Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 

Plati instant (Transfond) Revolut -> Banca RO

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andreig1978

andreig1978

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.04.2023
Salutare,


In sfarsit au aderat si ING la sistemul de plati instant asa ca am facut un test de transfer Revolut -> ING, din pacate nereusit.
Stiu ca Revolut nu e o banca / membru Transfond dar conturile lor in lei sunt tinute la Libra Bank care este.
Intrebarea mea este daca are cineva idee de ceva motive pentru care acest gen de transfer nu merge instant sau daca a reusit cineva un tranfer instant Revolut -> banca din Romania.

Multumesc,
Andrei

#2
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 16.03.2008
Din Revolut in ING merge dar nu instant, daca faci transferul inainte de ora 10 dimineata iti intra in ING in aceeasi zi.

#3
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 29.01.2020
Pentru transfer instant trebuie sa bifezi casuta "plata instant" in aplicatia bancii. La Revolut/ Wise nu ai aceasta optiune

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil sistemul încă mai are nevoie de reglaje. E cam prea la început.
Din revolut în brd și Raiffeisen intra instant.

Nici Raiffeisen, nici brd, nu au căsuța aia. Pur și simplu site ul pleacă automat instant, dacă și cealaltă banca e în sistem. Doar la Transilvania io am văzut căsuța aia.

Edited by slai, 06 April 2023 - 16:09.


#5
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 29.01.2020
Iti poti deschide un cont gratuit la Libra si faci transfer instant Revolut - Libra, apoi Libra - ING
Sau introduci in aplicatia Libra cardul Revolut si cardul ING si poti face plati instant intre carduri din aplicatie

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005

View Postslai, on 06 aprilie 2023 - 16:06, said:

Probabil sistemul încă mai are nevoie de reglaje. E cam prea la început.
Din revolut în brd și Raiffeisen intra instant.

Nici Raiffeisen, nici brd, nu au căsuța aia. Pur și simplu site ul pleacă automat instant, dacă și cealaltă banca e în sistem. Doar la Transilvania io am văzut căsuța aia.
Căsuța cu bifa pentru plată instant există la Banca Transilvania, la Libra Bank,la CEC, ca să spun doar de cele pe care le folosesc eu și au acea bifă.

#7
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Daca bifezi acea casuta nu te comisioneaza pentru urgentarea platii ?

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Nu te comisioneaza in plus pentru bifa la Plata instant(la Libra si BT, nu costa in plus plata instant, iar la CEC e chiar mai ieftin sa faci plata instant pentru sume mai mari de 500 lei transferati: 4 lei, fata de 4.8 lei comision transfer normal) , doar daca bifezi Urgent, care nu e plata instant.

#9
andreig1978

andreig1978

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.04.2023
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Chestia cu casuta de bifat mi se pare usor stupida - cu exceptia cazului in care plata instant ar presupune costuri suplimentare. Altfel, de ce nu ai vrea ca plata sa se faca instant?
Posibil sa trebuiasca ca Revolut sa initieze diferit transferul Libra -> ING (sa puna bifa virtual).
Avand in vedere ca timpii pentru transferurile in lei sunt absolut decenti, nu pot sa zic ca arde problema, dar au fost cazuri in care m-ar fi ajutat mult sa pot face asta instant.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Pare ciudat, dar la BT/LibraBank nu ai cost suplimentar pentru transfer instant fata de cel normal, iar la CEC e chiar comisionul mai mic la transferul instant decat cel normal, pentru sume peste 500 lei (4 lei fata de 4.8 lei).

#11
andreig1978

andreig1978

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.04.2023
Au mai trecut niste luni iar platile instant catre ING tot nu par sa mearga.... Tocmai mi-a facut cineva din Reiffeisen un transfer in lei catre ING si... pauza. Imi scapa mie ceva?

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Da, depinde si de banca expeditor sa trateze transferul ca transfer instant. Am explicat in alte postari ca la mai mult de jumatate din cele 10 banci cu instant la lei, trebuie sa bifezi tip plata instant pentru a se executa instant (Libra, CEC, BT, Patria, Intesa, Vista - sunt cele de care stiu eu sigur). Nu am cont la Raiffeisen...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate