Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Achizitionare motocicleta din Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
LeonardOX

LeonardOX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2022
Buna ziua, am nevoie de un mic ajutor.
Am gasit o motocicleta la un dealer din polonia. Din ce mi au spus baietii de acolo , ea a fost busita in america si cumparata ca “fier vechi”.
O sa merg pana la ei dar vreau sa stiu ce acte imi trebuiesc pentru a o inscrie in Romania.


#2
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 18.03.2009
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b81 sau https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b7b
A fost / este inmatriculata in Polonia?

Edited by Cojocel, 10 April 2023 - 13:09.


#3
LeonardOX

LeonardOX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2022
Nu este inmatriculata in polonia.

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,949
  • Înscris: 17.12.2019
Atunci e cu vamă fiind considerată ca venită din SUA. Dacă mai pui și accidentul, nu merită.

#5
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 LeonardOX, on 10 aprilie 2023 - 11:59, said:


O sa merg pana la ei dar vreau sa stiu ce acte imi trebuiesc pentru a o inscrie in Romania.

Nu mi-o lua in nume de rau,dar prevad o m...e in stil est european.Deci au cumparat "fer vechi" de peste balta ca sa-l vanda la vreun fraier.Te-ai interesat de piese de schimb si legi impozite ?
Dai 200 euro pe drum numai sa vezi o rabla.In afara de Harley nu ar merita atata oboseala si bani aruncati.

#6
LeonardOX

LeonardOX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2022
Este un harley din 2021 cu 3000km verificat pe carvertical. A fost busita doar aripa fata , la cadru nu stiu. De asta ma si duc sa vad.
Daca este trecut in cartea de identitYe ca “Salvage” se mai poate face ceva ?

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 09.08.2005
Ceva e fishy dacă după o avarie ușoară a fost dată ca irecuperabilă. Șezi blînd.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 01.08.2006
Am auzit de situatii, manevre, de masini care au primit dauna totala, proprietarii si-au luat banii si nu i-au interesat de masini, care erau reparabile de fapt. Cu banii in caruta, nu te mai intereseaza de masina busita, iti iei una noua. Asa ceva poate fi si in cazul de fata.
Manevre, invarteli, ca peste tot.
Poate motocicleta de fata e raparabila, probabil o sa fie greu cu intratul in legalitate.

Edited by bai3tzash, 10 April 2023 - 15:38.


#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 05.04.2011
"Vând MIG 21 usor prabusit, astept provincia" :)

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,407
  • Înscris: 03.12.2005
Zi-le sa ti-o inmatriculeze intai acolo. Cu actele poloneze o vei putea inscrie la noi. Daca exista o omologare de tip europeana si la mobre, aia nu o are si vei plati si procedura de omologare individuala. La patru roti asa stau lucrurile.

Da, te va costa in plus. Si la ei costa inmatricularea si in anumite cazuri au si o taxa/acciza la tot ce bate mai inspre lux.

Ce document din ce stat US are, mai exact?

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,848
  • Înscris: 08.10.2004
orice se repara la moto  in afara de cadru...si am eu banuiala ca la cadru e problema, altfel nu ar fi asa "oferta"

mai bine te orientezi la ceva non "harlay" cinstit si te bucuri de plimbare. ca sa stii la fel merge.

#12
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 23.12.2015

 LeonardOX, on 10 aprilie 2023 - 14:23, said:

Este un harley din 2021 cu 3000km verificat pe carvertical. A fost busita doar aripa fata , la cadru nu stiu. De asta ma si duc sa vad.
Daca este trecut in cartea de identitYe ca “Salvage” se mai poate face ceva ?
O masina (banuiesc ca la motociclete e la fel) este considerata ca "savage" cand reparatiile sunt mai mari decat valoarea masinii si e mai rentabil pentru compania de asigurari sa te despagubeasca (vezi https://www.ridetime...title-used-car/ ) . La masini am auzit de cazuri cand air bagurile s-au activat si ca sa le inlocuiesti costa o caruta de bani chiar daca masina nu a suferit prea rau si nu mai merita sa o repari. Pe youtube o sa gasesti canaluri in care fel de fel de tipi cumpara masini exotice (scumpe) branduite ca "savage" si le repara. Evident nu e pentru orcine. Ar trebui sa-i verifici istoria cu vreun site american care au informatii mai detaliate ( vezi https://cars.usnews....-free-vin-check )

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,407
  • Înscris: 03.12.2005
E suficient sa arunci in Google seria de sasiu/cadru. De-aia poate arata orice idiot cu degetul inspre masinutele si motoretele de acolo.
Altfel, sa fiti voi sanatosi si sa ocoliti atrocitatile care vin lovite din Europa. La numar sunt de minim 10 ori mai multe, iar ca avarii inca nu am gasit ceva de care sa merite sa ma apropii, oricata imaginatie as avea.

#14
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 24.01.2012
Dacă reuşeşti să îmbini utilul cu plăcutul, adică să faci o excursie faină în Polonia, ocazie cu care să vezi şi care-i treaba cu mobra aia, merită.
Eu aş fi foarte reticent cu anunţurile de acest tip, ''vând HD cu aripa zgâriată la pret de bicicletă''.
Poate reuşeşti să iei legătura cu vreun club sau motociclist de pe-acolo sau din zonă, care să dea un ochi avizat, bineînţeles, contrau nor beri, o măslină, acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate