Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Those About to Die

Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11
 Replacement grip pentru racheta t...

clima cu sunet ciudat

Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...
 Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.
 Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...
 

Site bun pentru facut rezervarile de vacanta?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,605
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu ce titlu sa pun la subiect, ma intereseaza care adrese sunt cele mai bune pentru facut rezervarile pentru vacanta in Romania?

Am folosit directbooking, am descoperit booking, parca sunt mai multe hoteluri dar nu stiu daca este valabil ca la directbooking.
Adica? La directbooking toate hotelurile prezente accepta tichete de vacanta ca accepta directbooking si ei proceseaza plata.
La booking este tot asa valabil?

Ma intereseaza un hotel in zona la gara de nord, ceva prin luna septembrie, 4-5 nopti demipensiune.
Pe booking imi apar mai multe rezultate, pe directbooking caut hotelurile prezente pe google maps dar nu le gasesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,794
  • Înscris: 01.12.2001
MyContinental e foarte aproape de Gara de Nord București.
Recent renovat.

#3
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 07.03.2012
Eu nu știu cu directbooking. Folosesc booking de peste 10 ani, de cel puțin 6-8 ori/an, și pentru business și personal. Am avut o singură problemă în 10 ani, rezolvată rapid de booking, în rest a fost totul ok. Am rezervat în mare parte din țară, iar în afară în mai multe țări, fără probleme.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,605
  • Înscris: 30.11.2021

 dorin_2k, on 22 iunie 2023 - 17:25, said:

MyContinental e foarte aproape de Gara de Nord București.
Recent renovat.
L-am gasit pe directbooking, ma uit pe la preturi dupa ce mananc.

 popicoo, on 22 iunie 2023 - 17:27, said:

Eu nu știu cu directbooking. Folosesc booking de peste 10 ani, de cel puțin 6-8 ori/an, și pentru business și personal.
Hai sa te intreb altceva.
Cand faci o comanda pe booking, factura este intre tine si booking?
Ca daca este asa inseamna ca pot rezerva la orice hotel de pe pagina folosind tichetele de vacanta.

#5
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 07.03.2012
Nu folosesc tichete de vacanță, iar facturile am nevoie să fie date de către cel care deține locul de cazare.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,821
  • Înscris: 06.09.2004
nu. booking nu da facturi, e un intermediar pt rezervari si isi ia banii de la hoteluri. factura o primesti intotdeauna de la hotel.

cel mai bun site e ala pe care gasesti cel mai mic pret pt un anumit hotel. eu sunt relativ multumit de booking, il folosesc de mai bine de 15 ani cred fara mari probleme.

poti sa cauti pe google maps ceva de genul ‘hotel near gara de nord’ si o sa-ti dea o lista cu toate hotelurile din zona, inclusiv cu oferte pt fiecare in parte de pe mai multe site-uri.

bonuri de vacanta nu folosesc, cel mai bine ar fi sa confirmi direct cu hotelul inainte sa faci rezervarea.

Edited by born2lose, 22 June 2023 - 18:17.


#7
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Pentru rezervari de cazare sau charter avion pe bulgaria , grecia si turcia incerca sa verifici pretul pe travos.ro
Pentru apartamente si orase din europa poti cauta pe booking, ai cele mai multe rezultate si eventual daca te-ai hotarat la locatie sa o cauti dupa pe travos sau directbooking ca e posibil sa gasesti preturi mai bune.
La tichete de vacanta sunt doar pentru Romania si pe booking nu le primesc. Trebuie sa suni la hotel sa vezi daca le primesc si trebuie sa faci plata la hotel si nu online. E mai complicat.

#8
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 15.09.2009

 mariusxcom, on 27 iunie 2023 - 11:14, said:

La tichete de vacanta sunt doar pentru Romania si pe booking nu le primesc. Trebuie sa suni la hotel sa vezi daca le primesc si trebuie sa faci plata la hotel si nu online. E mai complicat.

Se poate si prin Booking, cu plata la cazare, dar cu discutie prealabila la hotel (am facut eu). Asta pentru ca hotelul cerea un avans pentru rezervare si nu il puteam plati cu cardul de vacanta. Asa ca am facut rezervarea prin Booking si am platit sejurul la hotel cu cardul de vacanta. Eu folosesc Booking pentru ca intotdeauna ma orientez dupa review-uri. Am foarte multe rezervari prin ei si nu am avut niciodata probleme, nici in tara, nici in afara.

Edited by minam, 27 June 2023 - 12:05.


#9
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Cu directbooking nu am avut nicio problemă.

#10
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.03.2015
pentru plata cu tichete folosesc turistinfo.ro, bifezi la cautare plata cu tichete

sau poti incerca si travelminit, e tot un fel de agentie ca si directbooking.

#11
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 26.04.2005

 MindArchitect, on 22 iunie 2023 - 17:03, said:



Ma intereseaza un hotel in zona la gara de nord, ceva prin luna septembrie, 4-5 nopti demipensiune.
Probabil nu cunosti prea bine Bucurestiul daca vrei hotel in zona Garii de Nord; zona este populata intr-o mare masura cu "mexicani" si nici nu este ofertanta din punct de vedere turistic. Singurul avantaj pe care il vad este ca este un mare hub al mijloacelor de transport.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate