Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

One Lake District

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Gigel324

Gigel324

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2023
Vad ca pe site au aparut deja mai multe apartamente la vanzare. Nu prea am vazut discutat pe aici despre acest complex. Ce parere aveti?

Preturile la 2 camere incep de pe la 100k, la 3 camere de pe la 160k, pretul pe mp2 de la 2k cu tva inclus.

Zona nu este cea mai buna dar nu este nici asa rea, principalele minusuri fiind lipsa metroului si aglomeratia de pe Soseaua Colentina.

Pe de alta parte ansamblul este pe malul lacului ferit de poluarea si aglomeratia soselelor. Sunt 3 parcuri maricele in zona cu faleze pe lac. Intr-adevar zona este cam saracuta si parcurile nu-s foarte amenajate dar nici asa rau nu arata, sunt multi arabi si ceva chinezi in zona, dar nu e nici pe departe ca Ferentari-Rahova, Giulesti-Sarbi, Baicului etc.

Mi se pare mai bine pozitionat ca ansamblurile de pe strada Fabrica de Glucoza care sunt la sosea (ajungi imediat pana acolo pe soseaua Gherghitei, aglomeratia incepand de abia de la Fabrica de Glucoza). Si la Calea Floreasca, Barbu Vacarescu ajungi relativ ok, netraversand mult Colentina, buba e pana in centru, dar macar este tramvaiul 21.

Nu vi se par ok preturile? De exemplu la Nusco sau Cloud 9 in camp la Pipera in poluare 2 camere incep de pe la 150-160k.

Nu incerc sa le fac reclama de niciun fel si nu am niciun interes in asta doar ca mie mi se par preturi decente pt One? Nu s-ar merita cumparat? E ceva ce imi scapa din vedere inafara de minusurile prezentate? Ma asteptam la ceva mai scump dat fiind cum ne-au obisnuit cu preturile pana acum.

#2
giulestisarbi

giulestisarbi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.05.2023

View PostGigel324, on 23 iunie 2023 - 23:01, said:

Vad ca pe site au aparut deja mai multe apartamente la vanzare. Nu prea am vazut discutat pe aici despre acest complex. Ce parere aveti?

Preturile la 2 camere incep de pe la 100k, la 3 camere de pe la 160k, pretul pe mp2 de la 2k cu tva inclus.

Zona nu este cea mai buna dar nu este nici asa rea, principalele minusuri fiind lipsa metroului si aglomeratia de pe Soseaua Colentina.

Pe de alta parte ansamblul este pe malul lacului ferit de poluarea si aglomeratia soselelor. Sunt 3 parcuri maricele in zona cu faleze pe lac. Intr-adevar zona este cam saracuta si parcurile nu-s foarte amenajate dar nici asa rau nu arata, sunt multi arabi si ceva chinezi in zona, dar nu e nici pe departe ca Ferentari-Rahova, Giulesti-Sarbi, Baicului etc.

Mi se pare mai bine pozitionat ca ansamblurile de pe strada Fabrica de Glucoza care sunt la sosea (ajungi imediat pana acolo pe soseaua Gherghitei, aglomeratia incepand de abia de la Fabrica de Glucoza). Si la Calea Floreasca, Barbu Vacarescu ajungi relativ ok, netraversand mult Colentina, buba e pana in centru, dar macar este tramvaiul 21.

Nu vi se par ok preturile? De exemplu la Nusco sau Cloud 9 in camp la Pipera in poluare 2 camere incep de pe la 150-160k.

Nu incerc sa le fac reclama de niciun fel si nu am niciun interes in asta doar ca mie mi se par preturi decente pt One? Nu s-ar merita cumparat? E ceva ce imi scapa din vedere inafara de minusurile prezentate? Ma asteptam la ceva mai scump dat fiind cum ne-au obisnuit cu preturile pana acum.


Dimineata la 8 este aglomeratie crunta, coloana de masini se intinde de la podul Voluntari de pe A3 pana la Barbu Vacarescu.
Dupa-amiaza toata soseaua Petricani e blocata.

Apoi la 500m este statia asta https://www.google.c...i8192?entry=ttu de sortare deseuri. In weekend miroase ingrozitor de la Afumati unde se dau foc la cabluri.

S-a construit excesiv in acele campuri si inca sunt mii de apartamente in constuctie. Scoala cred ca stii ca nu exista acolo, spuneau cei care au achizitionat in complexurile adiacente ca le va face dezvoltatorul scoala privata.


Recomand prospectarea zonei la orele de varf, apoi seara in weekend cand sunt mirosurile ingrozitoare. Cu masina, ca transport in comun nu prea exista.

#3
Gigel324

Gigel324

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2023

View Postgiulestisarbi, on 24 iunie 2023 - 08:42, said:



Dimineata la 8 este aglomeratie crunta, coloana de masini se intinde de la podul Voluntari de pe A3 pana la Barbu Vacarescu.
Dupa-amiaza toata soseaua Petricani e blocata.

Apoi la 500m este statia asta https://www.google.c...i8192?entry=ttu de sortare deseuri. In weekend miroase ingrozitor de la Afumati unde se dau foc la cabluri.

S-a construit excesiv in acele campuri si inca sunt mii de apartamente in constuctie. Scoala cred ca stii ca nu exista acolo, spuneau cei care au achizitionat in complexurile adiacente ca le va face dezvoltatorul scoala privata.


Recomand prospectarea zonei la orele de varf, apoi seara in weekend cand sunt mirosurile ingrozitoare. Cu masina, ca transport in comun nu prea exista.


Inseamna ca problema cu mirosurile este la fel de persistenta si la ansamburile de pe Fabrica de Glucoza? Si de la statia de sortare sunt probleme sau doar de la Afumati? Pe maps n-apare marcata statia efectiv vad. Cat despre scoli vad sa fie ceva scoli relativ aproape in maxim 20 minute de mers pe jos?!

#4
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023
Colentina este o zonă rău famată, mă surprinde alegerea One de a construi acolo. și la fca de Glucoză e prea aproape de zona Tei Toboc, cea cu indieni pe cai

într-adevăr, ieșirea spre A3 este super și - în perspectiva terminării blocurilor - va fi și A0 gata până atunci
deci oricine locuiește acolo va putea ieși A3 - A0 și intra din nou în București pe unde are nevoie, chiar și în partea opusă
exclus spre centru prin Obor, e omor. tramvaiul 21 este plin de hoți

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Stiu bine zona pentru socrii stau acolo plus ca am stat si la ei o perioada.

Daca vrei in zona de ce nu te uiti la Granvia Lakeview?

Ai scoala 39 (publica, afterschool subventionat de primarie, dar aflata cam spre coada clasamentului scolilor din Bucuresti), iar vis-a-vis de Scoala 39 ai Liceul International de Informatica. Gradinite ai langa Liceul International de Informatica si intre parcurile Plumbuita 1 si 2 (Gradinita 137)

Daca depinzi de masina e o problema pentru ca singura iesire e in Gherghitei. Seara coada se formeaza la Supercom spre Colentina. Pe jos, odata ajuns in Colentina e ok pentru ca ai tramvaiul 21 care te duce pana la Sf Gheorghe. In plus ajungi foarte repede la metrou la Obor pentru ca pe linia tramvaiului pana la Obor merg si autobuzele de Voluntari care sunt dese. Dar trebuie sa ajungi in Colentina.

Insa cea mai mare problema a acestui complex este ca se invecineaza cu autobaza si statia de sortare Supercom.

#6
Gigel324

Gigel324

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2023
Granvia e cam inghesuit langa Poseidon. De asemenea pretul pe mp2 util e mai mare ca o parte din modelele de la One pana in etajele 3-4. Granvia ar fi o alegere pentru apartamentele cu vedere la lac de la etajele superioare insa.

Edited by Dany_Darke, 26 June 2023 - 15:03.


#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Asa este, Granvia Lakeview e cazul clasic de bloc plomba.

Insa:
- 100% nu se va mai cosntrui nimic intre el si lac pentru ca nu mai e fizic loc.
- e la cativa metri (la propriu) de scoala 39 si statia STB
- este relativ ferit de zgomotul soselei (mai exista un rand de blocuri intre acest bloc si Colentina)
- iesi din bloc direct in parc
- daca depinzi de masina scutesti minim 40 de minute/zi. Intrarea Ghergitei, pe unde se va ajunge la One este o straduta amarata cu 1 singura banda pe sens, care da in strada Gherghitei unde seara se formeaza coada inca de la Supercom. Imagineaza-ti acum ca One spun ca vor face 2000 de apartamente (deci cam cat e Greenfield acum).
- nu esti vecin cu statia de sortare a deseurilor.

Zona nu e nici pe departe premium, dar in nici un caz rau famata. In timp insa e posibil sa se mai strice, mai ales datorita inmultirii vecinilor cu viziuni radicale islamiste.

#8
BlackCat03

BlackCat03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2023
Trebuie sa ajungeti in zona sa vedeti cu ochii vostri. Nu se simt mirosuri in zona, cel putin nu cand am fost eu (am fost cand erau min 38 grade), dar sincer zona nu e cea mai fericita...parcul si lacul Plumbuita sunt o gluma si potential focar de boli, neamenajat, mizerie si gunoaie peste tot, iar persoanele din zona nu par cei mai ok vecini.

Acel Lidl de langa Intrarea Gherghitei este destul de murdar (cititi pareri pe google reviews). Nu stiu cat mult se va schimba zona din perspectiva vecinilor si amenajarii parcului care tine de autoritati. Complexul este ideal doar daca iesi prin Gherghitei, inchizi ochii la ce e in jur, si mergi spre A3, sau spre Fabrica de Glucoza. Inteleg ca ar fi si un autobuz care te poate lasa la metrou Pipera, dar deocamdata vine la fiecare 30min. Tramvaiul 21 este acelasi tramvai din anii '80 sau ceva, merge cu usa deschisa pt ca nu exista aer conditionat. Pt un complex 'sustenabil', te cam obliga sa folosesti masina din lipsa mijloacelor de transport in comun decente...deci vei compensa nivelul de poluare.

Intr-adevar, potential exista fiind un dezvoltator cu experienta, ai acces facil catre aeroport/ A3/A0 (cu masina) , si in conditiile in care se mai investeste in sectorul 2 (momentan este un sector murdar, iar zona aceea dezolanta, multi oameni needucati...altfel nu explic gunoaiele de peste tot). Din pacate puterea unui dezvoltator de a schimba fata unei zone este limitata, daca autoritatile nu fac nimic pt infrastructura (transport in comun decent pt anul 2023 si capitala europeana), spatii verzi, salubritate si legi mai stricte pt cei care trateaza spatiile publice ca pe toalete personale etc. Cred ca acest review e mai mult pt sectorul 2, nu e vina One..

#9
Malvolio

Malvolio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.04.2006

View PostBlackCat03, on 24 iulie 2023 - 12:58, said:

Trebuie sa ajungeti in zona sa vedeti cu ochii vostri. Nu se simt mirosuri in zona, cel putin nu cand am fost eu (am fost cand erau min 38 grade), dar sincer zona nu e cea mai fericita...parcul si lacul Plumbuita sunt o gluma si potential focar de boli, neamenajat, mizerie si gunoaie peste tot, iar persoanele din zona nu par cei mai ok vecini.

Acel Lidl de langa Intrarea Gherghitei este destul de murdar (cititi pareri pe google reviews). Nu stiu cat mult se va schimba zona din perspectiva vecinilor si amenajarii parcului care tine de autoritati. Complexul este ideal doar daca iesi prin Gherghitei, inchizi ochii la ce e in jur, si mergi spre A3, sau spre Fabrica de Glucoza. Inteleg ca ar fi si un autobuz care te poate lasa la metrou Pipera, dar deocamdata vine la fiecare 30min. Tramvaiul 21 este acelasi tramvai din anii '80 sau ceva, merge cu usa deschisa pt ca nu exista aer conditionat. Pt un complex 'sustenabil', te cam obliga sa folosesti masina din lipsa mijloacelor de transport in comun decente...deci vei compensa nivelul de poluare.

Intr-adevar, potential exista fiind un dezvoltator cu experienta, ai acces facil catre aeroport/ A3/A0 (cu masina) , si in conditiile in care se mai investeste in sectorul 2 (momentan este un sector murdar, iar zona aceea dezolanta, multi oameni needucati...altfel nu explic gunoaiele de peste tot). Din pacate puterea unui dezvoltator de a schimba fata unei zone este limitata, daca autoritatile nu fac nimic pt infrastructura (transport in comun decent pt anul 2023 si capitala europeana), spatii verzi, salubritate si legi mai stricte pt cei care trateaza spatiile publice ca pe toalete personale etc. Cred ca acest review e mai mult pt sectorul 2, nu e vina One..

Exista un proiect de modernizare a parcului - https://www.hotnews....-cand-incep.htm

Asta nu va schimba fauna, dar poate vei avea o priveliste buna din blocurile One.

#10
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Complexul se invecineaza cu o baza Supercom de sortare gunoi... nu este suficent ca descriere ?

Probabil ca mai hardcore este doar sa-ti cumperi langa groapa de gunoi de la Glina.

#11
BlackCat03

BlackCat03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2023

View PostMalvolio, on 24 iulie 2023 - 17:50, said:

Exista un proiect de modernizare a parcului - https://www.hotnews....-cand-incep.htm

Asta nu va schimba fauna, dar poate vei avea o priveliste buna din blocurile One.

Ar fi bine daca s-ar concretiza, dar mie imi suna a stire electorala...imi doresc sa gresesc.

View Postdagobar, on 25 iulie 2023 - 07:21, said:

Complexul se invecineaza cu o baza Supercom de sortare gunoi... nu este suficent ca descriere ?

Probabil ca mai hardcore este doar sa-ti cumperi langa groapa de gunoi de la Glina.

Supercom ocupa mult teren acolo, au si birouri, si parcarea imensa pentru masinile comunale (de gunoi, deszapezire, stropit). E ceva distanta pana la complex, asa pare cel putin. Personal nu stiu detalii despre acea baza de sortare, am fost in zile diferite in zona si nu am simtit nici un miros dubios. Mai mult miroase in Militari sincer. Dar cel mai bine sa mergi efectiv in zona, nu-mi doresc sa dezinformez in nici o directie (pro sau contra). Proiectul suna bine, daca esti confortabil sa te deplasezi mai mult cu masina. Macar stii ca va fi o constructie ok fata de alte blocuri facute de interlopi, sau tot felul de firme care dispar dupa ce vand. Eu tot caut, si nu stiu alt proiect care sa fie cat de cat ok raport calitate-pret...

Edited by Dany_Darke, 25 July 2023 - 12:14.


#12
Gigel324

Gigel324

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2023
Totusi e o statie de sortare a deseurilor reciclabile (sticle, hartii etc) nu groapa de gunoi. Sortarea se face in incinta cladirii, ma gandesc ca n-ar trebui sa fie mirosuri care sa se simta inafara cladirlor, imi dau cu parerea aici nu cunosc detalii asupra proceselor doar ca eu n am simtit cand am fost in zona vreun miros neobisnuit, acum cine trece des prin zona poate sa ne zica mai bine.

#13
Gigel324

Gigel324

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2023
Se pare ca au vandut deja peste 50% din cele 700 de apartamente puse la vanzare in iunie. Pana la urma nu pare a fi un complex indezirabil cum scriau unii, posibil sa iau in calcul o achizitie aici in viitorul apropiat.

#14
Gigel324

Gigel324

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2023
Stie cineva cu ce constructor lucreaza ONE? Sau lucreaza cu mai multi in functie de complex?

#15
Miker94

Miker94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.02.2019
Vad ca au dat drumul in urma cu o saptamana la vanzarile pentru faza II.

Din oferta pe email:

Marjele de preturi sunt:
Studio de la 93.700 pana la 130.000 euro +tva
Apartament cu 2 camere de la 92.200  pana la 204.000 euro+tva
Apartament cu 3 camere de la 142.800 pana la 299.900 euro+tva
Apartament cu 4 camere de la 212.600 pana la 369.000 euro+tva

Proiectul va fi finalizat in luna septembrie 2026.

Variante de plata:
Varianta 1: 30 % avans, 70% septembrie 2026
Varianta 2:  5 transe egale a 20% pe perioada constructiei
Varianta 3: Plata integrala 100% in avans la semnare antecontractului (discount de 10%).

#16
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMiker94, on 07 iunie 2024 - 05:56, said:

Marjele de preturi sunt:
Studio de la 93.700 pana la 130.000 euro +tva
Apartament cu 2 camere de la 92.200  pana la 204.000 euro+tva
Apartament cu 3 camere de la 142.800 pana la 299.900 euro+tva
Apartament cu 4 camere de la 212.600 pana la 369.000 euro+tva

Eu am PDF de la un prieten si marjele de pret pentru studio 43mp-46mp sunt 117k-129k+TVA. Vad ca la final apar si "garden apartaments" (probabil la parter) care au marja de la 93k.

Avand in vederea si incertitudinea legata de TVA, riscurile cu procesele (One Lake District mi se pare ca a fost mentionat), dar si pretul mare pentru zona, te duce lejer in 140k-150k cand iei si loc de parcare si vorbim de studio. Nu pare nici o combinatie, la banii astia gasesti sa iei proiecte gata finalizate.

Edited by greywolfact, 07 June 2024 - 12:43.


#17
Gigel324

Gigel324

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.04.2023

View PostMiker94, on 07 iunie 2024 - 05:56, said:

Vad ca au dat drumul in urma cu o saptamana la vanzarile pentru faza II.

Din oferta pe email:

Marjele de preturi sunt:
Studio de la 93.700 pana la 130.000 euro +tva
Apartament cu 2 camere de la 92.200  pana la 204.000 euro+tva
Apartament cu 3 camere de la 142.800 pana la 299.900 euro+tva
Apartament cu 4 camere de la 212.600 pana la 369.000 euro+tva

Proiectul va fi finalizat in luna septembrie 2026.

Variante de plata:
Varianta 1: 30 % avans, 70% septembrie 2026
Varianta 2:  5 transe egale a 20% pe perioada constructiei
Varianta 3: Plata integrala 100% in avans la semnare antecontractului (discount de 10%).

Au crescut preturile cam cu 10% fata de lansarea fazei 1 acum 1 an. La dezvoltatorii mari One, Nusco, Cloud9 etc vad ca tot cresc preturile de la an la an, doar la cativa dezvoltatori mici si de duzina sunt unele scaderi de ~10%.

Se pare ca mai dureaza pana apare mult asteptata criza imobiliara...

#18
Miker94

Miker94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.02.2019

View Postgreywolfact, on 07 iunie 2024 - 12:42, said:

Eu am PDF de la un prieten si marjele de pret pentru studio 43mp-46mp sunt 117k-129k+TVA. Vad ca la final apar si "garden apartaments" (probabil la parter) care au marja de la 93k.

Cred ca acel PDF include apartamentele restante din Faza 1, cea in care ei spun ca au vandut 80% din unitati.
Ce am postat eu sunt preturile de lansare pentru faza 2, lansata pe 29 mai.

View PostGigel324, on 08 iunie 2024 - 20:29, said:

Au crescut preturile cam cu 10% fata de lansarea fazei 1 acum 1 an.

Tocmai de asta am rezervat un apartament de 2 camere la pret final de 2018 EUR/mp.
Sa fie intr-un ceas bun!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate