Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Caut partener(i) care cauta programator

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
pm1024

pm1024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.07.2021
Lucrez in domeniul programarii de 20+ ani si as vrea sa ma asociez cu cineva care are o idee pe care vrea sa o puna in practica, pentru care are nevoie de o solutie software, dar caruia/careia ii lipsesc cunostintele de dezvoltare software, si care indeplineste criteriile urmatoare:
  • sa fie expert in domeniul pentru care vrea sa dezvolte solutia
  • sa aiba un plan de afaceri
  • de preferat sa cunoasca cel putin un client dispus sa plateasca pentru solutia pe care vrea s-o dezvolte
  • sa fie dispus sa investeasca timp (luni/ani) si bani in aceasta directie
Rolul meu initial ar fi sa dezvolt un MVP pe care partenerul/partenera il va folosi pentru feedback si validare catre clientii initiali. Mai departe el/ea se va ocupa de dezvoltarea business-ului iar eu de partea de software (dezvoltare si intretinere).

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 29.10.2014
Pe mine ma bate gandul sa faca o scoala de programare dar exclusivista, de genul unul sau maxim doi studenti, unde sa ii invat programare serios. Nu prostii de astea de tipul 3 luni inveti Java.

Aici ma refer si la a prezenta partea de business, cum sa scaleze de la o aplicatie simpla pentru cineva grabit la aplicatii serioase si stabile (si costisitoare), cum sa vorbeasca cu clientii, cum sa negocieze cu persoanele atehnice, cum sa identifice probleme pe partea de business, asta pe langa programarea banala.

Edited by RedDev, 11 April 2023 - 20:55.


#3
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

View Postpm1024, on 11 aprilie 2023 - 17:13, said:

Lucrez in domeniul programarii de 20+ ani si as vrea sa ma asociez cu cineva care are o idee pe care vrea sa o puna in practica, pentru care are nevoie de o solutie software, dar caruia/careia ii lipsesc cunostintele de dezvoltare software, si care indeplineste criteriile urmatoare:
  • sa fie expert in domeniul pentru care vrea sa dezvolte solutia
  • sa aiba un plan de afaceri
  • de preferat sa cunoasca cel putin un client dispus sa plateasca pentru solutia pe care vrea s-o dezvolte
  • sa fie dispus sa investeasca timp (luni/ani) si bani in aceasta directie
Rolul meu initial ar fi sa dezvolt un MVP pe care partenerul/partenera il va folosi pentru feedback si validare catre clientii initiali. Mai departe el/ea se va ocupa de dezvoltarea business-ului iar eu de partea de software (dezvoltare si intretinere).

Nu iti pot da mesaj privat, de ce? :( Ca am nevoie sa te intreb ceva legat de topicul meu care a fost inchis :(

#4
pm1024

pm1024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.07.2021
RedDev, nu e rea ideea, cred ca e mai mult in zona de soft-skills, nu?

Dar nu sunt sigur daca-mi raspunzi mie, adica nu pare a fi ce caut eu. :)

View Postremus43, on 11 aprilie 2023 - 21:00, said:


Nu iti pot da mesaj privat, de ce? Posted Image Ca am nevoie sa te intreb ceva legat de topicul meu care a fost inchis Posted Image

Nu stiu, m-am uitat adineaori sa vad daca trebuie sa setez ceva prin profil, nu gasesc nimic. Nici nu am zona "friends" in settings. N-am gasit nici cum te adaug friend, poate e nevoie de reciprocitate pentru pm.
Poate e din cauza ca nu am prea multe posturi si e limitat profilul.

Si post-ul initial l-am trimis de doua ori, prima oara aseara dar nu a aparut ... nu stiu de ce.

Poate ne lamureste vreun moderator ...

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,769
  • Înscris: 01.12.2001
Off.
Ai prea puține mesaje și nu poți primi PM.

#6
pm1024

pm1024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.07.2021

View Postdorin_2k, on 11 aprilie 2023 - 21:30, said:

Off.
Ai prea puține mesaje și nu poți primi PM.

Banuiam ... e ok :)
@remus43, poti sa intrebi pe threadul postat de moderator in threadul inchis.

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 29.10.2014

View Postpm1024, on 11 aprilie 2023 - 21:10, said:

RedDev, nu e rea ideea, cred ca e mai mult in zona de soft-skills, nu?

Dar nu sunt sigur daca-mi raspunzi mie, adica nu pare a fi ce caut eu. Posted Image

Am experienta de peste 15 ani in programare, am trecut prin multe. Dezvoltarea softului e draguta dar e cam 10% din ce se intampla zi de zi intr-o firma de soft. Am angajat si eu oameni de-a lungul timpului si din punct de vedere tehnic erau toti ok. Pana si indienii stiau sa scrie cod. Problema e ca 90% din programatori nu inteleg partea de business. Ca nu totul se rezuma la a construi un soft si ai terminat. Si cum mai toti au gandirea asta procesul de dezvoltare e viciat de decizii gresite si apoi ajung eu mereu sa repar.

Aruncam si eu o idee in neant. Cum ziceai ca si tu ai 20 de ani experienta, poate pregatirea oamenilor pentru realitatile afacerilor e o activitate mai de viitor decat doar sa faci un soft pe care sa-l comercializezi.

#8
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

View Postpm1024, on 11 aprilie 2023 - 21:50, said:


Banuiam ... e ok Posted Image
@remus43, poti sa intrebi pe threadul postat de moderator in threadul inchis.
Hello, iti scriu acolo acum :D

#9
2dark2see

2dark2see

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.12.2016
Nu pot sa iti trimit mesaj.
Te gasesc pe telegram eventual?
Am in minte ceva.

#10
pm1024

pm1024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.07.2021

View Post2dark2see, on 10 august 2023 - 17:10, said:

Nu pot sa iti trimit mesaj.
Te gasesc pe telegram eventual?
Am in minte ceva.
Da, idul este @pm4096.
Dar poti sa scrii si aici, presupun ca nu e secret ... poate mai participa cineva cu sugestii etc.

#11
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postpm1024, on 21 august 2023 - 10:46, said:

Da, idul este @pm4096.
Dar poti sa scrii si aici, presupun ca nu e secret ... poate mai participa cineva cu sugestii etc.

Hai să trezesc un pic din morți topicul ăsta. Inițiator, un întreprinzător serios nu-și expune ideile pe forum. Open-source merge în software, în business nu. ;)
Între timp sper că ți-ai găsit ce cauți.

#12
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.04.2021

View Postpm1024, on 21 august 2023 - 10:46, said:

Da, idul este @pm4096.
Dar poti sa scrii si aici, presupun ca nu e secret ... poate mai participa cineva cu sugestii etc.


pm1024, sau altcineva care viseaza la ceva asemanator o sa ii trebuiasca multa munca in viitor.

Si ca sa demonstrezi asta poti incepe aici prin a mentine threadul asta activ si a posta mai des si a face mai multe mesaje, asa incat sa poata lumea sa iti dea pm.

Ma intereseaza si pe mine personal asa ceva, nu 100% termenii care i-ai descris dar discutabil. Eu am o mica afacere, am un produs si am cativa clienti. Dar am f mult de lucru si multe de facut e lista plina si nu stiu care mai de care mai importanta(sau criticala). De angajat este de asemenea problema pentru acum sunt inca la inceput  asa ca ma gandeam la partener/coloaborator(nu asociat inca asta poate peste 1-2-3 ani).

Sunt multe thread-uri incepute cu ideea de partener dar nu stiu daca este vreunul finalizat. Daca da, va rog sa imi dati si mie pm daca puteti sa imi impartasiti din experienta voastra. Sau puteti face un topic despre cum a descurs procesul. O sa incerc si eu intr-un viitor un program pilot.

#13
rstance

rstance

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2024

Vizualizare mesajpm1024, pe 11 aprilie 2023 - 17:13, a scris:

Lucrez in domeniul programarii de 20+ ani si as vrea sa ma asociez cu cineva care are o idee pe care vrea sa o puna in practica, pentru care are nevoie de o solutie software, dar caruia/careia ii lipsesc cunostintele de dezvoltare software, si care indeplineste criteriile urmatoare:
  • sa fie expert in domeniul pentru care vrea sa dezvolte solutia
  • sa aiba un plan de afaceri
  • de preferat sa cunoasca cel putin un client dispus sa plateasca pentru solutia pe care vrea s-o dezvolte
  • sa fie dispus sa investeasca timp (luni/ani) si bani in aceasta directie
Rolul meu initial ar fi sa dezvolt un MVP pe care partenerul/partenera il va folosi pentru feedback si validare catre clientii initiali. Mai departe el/ea se va ocupa de dezvoltarea business-ului iar eu de partea de software (dezvoltare si intretinere).

Mai este valabila oferta de colaborare?

#14
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,762
  • Înscris: 15.11.2003
probabil ca da, +1 si de la mine

#15
pm1024

pm1024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.07.2021

View Postrstance, on 15 iunie 2024 - 17:38, said:


Mai este valabila oferta de colaborare?

Da, mai este. Am raspuns deja de acum 3 zile, dar nu apare postul ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate