Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive
 Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 

Neclaritate operatie de Recovery

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,621
  • Înscris: 23.12.2007
Nu am gasit tema [recovery] in alta parte , aca sa scriu aici.
Unitatea are partitie de recuperare tip OEM , din 2018.
-pina acuma ,cind a fost cazul ,  se incarca varianta din 2018 si apoi cam 2-3 zile facea upgrade la os , pina ajungea la zi.
-anul acesta , a incarcat direct varianta 21H2 .
Nu stiu care ar fi explicatia ; din cit stiu eu in partitia de recuperare tip oem , nu se poate scrie ceva ; doar se poate sterge . Calea de recuperare a fost data din interior unitate . Nu s-a venit cu nimic din exterior. Driverele si aplicatiile specifice firma,  initiale, s-au incarcat ca in 2018.
Daca este asa , de unde s-a incarcat o varianta de os mai noua ? exista vreo partitie de recuperare specifica pt os si de acolo a suprascris os ? restul [drivere, aplicatii specifice firma ]  raminind cum  au fost scrise din partitia oem ? sau poate la un upgrade s-a modificat os din partitia oem ?

#2
Helenamorie

Helenamorie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2023
Actualizare prin Windows Update Actualizare de la producătorul laptopului

Edited by Ravy, 04 July 2023 - 18:34.


#3
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,621
  • Înscris: 23.12.2007
Adica toata partitia OEM a fost actualizata de la producar cu un nou win ?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
De la 8.1 partitiile OEm au doar driverele si softul producatorului pe ele.
Se foloseste Recovery-ul din Windows.

Ma mira ce zici ca se incarca imaginea din 2018. In mod normal imaginea se actualiza dupa fiecare upgrade.
Se mai putea actualiza si manual prin DISM - se descarca o imagine noua prin internet.

#5
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,621
  • Înscris: 23.12.2007
Poate am fost inteles altfel ; S-a incarcat varianta 21H2 , adica varianta proaspata .
Partitia oem are cam aceasi marime ca si cea veche.
"Se foloseste Recovery-ul din Windows." ; adica cum ? unde sta OS ?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Adica te duci in Settings - Update and Security - Recovery.
Ai mai multe posibilitati - cand dai Reset this PC - faci o reinstalare de 10 pe curat sau poti alege sa pastrezi din fisiere.

Nu mai stiu unde isi copiaza imaginea de recovery in prezent - Pe vremuri era in Windows /System32/Recovery.

#7
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,621
  • Înscris: 23.12.2007
Adica eu inteleg asa : os il ia de undeva din ... ,dar obligatoriu din C ca din alta parte nu are de unde ; driverele si restul din partitia oem ; hm , ??? adica nu reformateaza partitia C ?? . Pare mai logic sa se fi actualizat partitia oem.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Cand dai recovery nu reformateaza C.
Pur si simplu muta tot ce e acum intr-un folder, instaleaza sistemul si apoi pri sterge acel folder ori muta din el inapoi documentele si programele - in functie de ce optiune ai ales.

E oarecum similar cu un upgrade.

Cu un linux live poti vedea ce e pe partitia OEM.
In functie  de producator se poate vedea si din Windows, dar e posibil sa- o strici. Se aloca o litera.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate