Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Anterolistezis l5 s1

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
CosminV20

CosminV20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2022
Salut, de mai bine de doua luni am probleme cu amorteli la nivelul picioarelor, feselor si probleme cu statul in picioare prea mult, dar si pe scaun prea mult. Deci nu -mi faci bine nici una. Pe langa asta ma mai trezesc cu spatele blocat cateodata, am inceput sa fac exercitii de kineto, dar e la fel ca inainte, nimic nu s-a schimbat. Am facut si fizioterapia( pe asta nu am simti-o deloc) . Kineto ma mai ajuta ca mi deblocheaza spatele si mai fac putina miscare cu ocazia asta.
Am fost o persona activa, ma duceam la sala regulat (2-3 ori pe saptamana) , dar nu bagam greutati mare. Desi stiu ca ultima oara cand am facut am simtit in fesa un pocnit, si de atunci am inceput a doua zi sa simt o intindere, si dupa multe cautari la doctor am ajuns la rmn si  mi-a dat urmatorul diagnostic.

REZULTAT
Anterolisteza gr. I L5-S1 cu dezvelirea platoului superior S1 cu 6.8 mm, schiteaza posibile lize partiale/ aspect subtiat interapofizar
bilateral; ariile pre- si intraforaminale sunt minim stenozate.
Amprentare discala si minime scleroze in platourile L5-S1, discul omonim fiind moderat deshidratat cu debord lateralizat intraforaminal
stang ce masoara ~ 4 mm minim compresiv radicular L5.
Mici noduli Scmorl D12, L1, L2 fara semnal inflamator asociat.
Ligamente galbene si suprafetele articulare interapofizare hipertrofice L4-S1.
Cordonul medular inferior, examinat partial, cu semnal omogen.
Spatii paravertebrale libere.
Concluzii:
• Anterolisteza gr. I L5-S1

Intrebare.  Am inteles ca nu este hernei de disc, e o alunecare a vertebrelor. Ce pot sa fac, ma va ajuta kineto sa ma vindec complet? sa nu mai am amorteli, simptome de sciatica? Spatele nu ma doare, rareori il simt asa incordat sau ca o gheara asa , dar ce ma deranjeaza cel mai mult este aceaste dureri de musculatura in zona feselor, ma tine ceva pe picior si sub genunchi simt asa presiuni. Nu prea pot merge mult ca mi vine sa stau doar jos.

Sfaturi va rog

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,958
  • Înscris: 10.12.2006
Stii sa inoti?
Suna instructorii din orasul tau si explica-le problema, daca ai noroc stie unul din ei despre ce e vorba si poti merge la el sa iei niste lectii de inotat corect, sa-ti ajute lombarii.

Problema o vei corecta greu sau deloc, dar daca mentii musculatura ar trebui sa o poti tine sub control. La sala de forta e clar ca nu te pricepi, nu vei reusi decat sa te accidentezi mai rau, inotul e un sport mult mai sigur.

#3
CosminV20

CosminV20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2022

 Mizu, on 02 august 2023 - 11:21, said:

Stii sa inoti?
Suna instructorii din orasul tau si explica-le problema, daca ai noroc stie unul din ei despre ce e vorba si poti merge la el sa iei niste lectii de inotat corect, sa-ti ajute lombarii.

Problema o vei corecta greu sau deloc, dar daca mentii musculatura ar trebui sa o poti tine sub control. La sala de forta e clar ca nu te pricepi, nu vei reusi decat sa te accidentezi mai rau, inotul e un sport mult mai sigur.


Doamna doctor de la RMN mi-a zis ca e foarte vechi ce am eu acolo, doar ca eram asimtopatic pana cand am facut acea miscare gresita la sala( poate) sau la locul de munca care si acolo ridicam cateodata lucruri destul de grele fara sa fiu incalzit.

Pe langa asta am si o discopatie cervicala, dar pe aia nu am mai luat-o in calcul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate