolo. Ca sa nu platesc 3 euro. Daca se poate, de ce nu?

2 euro colo, 3 dincolo, imediat se fac cateva sute daca nu esti atent.

Nu ma asteptam de la tine .

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
Și ca un sfat prietenesc : nu știu de unde vine persoana pe care o vei lua, cât durează zborul și apoi recuperarea bagajului. Dar spune-i ca dacă are nevoie la toaleta, sa meargă imediat după control pașapoarte. Dacă ajunge la preluare bagaje (la benzi) exista câte un singur grup sanitar (femei, bărbați) care este foarte aglomerat și mizerabil. Înapoi nu se poate duce, sunt niște porți automate cu sens unic. Imaginați-vă ce coșmar a fost în alea 2 ore de așteptare a bagajelor, nu am avut alta varianta decât sa ma abțin, era efectiv cocina la toaleta.

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
@corinadaniela, mai e o toaleta mai ascunsa, la benzile de bagaje de la subsol. Din pacate ultima oara am prins-o incuiata deci nu stiu ce sa zic, daca o vor mai deschide. In schimb am supravietuit cumva cu cea de la bagaje, nu a fost chiar asa groaznica.

Mersul de la sosiri la plecari implica si coboratea unui etaj cu bagajele. Daca persoana respectiva nu gaseste liftul o va lua pe scari ceea ce poate fi cam dificil in functie de forma fizica a persoanei, numarul de bagaje/copii mici pe care ii are.

Edited by mdt, 08 September 2023 - 19:10.


#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

View PostBingo, on 08 septembrie 2023 - 18:59, said:

Nu ma asteptam de la tine .


Mi-ai sfasiat corazonul.

Edited by abac, 08 September 2023 - 19:26.


#16
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,777
  • Înscris: 30.07.2008

View PostDbLiviu, on 08 septembrie 2023 - 17:22, said:

Am voie sa intru cu masina personala in fata terminalului, sau doar taxi-urile si firmele de ride-sharing au voie?
Sunt obligat sa intru in parcare daca stau mai putin de 5-10 min?

firmele de ride-sharing au "locul" in parcarea cu plata la etaj. La botul calului se merge pe la bariere care nu se ridica ca altele...cam greu sa intri dar sa mai stai si 5-10minute
Daca ai intrat in parcarea cu plata atunci platesti, chiar si daca opresti doar sa validezi bonul de parcare.

Parerea mea e ca merita parcarea sau stai in mall baneasa pana te suna ca a coborat din avion si apoi ori asteapta pe holuri ori astepti tu pe dn pana da semnalul ca a iesit afara..dar e ciudat sa te duci la aeroport si sa nu platesti parcare :))) asa de fitze Posted Image sa ai ce comenta apoi

#17
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,174
  • Înscris: 04.09.2013
Nimic din ce nu s-a zis mai sus. Poti sa nici nu citesti.

Raspunsul este nu.

Insa acum depinde de relatia pe care o ai cu persoana respectiva.

Pe mine cand ma mai lua un amic, astepta in benzinarie, chiar inainte de aeroport iar eu cand ieseam il sunam si venea sa ma ia direct, fara sa mai intre in parcare. Asta presupunea ca eu sa ma car cu bagajele o bucata considerabila de drum. Insa neavand bagaj de cala, cel mai adesea un ghiozdan, nu imi era greu.

Luna trecuta am luat niste prieteni de-ai parintilor mei de la aeroport, insa nu mi-as fi putut permite niciodata sa le cer sa vina pe jos, doar ca sa nu platesc parcarea. In situatii de genul, nu pot sa ma uit la 20-30 de lei. E o suma prea mica pentru principiu in primul rand.

Asa ca ai de unde alege.

Legat de costul parcarii, cum a spus cineva mai sus, confirm ca 30 min = 10 ron.

Cam ce a zis Naijax (ca el a dat primul raspuns la subiect) dar mai pe ocolite,. Nu prea reusesc sa sintetizez un mesaj.

#18
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,098
  • Înscris: 02.03.2003
Eu foloseam alt truc pentru preluarea cunoştinţelor de la aeroport.
Ştiam ora de sosire a avionului, mă uitam pe geamul de la birou şi plecam către aeroport când vedeam avionul.
A funcţionat de câteva ori în timpul zilei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate