Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Obligarea la tratament psihiatric

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
panviorel

panviorel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2021
Salut,acum 2 ani am fost internat la un spital de psihiatrie pe sectia de Cod Penal.Am parasit spitalul dupa ce judecatorul m-a eliberat si m-a fortat sa iau tratamentul psihiatric pentru schizofrenie.
Sunt pacient pe articolul 109 din Codul Penal. Cum pot scapa de acest articol? Trebuie sa discut cu un avocat?
Nu vreau sa ajung leguma si nu stiu cum sa procedez!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa te adresezi instantei.

(9) În cazul când după dispunerea măsurii s-a produs însănătoșirea suspectului sau inculpatului ori a intervenit o ameliorare a stării sale de sănătate care înlătură starea de pericol pentru siguranța publică, judecătorul de drepturi și libertăți sau judecătorul de cameră preliminară care a luat măsura dispune, la sesizarea procurorului ori a medicului de specialitate sau la cererea suspectului ori inculpatului sau a unui membru de familie al acestuia, ridicarea măsurii luate. Dispozițiile alin. (2)-(7) se aplică în mod corespunzător.

Edited by pasilla, 07 May 2023 - 00:31.


#3
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 02.08.2020
Nu mai înghiți pastilele care îți sunt prescrise.
Colegul de mai sus a scris, foarte corect, care este calea, procedura legală ca să obții ceea ce doreşti. Însă, în realitate, nu cred că ai vreo şansă vreodată să obții normalitatea pe calea legală. Pentru că, în primul rând, nu cred că există vreun om care a fost diagnosticat cu schizofrenie să fi primit, după ce a luat o perioadă tratament pentru schizofrenie, hârtie de la medic că nu ar mai avea nevoie de tratament. Chiar dacă e real, omul să nu mai aibă nevoie de tratament, nici un medic nu îi dă o astfel de hârtie. Pentru că responsabilitate, pentru că mai bine prescriu ei preventiv, în caz că există vreodată posibilitatea ca omul să aibă nevoie de teatament.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 06.09.2008
" prezintă pericol pentru societate" si voi recomandati sa nu-si ia tratamentul ?

Sper sa te-ntalnesti cu el pe strada draga Mike ca esti bun sfatuitor Posted Image

[ https://img.freepik.com/premium-photo/man-holding-large-knife-threatens_391052-123.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 07 May 2023 - 07:30.


#5
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 14.01.2006

View PostMike1alike, on 07 mai 2023 - 06:57, said:

Nu mai înghiți pastilele care îți sunt prescrise.

..........................Chiar dacă e real, omul să nu mai aibă nevoie de tratament, nici un medic nu îi dă o astfel de hârtie. Pentru că responsabilitate, pentru că mai bine prescriu ei preventiv, în caz că există vreodată posibilitatea ca omul să aibă nevoie de teatament.

În primul rând Nu mai dați sfaturi aiurea.

Diagnosticul de schizofrenie nu se pune chiar așa ușor cum cred oamenii pe internet, este necesar să existe o perioadă de timp în care omul respectiv să aibă manifestări specifice.
Adică cu alte cuvinte prima dată când mergi la un medic și ai manifestări specifice schizofreniei cel mai probabil se pune un diagnostic general cum ar fi episod psihotic și doar după mai multe astfel de episoade, ori dacă omul nu răspunde la mai multe tratamente succesive i se pune diagnostic de schizofrenie.

Referitor la sfatul ca să nu mai înghită pastilele - fraților, Nu mai dați sfaturi aiurea.
Pentru cei care nu știu ce înseamnă boala asta și nu au avut pe nimeni în apropiere cu așa ceva - în esență schizofrenicul vede lumea într-un fel propriu și în general crede că în jur există o conspirație care are scopul să îi facă rău.
Este posibil ca pur și simplu să creadă că toți oamenii din jurul lui sunt implicați într-o conspirație care are drept scop să-i facă lui rău - ceea ce pentru el justifică să ia măsuri de apărare, adică să bată pe cei din jur
Repet - asta se întâmplă pur și simplu.
Este posibil ca gesturi absolut obișnuite să fie văzute ca gesturi dușmănoase - care necesită un răspuns agresiv imediat.

Chiar dacă nu este agresiv cu ceilalți - este posibil ca să creadă, de exemplu, că mâncarea este otrăvită și să refuze să mânânce.
Și așa mai departe.

Oricum, ca să fii internat la un spital în baza Codului penal cum spune inițiatorul :
-trebuie să facă cineva o cerere;
-trebuie să existe niște acte medicale care să ateste boala, adică un medic vede pe acel om;
-un judecător vede actele alea și decide internarea;
-decizia judecătorului poate fi contestată la instanța superioară - deci se uită alt judecător și vede că este cazul de internare;
-medicii din spitalul unde este internat omul acela văd și ei omul și actele și decid că e cazul ca omul ala sa ia tratament;
-ca să îl elibereze din nou se uită un judecător peste actele lui medicale și decide că poate fi eliberat dar trebuie să ia tratament
-tratamentul nu se dă așa pentru doi ani, ci periodic, la 1 - 2 luni, un medic îl vede pe om și decide că are în continuare nevoie de tratament.

Deci inițiatorul crede că atâția oameni nu au ce face decât să facă acte degeaba ca să forțeze pe X de pe stradă să ia un tratament.
Eu înțeleg că inițiatorul are o problemă și asta este, dar fraților Nu mai dați sfaturi aiurea.  

Edited by spider8, 07 May 2023 - 07:36.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 06.09.2008
Exact, un astfel de om poate crede ORICE !! ... idei aberante (pt un om normal) insa lor le par perfect adevarate !!
Isi pot schimba drastic comportamentul de azi pe maine, aproape mereu in directie negativa.
Dezvolta comportamente deviante care in mintea lor sunt perfect normale si ceilalti sunt rai/ ciudati/ bolnavi ca ii vad asa.

Ca factor comun au lipsa de culpabilitate, ei sunt bine, ei sunt victimele... ceilalti sunt vinovatii.
Astfel pot rationaliza ORICE act impotriva celorlalti, ei doar 'se apara' de oamenii rai .

Unu din asta te poate ataca (cu arma) fiindca si-a amintit ca acum 7 ani te-ai uitat urat la el, chiar daca asta e fantezie in capul lui.
Rezultatele unora apar la stirile de la ora 17,... cand eram tanar ma intrebam cum pot face unii asa ceva, acum stiu.

Edited by sirgoofy, 07 May 2023 - 08:04.


#7
panviorel

panviorel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2021

View Postsirgoofy, on 07 mai 2023 - 07:56, said:

Exact, un astfel de om poate crede ORICE !! ... idei aberante (pt un om normal) insa lor le par perfect adevarate !! (intr-o oarecare masura devin cretini, NU mai au logica)
Isi pot schimba drastic comportamentul de azi pe maine, aproape mereu in directie negativa.
Dezvolta comportamente deviante care in mintea lor sunt perfect normale si ceilalti sunt rai/ ciudati/ bolnavi ca ii vad asa.

Ca factor comun au lipsa de culpabilitate, ei sunt bine, ei sunt victimele... ceilalti sunt vinovatii.
Astfel pot rationaliza ORICE act impotriva celorlalti, ei doar 'se apara' de oamenii rai .

Unu din asta te poate ataca (cu arma) fiindca si-a amintit ca acum 7 ani te-ai uitat urat la el, chiar daca asta e fantezie in capul lui.
Rezultatele unora apar la stirile de la ora 17,... cand eram tanar ma intrebam cum pot face unii asa ceva, acum stiu.
Dar eu nu sunt nebun! Am avut cateva probleme cu mama si ea m-a internat la spital!

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,806
  • Înscris: 25.11.2009
Antipsihoticele moderne nu te fac "leguma" ca primele generatii (ma rog nici alea nu erau chiar foarte rele comparativ cu intrernarea pe viata in ospiciu), au reactii adverse ca toate medicamentele dar pot sa-ti tina boala sub control si sa te integrezi in societat

View Postpanviorel, on 06 mai 2023 - 14:06, said:

Salut,acum 2 ani am fost internat la un spital de psihiatrie pe sectia de Cod Penal.

Pe cine au vrut sa omori ?
Fara tratament esti un pericol pentru noi ceilalti care am castigat la lotera genelor.
Nu ajungi "leguma" cu antipsihoticele moderne, majoritatea nu mai au efecte sedative intense cum aveau unele din prima generatie.
Scgizofrenia nu se vindeca, odata ce ai ajuns in spital fara tratament tot acolo vei ajunge.

#9
panviorel

panviorel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2021

View PostRemicade, on 07 mai 2023 - 08:10, said:

Antipsihoticele moderne nu te fac "leguma" ca primele generatii (ma rog nici alea nu erau chiar foarte rele comparativ cu intrernarea pe viata in ospiciu), au reactii adverse ca toate medicamentele dar pot sa-ti tina boala sub control si sa te integrezi in societat


Pe cine au vrut sa omori ?
Fara tratament esti un pericol pentru noi ceilalti care am castigat la lotera genelor.
Nu ajungi "leguma" cu antipsihoticele moderne, majoritatea nu mai au efecte sedative intense cum aveau unele din prima generatie.
Scgizofrenia nu se vindeca, odata ce ai ajuns in spital fara tratament tot acolo vei ajunge.
Am atacat-o pe mama pe strada si eram depresiv de faptul ca tatal meu m-a parasit si nu am avut posibilitatea de a ma integra in societate!
Mama a sunat la politie si m-a internat si nu am inteles de ce!

#10
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Ce înțelegi exact prin a fi ”legumă”? Schizofrenia este o afecțiune serioasă, depinzând de cât de grave sunt simptomele, dar fără medicație, e riscant atât pentru tine, cât și pentru ceilalți.

Dacă ești nevoit să iei anumite medicamente și acestea au efecte adverse etc, poți vorbi cu psihiatrul ca să îți schimbe dozele sau să ți le înlocuiască.


View Postpanviorel, on 07 mai 2023 - 11:47, said:

Am atacat-o pe mama pe strada si eram depresiv de faptul ca tatal meu m-a parasit si nu am avut posibilitatea de a ma integra in societate!
Mama a sunat la politie si m-a internat si nu am inteles de ce!

Cum adică nu ai înțeles de ce? Ți-ai atacat propria mamă, majoritatea oamenilor nu fac asta. Dacă ajungeai să o rănești fizic, în special având în vedere diagnosticul tău? Faptul că ești depresiv, nu justifică deloc faptul că ai atacat o persoană Pentru depresie/chestii nerezolvate din familie, poți vorbi oricând cu un psiholog, poate dacă vorbești despre ele te vor ajuta.

#11
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postpanviorel, on 07 mai 2023 - 11:47, said:


Mama a sunat la politie si m-a internat si nu am inteles de ce!

N ai înțeles, nu ?

Ia medicamentele, chit ca nu intelegi tu una alta, că altfel s ar putea sa ajungi pe la Jebel si acolo nu mai e pe vrute, daca ai chef să le iei sau nu.

#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Datorita faptului ca anul asta am.stat mai mult prin spitale de psihiatrie , am întâlnit câțiva oameni cu schizofrenie care dacă nu povesteau ei habar aveam eu ca au schizofrenie. Tratamentul ajuta , dar trebuie făcut pentru fiecare individ în parte. Dacă te face leguma încerci altceva ! Știu ca e de mult topicul dar poate ajuta cu ceva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate