Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Unde tineti scuterele daca stati la bloc?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare,

Ma tot gandesc sa-mi iau un scuter pentru mersul la birou și înapoi (cu mașina fac 50 minute dimineață, 50 minute seara, asta dacă plec pana in 7:30).
Am avut o trotineta electrica de la un prieten si cu 25km/h faceam maxim 25-30 minute pana la victoriei, chiar si 20 depinde cum prindeam semafoarele. (Metrou Pacii - Victoriei).

Ma uitasem pe Sym si am vazut un scuter foarte frumos si se poate conduce cu B-ul (cand o sa intre legea in vigoare).
https://sym-romania....scuter-sym-adx/

Singura "problema" sa zic asa, nu stiu unde sa o las pe timp de noapta cand sunt acasa, imi e frica ca il fura cineva in maxim 2 minute.

Am un coleg care a avut un Yamaha FZ6 si l-a lasat 14 zile de unde se mutase din chirie si abia dupa aceea s-a dus dupa el, fara nicio teama ca poate sa ii fure cineva motorul...
Zona in care stau eu, este mai retrasa si nu trec foarte multe masini pe aici, doar cele din zona deoarece n-au cum sa ajunga in alta parte.

Voi unde tineti scuterele/motocicletele seara? (ma mai gandeam sa vorbesc cu un vecin sa ii platesc sa o tin in garajul lui, are doar scule din ce stiu acolo).

Multumesc.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 11.08.2003
Un vecin il are in fata blocului dar are si o camera care bate acolo.
Un alt scuter, nu stiu de proprietar, sta pe trotuar (ala al bulevardului) si legat de gard de cateva luni, inca pare intreg.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,666
  • Înscris: 19.04.2009
In Romania, daca vrea careva sa ti-l fure, ti-l fura si din garaj. Am o cunostinta care a ramas de 3 ori fara motor, furat strategic din garajul incuiat.

#4
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
https://www.moto24.r...ellow-neon.html
https://www.moto24.r...pin-yellow.html

Edited by tomcatsk8, 07 August 2023 - 14:48.


#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,052
  • Înscris: 26.04.2007
man am peste 12000 de km pe monociclu electric aici in Bucuresti
(asta sa nu aud ca va este frica ! ..... sotia m-a depășit pe mine dar si pe altii din comunitate la numărul de km făcuți !)
ia ceva nou - preferabil - sau 2nd hand daca vrei sa nu te coste mult dar sa aibă si range mare.
Echipament, o casca, mânuși si genunchere pentru perioada de învățare....
Il tin in casa de ani de zile, poti intra oriunde cu el pentru ca este mic puternic si foarte foarte manevrabil.
Avem comunitate pe WhatsApp unde puteți intra si pune întrebări pertinente legat de fiecare model.

Cauta pe net cateva modele cum ar fi: InMotion V10F, V8S, V8F, V12 HS, V11, V13 (< big boys !)
KingSong S19, S18 sau KS18XL, Commander Mini, Monster PRO, sau Master


LaterEdit: da este periculos ca si alte vehicule ! .... este NUMAI pentru cei responsabili si care sunt cu capul pe umeri !!!!
si care înțeleg ca viteza NU ESTE TOTUL ci sa ajungi acasă la cei dragi !

Edited by Mihai_3, 07 August 2023 - 14:57.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 06.09.2008
Acel scuter cantareste foarte mult ... sigur vrei fier de 150kg ?

O trotineta mai capabila nu-i ok ?
Merita bataia de cap cu scuterul pt cateva minute pe sens ?
Mi-as pune intrebarile astea.

Edited by sirgoofy, 07 August 2023 - 15:54.


#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 11.08.2003
Ca s-a pus problema asta, la scuter iti trebuie casca (pe vremea asta, presupun ca-i minunat) pe cand, la trotineta, nu-i obligatorie. (acum, cum iti evaluezi si riscul)

#8
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 16.05.2010

View Postsirgoofy, on 07 august 2023 - 15:51, said:

Merita bataia de cap cu scuterul pt cateva minute pe sens ?
Teoretic esti mai vizibil, ai semnalizari.

#9
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 20.08.2007
M-am gandit si la trotineta, dar mi se pare mai periculos cu trotineta sincer...(am făcut naveta vreo 2 saptamani cu un Xiaomi)

Are vecinul meu de la etajul 1 o trotineta care a fost undeva la ~10.000RON (bineinteles ca nu este limitata, chiar dacă este ilegal sa mergi cu mai mult de 25 km/h) și în fiecare care seara o ia în casa (trotineta are undeva la 45-50 kg).
Am mers și eu vreo 50 metri cu ea dar este foarte periculoasă, trebuie sa te ții de ghidonul ala cu prețul vieții cand pleci pe ultima treaptă de viteza.

Ziceam de scuter ca poate mai merg pe langa Bucuresti (ex: Buftea, Snagov). Mai iau prietena și mergem sa ne plimbam, la niste prieteni, etc. (asta mai rar ca a zis ca ea nu o sa se suie pe scuter...dar nah...nu știu dacă duce 2 persoane lejer,[eu 100kg si ea vreo 54kg] o sa testez)

Mi se pare mai practic un scuter sa dau 10.000+ RON decât o trotineta.

#10
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 02.06.2021
Duce 2 persoane cu 60 linistit, sari si la 70 fara probleme. Al meu a dus 190 kg, evident peste limita de 180, dar s.a comportat bine.

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,052
  • Înscris: 26.04.2007
pentru cei 8 km care ii ai de facut nu m-as incurca sa stau la viteza masinilor...
prefer EUC-ul care il pot conduce linistit pe partea dintre carosabil si trotuar pe Iuliu Maniu apoi in jos pe trotuar catre Cotroceni care este liber de obicei apoi lejer pe pista de biciclete pana la victoriei...
gandeste bine bine de tot, ca crosetatul in trafic este chiar mai periculos decat cu EUC-ul Posted Image)))

Eu din Gorjului pana in Piata Iancului fac 32 min pe roata Posted Image
dar asta pentru ca am deja experienta si un vehicul pe masura.

Edited by Mihai_3, 07 August 2023 - 17:14.


#12
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 13.07.2006
O perioada am avut un scuter pe care il tineam legat de un gard in spatele blocului si a fost ok. Apoi am trecut la trotineta electrica, apoi bicicleta electrica, aceasta din urma dovedindu-se cea mai buna varianta. Deci as zice sa nu te complici cu scuter, tot in ideea ca voi merge pe distante mai lungi l-am luat si eu, dar nu a fost cazul decat de 2-3 ori.

#13
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 23.11.2017
Se mai fura motoare in 2023?
Eu si inca 2 vecini ne tinem motoarele in fata blocului, trotuar lat, si asa fac toti cunoscutii pe 2 roti

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 18.10.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7AuP186vvwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Noi, daca stam la bloc, la apartament, sau in sfarsit intr-un cartier in care nu e loc si vrem sa ne luam motor chiar daca suntem faliti moral, intelectual si material, parcam motocicleta dupa cum urmeaza:

- fie langa locurile cu multa vardeata, cum ar fi Bellu sau Domnesti
- fie langa locurile racoroase, cum ar fi Rahova

... ca sa stie oamenii unde sa o aduca, sa stea de-a pururi - si monument* sa-i faca! - daca noi nu mai suntem, sau, ma rog, daca nu mai iesim mult timp."

Aha.

-----
* - Monumentul putoiului profesionist, mai exact. ;)

Ah, sa nu uitati sa stergeti and the like.

#15
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostMihai_3, on 07 august 2023 - 14:51, said:

man am peste 12000 de km pe monociclu electric aici in Bucuresti
(asta sa nu aud ca va este frica ! ..... sotia m-a depășit pe mine dar si pe altii din comunitate la numărul de km făcuți !)
Cum se descurca pe pavaj prost si la borduri? Ma intereseaza asa ceva insa nu si mersul pe sosea, prefer trotuarul insa asta inseamna borduri si pavaj infect. Poti urca o bordura de 10 cm fara sa cobori de pe monociclu? La trotineta e avantajul ca poti cobora usor trage de ghidon in sus.
Am un amic ce merge cu longboardul electric insa doar pe sosea si a mai busit-o din cauza cate unei pietre si a facut ceva tumbe peste 30 km/h. Monociclul are roata mai mare si pare o idee mai practica si spre deosebire de o trotineta doar il apuci de maner si il duci in casa.

Edited by tomcatsk8, 08 August 2023 - 13:20.


#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,052
  • Înscris: 26.04.2007
tomcatsk8: 10 cm ii urci fara probleme si chiar fără efort (vezi YouTube pentru mai multe detalii) .... pentru ca sa urci borduri iti trebuie experienta.
sa le cobori este mai usor evident. EUC-urile sunt pe categorii de drum si stil de mers si bineinteles pe tipul de teren.
Sunt modele cu suspensie si altele fara suspensie fiecare in categoria lui pentru orice gust.

Cel mai bine cauti pe net pe YoutTube sau Instagram si vezi detalii cu ce se mănâncă si ce sunt capabile sa facă.
dar ca o regula simpla - ca peste tot - un model de EUC cu multe plastice pe el este mai ieftin însa nu are nici performanta.
sunt si exceptii, desi sunt din plastic pe afara sunt construite foarte foarte robust.

Studiază citește mult si documentează-te ..... nu sunt ieftine deloc si in primul moment când pui piciorul pe el iți va pune nervii pe bigudiuri instant Posted Image
(creierul refuza sa meargă pe asa ceva inițial dar nu te speria ..... beneficiile de dupa sunt aproape incredibil de crezut de cei ce nu stiu)

Iti aduci aminte cand ai învățat pentru prima data sa înoți ?.... asa este si aici este un pic mai greu la început atat.

Edited by Mihai_3, 08 August 2023 - 16:59.


#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,903
  • Înscris: 06.01.2008

View PostLex404, on 07 august 2023 - 14:44, said:

In Romania, daca vrea careva sa ti-l fure, ti-l fura si din garaj. Am o cunostinta care a ramas de 3 ori fara motor, furat strategic din garajul incuiat.
Da, mai ales daca sunt profi.
Stiu caz cand la cineva i-au disparut biciclete de cateva mii de Euro din garajul incuiat, securizat cu alarma si cu caine de paza.
Pe caine l-au momit cu niste mancare cu somnifere, alarma au dezactivat-o, iar dimineata bicicletele nu mai erau.

#18
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostMihai_3, on 08 august 2023 - 16:54, said:

Studiază citește mult si documentează-te ..... nu sunt ieftine deloc si in primul moment când pui piciorul pe el iți va pune nervii pe bigudiuri instant Posted Image
(creierul refuza sa meargă pe asa ceva inițial dar nu te speria ..... beneficiile de dupa sunt aproape incredibil de crezut de cei ce nu stiu)
Pretul ma da si pe mine inapoi mai ales in conditiile in care utilitatea pentru mine ar fi zero, just for fun, iar trotuarele au pavele de beton ca prin Pakistan.
https://www.olx.ro/d...km-IDhr8tb.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate