Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...
 Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?
 Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata
 Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...
 

Erori și probleme la instalare programe facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am un laptop pe care rulez toate programele de care am nevoie ,fara probleme. Multe programe tehnice din inginerie le am instalat fara probleme dar la anumite cursuri am softuri pe care mie îmi dau numai erori ciudate :
-le instalez dar nu apar executabile la finalul instalării
- le instalează dar dau într-una diverse erori
Deși acestea sunt din aceeași sursă și merg la restul colegilor .nu am probleme cu un proces de instalare întrucât este simplu , același că la orice alte programe .de vreun am am chestii asta, in timp ce restul programelor nu îmi fac nici o problema. Windoesul e curățat uodatat devirusat la zi .
Nu inteleg de ce tot timpul întâmpin probleme foarte ciudate doar pe PC îl meu ,fara sa genereze eu nici un inputs diferit . Laptopul e un Dell cu i5 2015 destul de solid că performanța , 8 GB RAM , hard ssd 250gb.

Edited by vandemm, 04 April 2023 - 11:30.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand conetaza enorm daca au putea spune erorile care le dau - alea indica problema. Nu ar strica sa ne zici si progarmele - poate nu sunt compatibile cu 10...

In al doilea rand ai facut vreodata o verificare a integritatii fisierelor sistem ?
Daca nu ai aici pasii - https://forum.softpe.../#entry29877529

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,902
  • Înscris: 06.01.2008
As mai adauga ceva: programele sunt free/trial, sau sunt piratate?
Daca sunt piratate, e clar de ce dispar unele fisiere

Edited by Hider141, 04 April 2023 - 12:16.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001

View Postvandemm, on 04 aprilie 2023 - 11:29, said:

. Windoesul e curățat uodatat devirusat la zi . .
Dacă într-adevăr a fost "devirusat" posibil să îți fi șters unele fișiere de sistem. Din acest motiv apar erorile sau nu îți apar executabilele.

#5
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Buna ei scuze de întârziere, abia am reușit să intru. Programele sunt free date de facultate -Mplabx și xc8 pentru programare microcontroolere . Le am instalat în 2 locuri diferite pe fiecare și abia la ceva timp mi au apărut fișierele executabile doar in unul din locurile de instalare deși instalarea a fost finalizata .

Același lucru l.am pățit cu Orcad 9.2 și programul de cuplare al său (capture , am uitat , cel care trage diagramele de semnal ). Se instalează dar nu cupla, îmi lipsea bara de simulare ; când dădeam run de asemenea găsea doar erori la tot pasul, aici nici nu știu dacă e vorba de complexitatea programului său de o instalare deficitara . Când o să reușesc fac capturi .

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,902
  • Înscris: 06.01.2008
Asa, la o prima strigare ar fi 2 posibilitati, daca programele nu au cumva nevoie de ceva conex, gen Java Runtime, VC Redist, samd, pe care nu le instaleaza automat.

1) fiind programe mai putin cunoscute, poate executabilele nu au semnaturi valide si antivirusul crede ca sunt periculoase, prin ceea ce acceseaza sau ceea ce fac
2) pot fi probleme daca nu sunt instalate si rulate pe contul de administrator.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 21.12.2006
Ce versiune au softurile pe care incerci sa le instalezi, si ce editie e Windows-ul pe care le rulezi: 32 bit sau 64 bit?
Atat MPLAB X IDE cat si compilerul MPLAB XC8 sunt dezvoltate de Microchip, iar pe site-ul lor se mentioneaza ca ultimele versiuni sunt compatibile doar cu Windows pe 64 bit

Totusi, as fi surprins sa aflu ca facultatea are licenta pentru ultima versiune...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate